Wszystko, co chcesz wiedzieć o dziedziczeniu, ale o co boisz się zapytać

Wszystko, co chcesz wiedzieć o dziedziczeniu, ale o co boisz się zapytać

Spadek i dziedziczenie to tematy, o których na co dzień większość z nas nie myśli. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy na skutek nieprzewidzianych zdarzeń zabraknie jednego z członków rodziny. Co warto wiedzieć o dziedziczeniu, aby dobrze przygotować się w związku z kwestiami spadkowymi?

W jaki sposób zadbać o spokój finansowy małoletnich dzieci w razie śmierci obydwojga rodziców? Jak znaleźć dobrego radcę prawnego w Krakowie?

Sytuacji, w której śmierć rodziców następuje w jednym momencie, na przykład na skutek katastrofy lotniczej czy wypadku drogowego, niestety nie można całkowicie wykluczyć. Rozważając ten temat należy wziąć pod uwagę fakt, że dziecko dziedziczy po rodzicach nie tylko majątek, ale również długi. Jak przekonują specjaliści od spraw spadkowych w Krakowie, w sytuacji posiadania różnych zobowiązań finansowych, zwłaszcza kredytu hipotecznego, w momencie śmierci pożyczkodawcy bank może wypowiedzieć umowę kredytową i zażądać od spadkobierców natychmiastowej spłaty zadłużenia. Taki pesymistyczny scenariusz pokazuje, że warto mieć jak najmniej pożyczek i zobowiązań finansowych, aby w razie nieszczęśliwych okoliczności nie obarczyć swoich dzieci długami niemożliwymi do spłaty. Rozwiązaniem, które stanowi swego rodzaju parasol ochronny dla małoletnich w tej tragicznej sytuacji, jest fakt objęcia rodziców ubezpieczeniem na życie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://www.kancelariafurtak.pl/.

Jak wygląda sytuacja w przypadku śmierci jednego z małżonków?

Jak podkreślają specjaliści z kancelarii radców prawnych w Krakowie, w przypadku osób, które są po ślubie, nie podpisały rozdzielności majątkowej i zaczęły od tego momentu gromadzić dobra materialne, uznaje się, że wszystkie składniki majątku stanowią dobro wspólne małżonków. Jednak w przypadku osób, które jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego miały na własność nieruchomość w postaci domu, działki czy samochodu, dobra te stanowią wyłączną własność tej osoby, a nie pary. Szczegółowe informacje na ten temat warto uzyskać wchodząc na stronę https://www.kancelariafurtak.pl/11/prawo-spadkowe.

Co zrobić w sytuacji, gdy prawo do dziedziczenia ma zarówno wdowa, jak i dzieci?

Jak pokazują liczne sprawy spadkowe (Kraków dysponuje świetną bazą prawników wyspecjalizowanych w tym temacie), dziedziczenie ustawowe obowiązujące w Polsce potrafi nastręczać sporych trudności w dalszym zarządzaniu majątkiem. Wdowa, która ma małoletnie dzieci i odziedziczyła – wraz z nimi – po mężu mieszkanie, nie może nim swobodnie zarządzać i tak po prostu sprzedać. Musi liczyć się ze zdaniem dzieci. W sytuacji, gdy są pełnoletnie, najlepiej sprawę załatwić w gronie rodzinnym polubownie.

 

Artykuł sponsorowany

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj