Dokumentacja w biznesie - dlaczego świadectwo pracy ma znaczenie?

Dokumentacja w biznesie - dlaczego świadectwo pracy ma znaczenie?

Prowadzenie własnego biznesu niesie za sobą naprawdę całe mnóstwo obowiązków. Trzeba znać się na wszystkim, co dotyczy własnego biznesu, trzymać zawsze rękę na pulsie i podejmować szereg ważnych decyzji, nierzadko trzeba też robić to bardzo szybko. To wszystko jest możliwe - jednak jeśli nie będzie do tego prowadzona odpowiednia dokumentacja, łatwo jest wpaść w kłopoty, nierzadko bardzo nawet poważne. A dokumentacji robi się tym więcej, im więcej osób zatrudnionych jest w danym przedsiębiorstwie.

O całą dokumentację związaną z pracownikiem musi odpowiadać bowiem pracodawca - dlatego warto jest pilnować, by wszystko było w jak najlepszym porządku i zawsze mieć porządek w papierach. Nawet jeśli nie zajmujesz się dokumentacją w swojej firmie osobiście, zawsze pamiętaj o tym, że twoim obowiązkiem jest dbanie o dokumentację, więc jeśli coś będzie z tym nie tak - to ty zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności. 

  1. Dokumenty i biznes
  2. Zadbaj o właściwe wzory dokumentów
  3. Świadectwo pracy

Dokumentacja w biznesie

Dokumentacja w biznesie ma naprawdę ogromne znaczenie dla biznesu jako takiego. Niemożliwe jest prowadzenie żadnej działalności gospodarczej bez odpowiednich dokumentów. A im dane przedsiębiorstwo jest większe, tym większa jest odpowiedzialność, która spada na barki przedsiębiorcy. Dokumentacja coraz częściej istnieje wyłącznie w formie cyfrowej i wirtualnej, co nie znaczy jednak, że znika całkiem. Dokumentacja w biznesie istnieć będzie zawsze - dlatego warto jest wprowadzić jakiś schemat, według którego będzie się przetrzymywać dokumenty. Taki system spowoduje, że przechowywanie ich, a potem także odnajdywanie czy wypisywanie dokumentów, gdy będą potrzebne, będzie dużo łatwiejsze i zajmie dużo mniej czasu.

świadectwo pracy

Zadbaj o swoje dokumenty

Zadbaj o swoje dokumenty. Zadbaj też o dokumenty twoich pracowników - w końcu to właśnie ty, jako przedsiębiorca i ich pracodawca, jesteś za to odpowiedzialny. Pamiętaj, że każdy pracownik generuje dokumenty - także wtedy, gdy przestaje już nim być. Wtedy musisz mu koniecznie wystawić świadectwo pracy. W innym wypadku może zaistnieć uzasadnione podejrzenie, że nie zatrudniałeś pracownika zgodnie z prawem, co sprowadzi ci na głowę mnóstwo problemów. Świadectwo pracy musisz wypisać zawsze, gdy rozwiążesz umowę o pracę ze swoim pracownikiem, ta umowa wygaśnie lub pracownik umrze - wszystko, co sprawi, że liczba twoich pracowników zmniejsza się sprawia, że odchodzący pracownik potrzebuje swojego świadectwa pracy.

Czym jest świadectwo pracy?

Świadectwo pracy to nic innego, jak dokument, który pracodawca wręcza pracownikowi, gdy wygasa umowa o pracę lub umowa zostaje zerwana z dowolnego powodu i przez dowolną ze stron. W takim świadectwie pracy znajdują się wszelkie informacje dotyczące pracy - na jakim stanowisku pracował dany pracownik, w jakim okresie czasu, a także informacje na temat tego, w jaki sposób i dlaczego doszło do rozwiązania umowy o pracę. Świadectwo pracy to też miejsce na wypisanie wszelkich informacji dotyczących urlopów, które były wykorzystane przez pracownika, a także wszelkie informacje dotyczące tego, czy wszelkie urlopy zostały wykorzystane. Świadectwo pracy zawsze otrzymuje dany pracownik, a jeśli nie ma takiej możliwości, na przykład dlatego, że pracownik zmarł - świadectwo pracy w jego imieniu odbiera osoba, która jest do tego upoważniona. Świadectwo pracy może mieć formę tradycyjną, papierową lub zostać wystawione w formie cyfrowej. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wzory świadectw pracy przez lata się zmieniają, dlatego warto zawsze sprawdzać, czy nic się nie zmieniło.

Artykuł Sponsorowany

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj