Wezwanie do zapłaty – 3 rzeczy, o których warto wiedzieć

Wezwanie do zapłaty – 3 rzeczy, o których warto wiedzieć

Wezwanie do zapłaty najczęściej wywołuje niepokój. Szczególnie wtedy, gdy nie mamy żadnych zobowiązań do uregulowania. Pamiętaj, aby na nie odpowiedzieć, bo brak reakcji może być kosztowny. 

  1. Wezwania do zapłaty mogą mieć różne rodzaje
  2. Co robić po otrzymaniu wezwania do zapłaty?
  3. Wezwanie do zapłaty zaległej wierzytelności

Z wezwaniem do zapłaty możemy się spotkać, kiedy zapomnimy o uregulowaniu jakiegoś zobowiązania lub nie zapłacimy celowo. Jednak możemy znaleźć się też po drugiej stronie i to my trafimy na nieuczciwą osobę, która będzie unikać zapłaty. Taka sytuacja dotyczy najczęściej przedsiębiorców, ale również osoba fizyczna może wystąpić w roli wierzyciela, na przykład gdy osoba, której pożyczy pieniądze nie spłaca długu. Co wtedy zrobić?

Wezwania do zapłaty mogą mieć różne rodzaje

Zanim otrzymamy przedsądowe wezwanie do zapłaty, wierzyciel próbuje przypominać o zaległej wierzytelności, wierząc, że nie unikamy zapłaty celowo. Po przekroczeniu terminu zapłaty zobowiązania, na przykład raty kredytu lub faktury za telefon, firma przesyła monit przypominający o płatności. Nie zawsze ma on charakter pisemny. Często jest to telefoniczny komunikat głosowy lub sms. Gdy firma posiada dział windykacji, możemy spodziewać się telefonu od konsultanta. Jeśli zignorujemy monit, najczęściej możemy się spodziewać zwykłego wezwania do uregulowania zaległości, przesłanego listem. Zostajemy poinformowani o konsekwencjach, które grożą nam w przypadku dalszego braku zapłaty. Kolejnym krokiem jest już przedsądowe wezwanie do zapłaty. Brak spłaty zadłużenia będzie oznaczał skierowanie sprawy na drogę sądową, więc do kwoty zaległości dojdą jeszcze koszty postępowania sądowego. Jeśli nie uda nam się udowodnić, że roszczenia są bezzasadne, sąd wyda nakaz zapłaty. Przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty będzie ostatnim pismem, które otrzymamy przed skierowaniem nakazu do komornika.

 

wezwanie do zapłaty 

Co robić po otrzymaniu wezwania do zapłaty?

Jeśli roszczenia są zasadne, a po prostu zapomnieliśmy o płatności lub nie mieliśmy środków na zapłatę, należy uregulować zaległość. Oszczędzi nam to dodatkowych kosztów, przede wszystkim sądowych i komorniczych, które mogą znacznie powiększyć kwotę do zapłaty. Kiedy nasza aktualna sytuacja finansowa nie jest najlepsza, możemy podjąć próbę negocjacji terminu spłaty zadłużenia. W takiej sytuacji poinformuj wierzyciela na piśmie o swojej sytuacji i poproś o przedłużenie terminu zapłaty lub rozłożenie płatności na raty.

W przypadku gdy roszczenie jest bezzasadne, skontaktuj się z wierzycielem, aby wyjaśnić sprawę. Jeśli nadal będzie upierał się on przy swojej racji, pamiętaj, żeby nie przegapić korespondencji z sądu i przedstawić tam swoje racje. Jeśli podejrzewasz oszustwo, możesz zgłosić sprawę do prokuratury.

Wezwanie do zapłaty zaległej wierzytelności

Wywiązywanie się ze swoich zobowiązań powinno być sprawą bezdyskusyjną. Niestety, nie zawsze tak jest. Po upłynięciu terminu zapłaty, możesz wezwać osobę zobowiązaną, do zapłaty zaległej wierzytelności. Terminy płatności mogą być ustalane umownie lub na zasadach ogólnych. Jeśli termin minął, dłużnik zobowiązany jest do dokonania zapłaty na wezwanie wierzyciela. W przypadku braku zapłaty w określonym w wezwaniu terminie, można dochodzić roszczenia na drodze sądowej. Do zaległej kwoty należy doliczyć odsetki za zwłokę. Wezwanie to konieczność, jeśli chcemy skierować sprawę do sądu. Próba polubownego rozwiązania konfliktu jest konieczna przed złożeniem wniosku do sądu. Przedsądowe wezwanie do zapłaty należy wysłać listem poleconym, bo będzie to dowodem podjęcia tej próby. Kopię wezwania i potwierdzenie nadania dołącza się do pozwu.

 

Artykuł Partnerski

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj