Koniec z przeciąganiem kontroli podatkowych. NSA wydał rewolucyjny wyrok

Koniec z przeciąganiem kontroli podatkowych. NSA wydał rewolucyjny wyrok

Naczelny Sąd Administracyjny postanowił, że fiskus będzie miał mniej czasu na kontrolę przedsiębiorców. Z wydanego właśnie orzeczenia wynika, że kontrolerzy skarbowi będą mogli sprawdzać finanse mirkoprzedsiębiorców wyłącznie przez dwanaście kolejno następujących po sobie dni.

Przełomowy wyrok zapadł właśnie w sprawie kontroli przedsiębiorców. Zgodnie z ustawą czas trwania tego typu czynności wynosił dotychczas 12 dni roboczych w ciągu roku. Do kontroli wliczano jednak wyłącznie te dni, w których kontrolerzy osobiście pojawiali się w siedzibie firmy. W praktyce dochodziło do tak kuriozalnych sytuacji, w których urzędnicy skarbówki przychodzili do firmy zaledwie raz każdego miesiąca, a przez pozostały czas sprawdzali rozliczenia firmy we własnych biurach. Takie działanie wydłużało czas kontroli nawet do całego roku.

 

Dominik_Ciula.jpg

- Teraz Naczelny Sąd Administracyjny opowiedział się przeciwko przedłużaniu kontroli podatkowych. W jego ocenie zdecydowanie utrudniały one prowadzenie biznesu i działały na szkodę właścicieli firm. Nadmierne przeciąganie kontroli podatkowych nie tylko znacznie utrudniało codzienną pracę, ale także podkopywało zaufanie kontrahentów i narażało przedsiębiorców na ogromny stres – podkreśla Dominik Ciula, Sales Director and Aasa dla Biznesu Product Owner w Aasa Polska SA.

Dwanaście kolejnych dni

Teraz fiskus będzie miał znacznie mniej czasu na kontrolowanie polskich przedsiębiorców. Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że w zależności od wielkości firmy kontrolerzy będą mieli na to od 12 do 48 kolejno następujących po sobie dni. Równocześnie nie ma żadnego znaczenia, czy w tym czasie urzędnik fizycznie przebywa w firmie.

- Wydany właśnie wyrok to zdecydowanie pozytywne zaskoczenie, ponieważ do tej pory Naczelny Sąd Administracyjny zgadzał się z fiskusem, że do kontroli liczą się wyłącznie te dni, w których kontrolerzy faktycznie pojawiają się w siedzibie firmy – mówi Dominik Ciula, Sales Director and Aasa dla Biznesu Product Owner w Aasa Polska.

***********************************************

AASA

Marka Aasa Dla Biznesu oferuje zobowiązania finansowe dla mikroprzedsiębiorstw w kwocie od 1000 do 20 000 zł z okresem spłaty od 1 do 36 miesięcy, o które można się ubiegać już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Elastyczne warunki, ograniczone formalności i szybka wypłata środków to atuty, dzięki którym pożyczki Aasa stanowią atrakcyjną alternatywę dla kredytów bankowych. Podjęcie takiego zobowiązania to doskonały sposób na pozyskanie dodatkowych funduszy na przykład na zakup niezbędnego wyposażenia do firmy, spłatę zobowiązań wobec kontrahentów czy pokrycie bieżących wydatków przedsiębiorstwa.

Artykuł sponsorowany

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj