PIT online czy Twój e-PIT?

PIT online czy Twój e-PIT?

Szczególnie w trakcie trudnego czasu epidemii, coraz bardziej cenimy sobie pracę zdalną, możliwość przesyłania danych i dokumentów przez internet oraz wszelkie inne formy reformy elektronicznej. W tym zakresie należy więc spodziewać się, że coraz większą popularnością cieszyć się będą również elektroniczne formy rozliczenia deklaracji i zeznań podatkowych. Tutaj zasadniczo podatnicy mają do wyboru dwie opcje: PIT online lub Twój e-PIT. Czym różnią się od siebie? Jakie są ich najważniejsze zalety, a jakie wady?

Podstawowe informacje obu form rozliczenia

PIT online i Twój e-PIT są dwoma systemami do rozliczania deklaracji podatkowych w formie elektronicznej. W obu przypadkach podatnik będzie składał deklarację z wykorzystaniem sieci internetowej. Na tym jednak podobieństwa zaczynają się kończyć, a zaczynają się różnice w zasadach ich działania.

  • PIT online to specjalne aplikacje tworzone przez profesjonalne podmioty komercyjne. To programy, które podatnicy mogą zainstalować na swoich urządzeniach (komputerach, tabletach a nawet smartphonach) lub korzystać z nich w wersji online przez serwery dostawców oprogramowania. Korzystanie z nich jest bezpłatne lub odpłatne (w zależności od decyzji danego usługodawcy). PIT online są wsparciem podatnika i pozwalają wypełnić mu jego własną deklarację PIT (od początku do końca). Dostępne są dla większości PIT.

  • Twój e-PIT jest natomiast usługa proponowaną przez Krajową Administrację Skarbową, jako system, który przygotowuje deklarację za podatnika. Rolą osoby fizycznej jest więc tylko poprawienie, zmiana, akceptacja lub odrzucenie już gotowej deklaracji. Twój e-PIT dostępny jest tylko dla wybranych deklaracji PIT, bezpłatnie.

pit online

Najważniejsze zalety

Podatnicy wybierają PIT online i Twój e-PIT najczęściej dlatego, że nie chcą przygotowywać deklaracji w formie tradycyjnej. Co kieruje nimi, aby wybrać PIT online? Dlaczego część decyduje się na Twój e-PIT?

  • zalety PIT online

Do najważniejszych zalet systemu PIT online podatnicy zaliczają: wygodę pracy, wsparcie zespołu profesjonalistów oraz możliwość dostosowania aplikacji do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Na rynku jest dosyć duży wybór aplikacji do PIT online i ich rodzajów. Ponieważ programy PIT online pracują na prywatnych serwerach i korzystają z nich tylko określone grupy podatników, ich twórcy mogą pozwolić sobie na większe rozbudowanie systemów o narzędzia pomocowe.

  • zalety Twój e-PIT

Podatnicy, którzy wybierali Twój e-PIT, najczęściej zwracali uwagę na bezpieczeństwo aplikacji dostarczanej przez podmioty publicznoprawne, oraz możliwość wykorzystania dokumentu przygotowanego przez organy dla podatnika. Użytkownicy chwalili sobie również bezpłatność Twój e-PIT.

Wady PIT online oraz Twój e-PIT

Rozpatrując najlepsze dla siebie rozwiązanie podatnicy powinni zwrócić uwagę zarówno na zalety jak i wady każdego z nich. Jakie problemy w PIT online i Twój e-PIT zauważono?

  • Wady PIT online

Osoby, które nie zdecydowały się na użytkowanie PIT online przede wszystkim podkreślały obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Nie wiedziały, jak usługodawcy zapewniają poufność przesyłanych i wprowadzanych w programie danych.

  • Wady Twój e-PIT

W przypadku Twój e-PIT użytkownicy zwracali uwagę na skąpą zawartość programu. Ze względu na to, że usługa musi być odstępna do wszystkich podatników, nie może zostać indywidualnie dostosowana. Ponadto Twój e-PIT służy tylko kilku deklaracjom PIT, a dla reszty jest na razie niedostępny.

 Artykuł sponsorowany

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj