PIT Online za 2019 rok - jak go złożyć?

PIT Online za 2019 rok - jak go złożyć?

PIT Elektroniczny jest coraz częściej wybieranym przez Polaków sposobem na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym. Nadal jednak wiele osób ma obawy przed stosowaniem narzędzi online do tak poważnych zadań jak rozliczenie podatkowe. W poniższym artykule rozwiewamy kilka wątpliwości na temat PITu Online 2020.

  1. Co trzeba zrobić, aby złożyć deklarację PIT Online?
  2. Termin rozliczeń PIT
  3. Jak podpisuje się PIT Online za 2019 rok?
  4. Jak sprawdzić status deklaracji?

Co trzeba zrobić, aby złożyć deklarację PIT Online?

Do złożenia deklaracji PIT Online 2020 potrzebny jest przede wszystkim dobry program do rozliczeń podatkowych. Warto wybierać te zaufane programy, które obecne są na rynku co najmniej kilka lat. Obecnie, aby stworzyć elektroniczną wersję PIT wystarczy pobrać aplikację na komputer albo wypełnić dane na dedykowanej rozliczeniom podatkowym platformie internetowej. Do wypełnienia PIT-37 potrzebne będzie PIT-11 od pracodawcy lub zleceniobiorcy zawierający informację o osiągniętym w zeszłym roku dochodzie. Może to być również inny dokument zawierający informacje o wysokości emerytury, renty, zasiłku, stypendium. W przypadku przedsiębiorców wypełniających PIT-36 potrzebne będą szczegółowe informacje o osiągniętych przychodach, kosztach, opłaconych zaliczkach. Na podstawie tych danych wprowadzonych do systemu program sam obliczy pozostałe niezbędne wartości. Oczywiście konieczne będzie również podanie informacji o kosztach ZUS i NFZ oraz innych ewentualnych odliczeniach od przychodu. W większości przypadków po kilkunastu minutach PIT będzie gotowy do wysyłki.

Termin rozliczeń PIT

Rozliczenie PIT online obowiązują te same terminy, jak w przypadku tradycyjnej formy złożenia deklaracji, a więc;

  • koniec stycznia 2020 dla PIT-11 (wystawianego przez pracodawców)
  • koniec lutego 2020 dla PIT-28
  • koniec kwietnia 2020 dla PIT-36, 36L, 37, 38, 39.

Na ewentualny zwrot podatku urząd również ma tyle czasu, co w przypadku standardowych deklaracji, czyli 3 miesiące, ale z reguły odbywa się to szybciej.

Jak podpisuje się PIT Online za 2019 rok?

Formą podpisu pod deklaracją składaną elektronicznie jest podanie danej wrażliwej, jaką jest kwota przychodu w ubiegłorocznym rozliczeniu podatkowym. Znajduje się ona na PIT za 2018 w pozycji 64 dla PIT-37, w pozycji 47 dla PIT-28, pozycji 94 lub 149 dla PIT-36, poz. 13 lub 18 dla PIT-36L, 24 dla PIT-38 i 20 dla PIT-39. Jeśli w roku 2018 podatnik nie składał rozliczenia, powinien przy kwocie przychodu wpisać 0. 

Jak sprawdzić status deklaracji?

Po złożeniu deklaracji podatnik również drogę elektroniczną otrzymuje potwierdzenie UPO od Ministerstwa Finansów w postaci pdf. Dzięki temu dokumentowi i numerowi identyfikacyjnemu z nim zawartej podatnik może sprawdzić status swojego rozliczenia. Razem z rozliczeniem PIT powinien je przechowywać przez 5 lat.

 

 

undefined

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj