Rejestracja samochodu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii - czyli rejestracja
Prawo administracyjne

Rejestracja samochodu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii - czyli rejestracja "anglika" w Polsce.

Jak powszechnie wiadomo, ceny samochodów sprowadzanych z Wielkiej Brytanii są o wiele atrakcyjniejsze, od cen samochodów kupowanych w Polsce. Aktualnie, bez problemu można zarejestrować w Polsce samochód sprowadzony z Anglii i mający kierownicę po prawej stronie. Rejestracja w Polsce samochodu sprowadzonego z Anglii nie jest skomplikowana. Co ważne, od sierpnia 2015 r. można rejestrować w Polsce auta z kierownicą po prawej stronie, bez konieczności modyfikacji układu kierowniczego.

Jakie więc dokumenty są niezbędne do prawidłowego zarejestrowania angielskiego samochodu w Polsce? Ile kosztuje rejestracja takiego samochodu? Na te pytania znajdą Państwo odpowiedzi poniżej.

Jak sprowadzić samochód z Anglii?

Aby eksportować samochód na stałe poza granice Wielkiej Brytanii niezbędnym krokiem jest powiadomienie o tym fakcie Driver and Vehicle Licensing Agency, w skrócie: DVLA. Aby tego dokonać, konieczne jest uzupełnienie 4 sekcji dowodu rejestracyjnego podając termin kiedy dokładnie samochód opuści teren UK, oderwać wypełniony fragment dowodu osobistego i odesłać go na adres w/w Agencji. Następnie, w ciągu kilku tygodni możemy spodziewać się czeku ze zwrotem podatku drogowego - jeżeli Tax Road był opłacony na okres dłuższy, niż okres na który został zarejestrowany nasz pojazd.

Ważne jest również to, aby umowę kupna sprzedaży samochodu z Anglii sporządzić na piśmie w wersji dwujęzycznej (angielskiej i polskiej). Taka umowa jest wymagana przez polskie urzędy - podczas rejestracji samochodu.

Przygotowanie "anglika" do rejestracji w Polsce.

Przed dokonaniem rejestracji nowego samochodu, konieczne jest dokonanie kilku modyfikacji - w celu umożliwienia poruszania się samochodem w Polsce. Należy dostosować określone podzespoły do ruchu prawostronnego. Będą to:

  • tylne światło przeciwmgielne,
  • licznik, który powinien wskazywać prędkość w km/h,
  • przednie lampy.

Po wprowadzeniu w/w modyfikacji, rejestracja samochodu w Polsce nie powinna stanowić już problemu.

Tłumaczenie brytyjskiego dowodu rejestracyjnego.

Koniecznością jest przetłumaczenie za pośrednictwem tłumacza przysięgłęgo brytyjskiego dowodu rejestracyjnego. Ponadto, niezbędne jest również tłumaczenie faktury zakupu oraz umowy - kupna sprzedaży samochodu.

Wykonanie badania technicznego samochodu.

Przed dokonaniem rejestracji pojazdu, konieczne jest wykonanie przeglądu technicznego w odpowiedniej stacji diagnostycznej. W wyniku przeprowadzenia niniejszego przeglądu otrzymamy: potwierdzenie wykonania badania technicznego oraz charakterystykę pojazdu.

Konieczność uregulowania akcyzy bądź wyłączenie obowiązku zapłaty akcyzy.

W przypadku kiedy przed dniem sprowadzenia pojazd stanowił naszą własność w Anglii przez okres - ponad 6 miesięcy, wówczas jesteśmy zwolnieni z obowiązku zapłaty akcyzy. W takich okolicznościach konieczne jest złożenie wniosku w urzędzie, gdzie opłaca się akcyzę (urząd skarbowy).

Jeżeli sytuacja przedstawia się odmiennie od opisanej wyżej, wówczas jesteśmy obowiązani do opłacenia akcyzy za samochód. Wypełnić wówczas należy formularz, w którym uwzględniamy wyliczenie stawki akcyzy za nasz pojazd. Co ważne, jeżeli zakupu samochodu dokonano poza granicami Polski, wówczas nie jest wymagane opłacanie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Rejestracja "anglika" w urzędzie.

Po dopełnieniu wszelkich formalności, przychodzi czas na realizację ostatniego kroku, tj. dokonanie rejestracji samochodu. Rejestracji samochodu dokonuje się najczęściej w lokalnym starostwie powiatowym bądź urzędzie gminy.

Dokumenty o jakich należy pamiętać w celu rejestracji pojazdu, to:

  • potwierdzenie dokonania przelewu podatku akcyzowego, bądź dokument zwalniający z tego obowiązku,
  • brytyjski dowód rejestracyjny pojazdu oraz jego tłumaczenie przysięgłe,
  • dowód zakupu pojazdu tj. faktura bądź umowa kupna sprzedaży samochodu oraz tłumaczenie przysięgłe,
  • pozytywny wynik badania technicznego, a także charakterystyka pojazdu,
  • tablice rejestracyjne,
  • dowód tożsamości osoby, która rejestruje samochód,
  • wniosek o rejestrację.

Opłaty za dokonanie rejestracji pojazdu.

Opłata za rejestrację samochodu sprowadzanego z Anglii w urzędzie, wyniesie około 258 zł zgodnie ze stanem na miesiąc lipiec 2018 r.  Powyższa opłata zawiera koszty wydania m.in. tablic rejestracyjnych, naklejki homologacyjnej oraz karty pojazdu. W dniu rejestracji wydawane są stałe tablice rejestracyjne wraz z pozwoleniem czasowym (“miękki dowód rejestracyjny”), które ważne jest najczęściej miesiąc od dnia rejestracji. W dniu rejestracji należy wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu.

 

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Kiedy groźba jest karalna Prawo karne

Grożenie innej osobie wyrządzeniem krzywdy i działaniem na jego szkodę lub szkodę osoby mu najbliższej nie pozostaje ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj