Proces z firmą windykacyjną - twoje prawa i obowiązki

Proces z firmą windykacyjną - twoje prawa i obowiązki

Korzystanie z różnego rodzaju usług i produktów finansowych nierzadko prowadzi do problemów z bieżącym regulowaniem swoich zobowiązań. Zdarza się, że na skutek różnych wydarzeń w naszym życiu nie jesteśmy stanie terminowo opłacać faktur za media czy rat pożyczek i kredytów. Długotrwałe zaległości skutkują często procesem z firmą windykacyjną. Czy zawiadomienie o terminie rozprawy powinno bardzo nas zaniepokoić? Jakie mamy prawa i obowiązki?

Czy obecność na rozprawie jest konieczna?

Krótkoterminowe zaległości na ogół nie stanowią poważniejszych problemów. Zarówno dostawcy mediów jak i instytucje finansowe nie podejmują od razu zbyt radykalnych kroków. Ignorowanie wezwań do zapłaty może jednak prowadzić do uruchomienia procesu windykacyjnego lub sprzedaży zobowiązania firmie windykacyjnej. Podmioty tego typu doskonale wiedzą, jak skutecznie egzekwować długi, więc możemy być pewni, że prędzej czy później wyznaczony zostanie termin rozprawy, na którą zostaniemy wezwani w związku z naszymi zaległościami.

Co zrobić w sytuacji, gdy listonosz dostarczy nam zawiadomienie o terminie rozprawy? Przede wszystkim należy być świadomym tego, że obecność na rozprawie nie jest obowiązkowa. Decyzja o tym, czy się na niej stawimy należy do nas. Wbrew pozorom brak odpowiedzi na wezwanie do sądu wcale nie jest złą strategią. Wręcz przeciwnie, może działać na naszą korzyść. Dlaczego? Udzielając niekorzystnych dla siebie odpowiedzi na pytania sądu możemy tylko niepotrzebnie pogorszyć swoją sytuację. Warto zatem dobrze przemyśleć swoją decyzję i rozważyć wszelkie za i przeciw.

Zdarza się, że z treści zawiadomienia o rozprawie jasno wynika, że nasza obecność jest obowiązkowa i wymagana przez sąd. Czy w takiej sytuacji rzeczywiście musimy stawić się w sądzie? Nie. Skutkiem naszej nieobecności będzie jedynie to, że przesłuchanie nas jako strony sporu zostanie pominięte, co jak już wiemy może nam wręcz pomóc. Obowiązek stawiennictwa mają jedynie wyznaczeni biegli sądowi oraz prawidłowo wezwani świadkowie.

Zawiadomienie o terminie rozprawy

Otrzymanie wezwania do sądu niewątpliwie rodzi pewien niepokój, jednak nie warto przesadnie się nim stresować. Rozsądnie będzie skonsultować się z fachowcem – Darmowy Prawnik (https://www.darmowyprawnik.eu/) podpowie nam, jak powinniśmy zachować się w tej sytuacji, by możliwie najbardziej pomyślnie się ona dla nas zakończyła. Jeśli zdecydujemy się pojawić w sądzie, zostaniemy przesłuchani przez sąd.

Co jednak w sytuacji, gdy nie zdecydujemy się pojawić na rozprawie? Konieczne będzie wówczas zgłoszenie w ustalonym terminie stosownej odpowiedzi na pozew. Tylko takie działanie pozwoli nam uniknąć stawiennictwa w sądzie. Jeśli zapomnimy o tym obowiązku lub po prostu go zignorujemy sąd wyda w naszej sprawie wyrok zaoczny. Może być on dla nas bardzo niekorzystny i powodować konieczność złożenia sprzeciwu od wyroku zaocznego, co tylko dołoży nam niepotrzebnych formalności. Radząc się dobrego fachowca, z pewnością unikniemy takie sytuacji i oszczędzimy sobie dodatkowych problemów.

Dowiedz się, jak złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty!

Artykuł Sponsorowany

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj