Stres zawodowy, czy należy mi się za to odszkodowanie?
Wszyscy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom odpowiednie warunki do wykonywania obowiązków zawodowych. W ten sposób mają one za zadanie ochronić ich przed chorobami zawodowymi oraz wypadkami, a także stresem. Jeżeli pracownik narażony jest na regularny stres w swoim miejscu pracy, a pracodawca nic z tym nie robi, by temu zapobiec, wówczas pracownik może ubiegać się o odszkodowanie za stres w pracy.
Wówczas takie odszkodowanie wypłacane jest z ubezpieczenia pracodawcy. Głównym zadaniem każdego pracodawcy jest zminimalizowanie wystąpienia stresu w swojej firmie. Żaden pracownik nie powinien być narażony na sytuacje stresowe, które związane są z wykonywanym zawodem. Jednak wile osób cierpi z powodu stresu i niestety muszą sami sobie jakoś z tym radzić. Stres zawodowy jest nieuchronnym elementem każdej pracy. Jednak wszystko ma swoje granice, których nie wolno przekroczyć. Jeżeli pracownik jest świadomy swoich praw, może ubiegać się o odszkodowanie za stres w pracy.
Zadośćuczynienie za stres w pracy
Bardzo wielu pracowników doświadcza zachowań stresowych w swojej pracy. Tego typu przypadki mogą przerodzić się w mobbing i mieć znaczący wpływ na rozstrój naszego zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Polskie prawo wyraźnie informuje o możliwości wypłaty odszkodowania, jeśli doświadczą mobbingu u swojego pracodawcy. Pracownik może również na podstawie kodeksu cywilnego dochodzić swoich roszczeń i starać się za zadośćuczynienie za stres w pracy.
Jeżeli ma być to możliwe, potrzebne są odpowiednie dowody. Jednym z nich jest zaświadczenie od lekarza, a także historia choroby. Równie przydatne mogą okazać się zaświadczenie od psychologa. Bardzo ważne jest wykazanie zawiązku pomiędzy wykonywaniem naszej pracy a skutkami stresu. Zazwyczaj dowody uzyskuje się od zeznań naocznych świadków lub też innych uzyskanych dowodów, które pochodzą z miejsca naszej pracy jak SMS, maile od naszego pracodawcy.
Odszkodowanie za stres pourazowy?
Osoba, która cierpi na stres pourazowy, może uzyskać odszkodowanie za stres w pracy. Wysokość uzależniona jest od wielu czynników. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę, to jak stres w pracy obniżył komfort życia pracownika. Istotnymi czynnikami jest wiek pracownika, sytuacja rodzinna oraz zawodowa. W takich przypadkach może okazać się, że stres jest niesamowicie silny i uniemożliwia wykonywanie pracy. Jeśli osoba poszkodowana jest samotna i niestety nie może liczyć na wsparcie bliskiej osoby, wówczas takie odszkodowanie może być znacznie wyższe niż w przypadku osoby, która ma założoną rodzinę.
Artykuł Partnerski