Jak skutecznie windykować?

Jak skutecznie windykować?

Twój kontrahent zalega z płatnościami? Chcesz odzyskać swoje należności, ale nie wiesz w jaki sposób? Z poniższego artykułu dowiesz się, w jaki sposób skutecznie przeprowadzić windykację długu.

Prowadzisz własną działalność gospodarczą, a Twoja firma bardzo dobrze prosperuje. Jednak od pewnego czasu masz problem z częścią swoich kontrahentów, którzy zalegają z płatnością zgodnie z wystawioną przez Ciebie fakturą. Jeśli chcesz odzyskać swoje należności, musisz jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. Rozpocznij windykację długów, czy to za pośrednictwem kancelarii windykacyjnej, czy samodzielnie z pomocą systemu Vindicat.pl. Ważne, abyś w skuteczny sposób, w odpowiednim czasie zareagował na zachowanie swoich klientów.

Negocjacje oraz ugoda z dłużnikiem

Pierwszym krokiem, który powinieneś podjąć, jest rozmowa ze swoim dłużnikiem. Jeśli w odpowiedni sposób przeprowadzisz negocjacje i zawrzesz umowę z dłużnikiem, nie będziesz musiał kierować sprawy do sądu. Przede wszystkim musisz pamiętać o odpowiednim zachowaniu i traktowaniu swojego rozmówcy. Podczas negocjacji warto kierować się metodą, jaką jest strategia rozwiązywania problemu. Nie można traktować rozmówcy jak wroga, lecz jako partnera, na którym nie wyładowuje się swojego gniewu.

Musisz być w dobrym kontakcie ze swoim dłużnikiem, dlatego kieruj się pięcioma zasadami:

  • Rozmowę przeprowadź tylko z osobą, która jest upoważniona do podejmowania decyzji związanych z płatnościami w firmie;
  • Rozmowę przeprowadź w jasny i zrozumiały sposób;
  • Zadawaj swojemu rozmówcy pytania i dokładnie słuchaj jego odpowiedzi;
  • Zadając pytanie, wyjaśnij dłużnikowi swoje intencje;
  • Podczas rozmowy musisz być konsekwentny.

Po przeprowadzeniu negocjacji ze swoim kontrahentem ważne, abyś zawarł z nim ugodę, dzięki której w polubowny sposób rozwiążesz spór powstały w wyniku braku płatności z tytułu wystawionej faktury.

Wezwanie do zapłaty

Jeśli przeprowadzone negocjacje nie poskutkowały i nie zawarłeś ugody ze swoim dłużnikiem, kolejnym krokiem w skutecznej windykacji jest wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty. Pismo przez Ciebie skierowane, jest również polubowną drogą do zakończenia konfliktu. Wezwanie do zapłaty można wysłać zaraz po ukończeniu terminu ostatecznej spłaty długu, jednak należy pamiętać, że jest moment, w którym nie będziesz mógł wystosować takiego pisma. Przedawnienie roszczenia nie umożliwia Ci wysłanie wezwania do zapłaty, przez co Twoje szanse na odzyskanie długu są bardzo małe. Dlatego warto jak najszybciej przypomnieć dłużnikowi o należnościach, jakie musi uregulować.

Nie ważne ile wezwań do zapłaty zostało wysłanych. Ważne w jakiej formie. Skuteczne wezwanie do zapłaty powinno być odpowiednio sformułowane. Tylko wtedy przyniesie zamierzone efekty.

Giełda długów

Giełda wierzytelności to doskonałe miejsce odzyskiwania długów. Dzięki niej będziesz mógł sprzedać dług swojego kontrahenta. Zdarza się, że odzyskasz tylko część należności. Jednak jest duże prawdopodobieństwo otrzymania całej zaległej przez klienta sumy pieniędzy. Giełda długów jest motywacją dla dłużnika do jak najszybszej spłaty należności. Dłużnik, który postanowił spłacić swój dług, oczekuje od Ciebie usunięcia umieszczonych na giełdzie wierzytelności swoich danych. Korzystanie z giełdy długów daje Ci, jako wierzycielowi, dużo korzyści. Przede wszystkim, dzięki niej możesz w szybki sposób odzyskać swoje pieniądze, oszczędzając przy tym swój cenny czas. Poza tym jest to doskonała mobilizacja dla Twojego dłużnika, a także szansa na uniknięcie procesu sądowego.

Sądowa windykacja należności

W momencie, kiedy żadne z powyższych kroków windykacji nie przyniosło efektów i nie odzyskałeś swoich należności, skieruj sprawę do sądu. W sądowej windykacji długów masz do wyboru trzy postępowania:

Wszystkie wspomniane postępowania różnią się od postępowania sądowego przede wszystkim niższymi kosztami, a także krótszym czasem przewidzianym na rozpatrzenie sprawy windykacyjnej.

Oprócz skierowania sprawy do stacjonarnego sądu masz również możliwość wysłania pozwu do e-sądu, który rozpocznie Elektroniczne Postępowanie Upominawcze. Taką możliwość daje Ci nie tylko gwarancję skutecznego odzyskania należności, ale również w przeciwieństwie do sprawy prowadzonej przez sąd stacjonarnym, zaoszczędzi Twój czas i pieniądze.

Egzekucja komornicza

Ostatnim krokiem skutecznej windykacji należności jest postępowanie egzekucyjne w postaci egzekucji komorniczej. Odbywa się ona na podstawie tytułu wykonawczego będącego tytułem egzekucyjnym opatrzonym klauzulą wykonalności. Skierowanie sprawy kancelarii komorniczej wiąże się z zajęciem przez komornika majątku kontrahenta zalegającego z płatnościami. Wszczęcie egzekucji komorniczej nie jest płatne do momentu ściągnięcia należności od dłużnika.

Artykuł Partnera

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj