Tablice urzędowe – gdzie zamówić, jakie wymagania muszą spełniać?

Tablice urzędowe – gdzie zamówić, jakie wymagania muszą spełniać?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów każda instytucja publiczna, m.in. szkoła, urząd czy sąd, musi zostać oznaczona zewnętrzną tablicą informacyjną oraz emaliowanym godłem Rzeczpospolitej Polskiej. W dyrektywie jasno określono, jakie wymagania muszą spełniać owe oznaczenia. Niżej przedstawiamy najważniejsze wytyczne.

 

Wymiary i ogólny wygląd 

Tablice urzędowe mogą mieć dowolny rozmiar. W przepisach nie ma jednoznacznych wskazań dotyczących tej kwestii. Pojawia się jedynie zapis, że wymiar tablicy uwarunkowany jest wysokością liter i długością umieszczonego na niej napisu. Niemniej jednak wymiary tablicy muszą spełniać jeden warunek – stosunek szerokości do długości musi wynosić 1:3. Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o tablice z godłem. W ich przypadku wymiary zostały dokładnie sprecyzowane i przedstawiają się następująco. Godła emaliowane przeznaczone do zastosowania na budynkach organów naczelnych, takich jak Najwyższa Izba Kontroli czy Sąd Najwyższy, muszą mieć rozmiar 60 cm × 48 cm. Natomiast pozostałe jednostki organizacyjne wymagają oznaczenia godłem w rozmiarze 50 cm × 40 cm.

Konkretne wymogi muszą spełniać także napisy umieszczone na tablicach urzędowych. Litery muszą mieć wysokość 5 cm. Jeżeli nazwa jednostki organizacyjnej jest długa, dopuszcza się użycie form skróconych lub zastosowanie mniejszych liter dla części napisu o mniejszym znaczeniu. Napis może zostać wykonany dowolną czcionką, ważne jednak, by była ona czytelna. Z tego względu wykonawcy emaliowanych tablic urzędowych najczęściej sięgają po czcionki uniwersalne, o prostych krojach, bez ozdobników.

Umiejscowienie

W zarządzeniu zawarto również informacje dotyczącą miejsca montażu tablic urzędowych i tablic z godłem. Zarówno jedne, jak i drugie należy umieścić na frontowej ścianie budynku, najlepiej tuż nad wejściem lub obok niego. Godło Rzeczpospolitej Polskiej powinno znaleźć się nad tablicą z nazwą jednostki organizacyjnej. Jeżeli jednak warunki nie pozwalają na takie ułożenie tablic, nad wejściem do budynku należy powiesić godło, a obok drzwi wejściowych tablicę urzędową z napisem. W sytuacji, gdy w budynku funkcjonuje więcej niż jedna jednostka organizacyjna, dla każdej z nich należy zamówić osobną tablicę urzędową i wszystkie umieścić na frontowej ścianie. Co ważne, zasada ta nie obowiązuje w przypadku godła. Budynek wystarczy oznakować jedną tablicą z godłem, a pod nią lub tuż obok wejścia do budynku zmocować tablice z nazwami instytucji.

 

Gdzie zamówić tablice urzędowe i godła?

Z uwagi na to, że tablice i godła montowane są na zewnątrz, powinny wykazywać podwyższoną odporność na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, w tym silne nasłonecznienie, wilgoć i ujemne temperatury. Wspomniane cechy przejawiają tablice emaliowane. Mimo upływu lat nie zmieniają swego wyglądu, ich kolory nie blakną, a powierzchnia nie niszczeje i nie traci gładkości. Gdzie takie zamówić? W pracowni emalierskiej praktykującej ręczne wykonywanie tablic przy zastosowaniu techniki emalii. By mieć pewność, że produkty zostaną wykonane starannie i zgodnie z projektem, warto wybrać firmę z długoletnią tradycją.

Artykuł sponsorowany

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj