Pomoc prawna na wyciągnięcie ręki

Pomoc prawna na wyciągnięcie ręki

Zawody związane z profesjonalnym rozumieniem i posługiwaniem się literą prawa wykonuje w Polsce nadal dość wąska grupa ludzi. Jest to zresztą zupełnie normalne. Większość z nas w sytuacji, w której ma styczność z przepisami, ustawami, rozporządzeniami nie radzi sobie najlepiej.

Również to nie powinno nas dziwić: język prawa jest bardzo specyficzny i wymaga dość dużej wiedzy, intuicji i sprawności w posługiwaniu się nim. Dziwi natomiast to, że spora część z nas nadal, mimo świadomości własnych niedostatków w tym zakresie, próbuje się z tematami prawnymi mierzyć sama. 

Co w tym trudnego?

Spora część osób, kiedy otrzymuje wezwanie do sądu, kiedy rozwiązuje umowę o pracę albo kiedy podpisuje określony kontrakt, nawet nie myśli o tym, aby skorzystać z pomocy bardziej biegłych w prawie osób. To myślenie często ma jednak negatywne skutki. To, że wydaje nam się, że rozumiemy określone przepisy, to bardzo często jedynie nasze błędne wyobrażenie. Język prawniczy często przypomina co prawda język codzienny, operuje częścią słów z naszego podręcznego słownika, oznaczają one jednak w tym języku coś zupełnie innego. Umowy, kontrakty, pisma sądowe z pozoru mogą wydawać się proste w odbiorze dla każdego człowieka. Często tak jednak nie jest. Stąd też często potem biorą się nasze różnorodne problemy. 

Zawód radca

Prawo to na tyle skomplikowana dziedzina, że jego rozumienie, interpretacja czy określone stosowanie wymaga nie tylko ogromnej wiedzy, ale i odpowiednich kompetencji. I o ile znajdą się z pewnością osoby, które z podstawowymi tematami prawnymi poradzą sobie samodzielnie, o tyle w większości spraw niezbędne okazją się narzędzia i instrumenty, o których wiedzę prawnicy, radcy prawni zdobywają na studiach i w praktyce zawodowej. Zawód radcy prawnego to pierwszy adres, z którego możemy skorzystać w przypadku jakichkolwiek wątpliwości prawnych. Niezależnie od tego, czy nasze obawy wzbudza przygotowana dla nas umowa o pracę, nowy kontrakt, wezwanie do sądu, to radca prawny z pewnością nie tylko wyjaśni nam zawiłości języka, w którym dokumenty te zostały spisane, lecz także wskaże miejsca wątpliwe, problematyczne, a także wskaże (w razie potrzeby) możliwe drogi rozwiązania problemu. 

Nie tylko dla firm

Jeszcze do niedawna zawód radcy prawnego kojarzyliśmy przede wszystkim z pomocą dla firm. Każde szanujące się przedsiębiorstwo, instytucja publiczna zatrudniała radcę bądź radców prawnych, którzy służyli pomocą przy zawieraniu różnorodnych kontraktów, składaniu wniosków prawnych, dokumentów. Mało kto z nas korzystał z pomocy radcy jako osoba prywatna. Ta sytuacja w ostatnich latach jednak bardzo dynamicznie się zmienia. Przede wszystkim także ze względu na poszerzenie kompetencji radcy prawnego, które w chwili obecnej są bardzo zbliżone do kompetencji adwokata. Łącznie z tym, że radca prawny obecnie ma prawo uczestniczenia m.in. w sprawach administracyjnych, gospodarczych, pracowniczych, a także cywilnych. 

W czym?

Dzisiaj radcy prawni to nie tylko osoby, które pomogą nam przeczytać i zinterpretować pismo prawnicze, umowę czy kontrakt. To osoby, które w charakterze naszego pełnomocnika/obrońcy mogą występować w sprawach karnych i karnoskarbowych. Mogą służyć pomocą w sprawach spadku, alimentów, rozwodu. Mogą także udzielać pomocy w przypadku podejrzenia o bezpodstawne zwolnienie z pracy albo mobbing. Mogą nas reprezentować w postępowaniach przed organami administracyjnymi. W skrócie: mogą być wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc prawna, doświadczenie i wiedza prawnicza, tak jak prawnik w Warszawie.

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Czym jest zaświadczenie o niekaralności i jak je uzyskać? Prawo karne

Są sytuacje, kiedy wymaga się od nas przedłożenia zaświadczenia o niekaralności. Najczęściej dokumentu tego wymagają ...

Czytaj