Jak rozliczyć się w Niemczech za pracę w 2019 roku?

Jak rozliczyć się w Niemczech za pracę w 2019 roku?

Niemcy to bardzo popularny kierunek wyjazdów zarobkowych Polaków. Przyciąga ich tam wysokie wynagrodzenie, dobre warunki pracy, a przede wszystkim sąsiedztwo z Polską. Podpowiadamy, jak rozliczyć się za pracę u naszych zachodnich sąsiadów.

Bez wątpienia Niemcy są od lat ważnym kierunkiem wyjazdów zarobkowych Polaków. Większość osób, które szukają zatrudnienia poza granicami naszego kraju, wybiera właśnie naszych zachodnich sąsiadów. W rezultacie w Niemczech pracuje już ponad 2 mln naszych rodaków. Każdy, kto wyjeżdża za naszą zachodnią granicę i zamierza się tam zatrudnić, musi wiedzieć, że trzeba zapłacić podatek dochodowy w Niemczech. Mało tego, podatki u naszych zachodnich sąsiadów należą do jednych z najwyższych w Europie. Na szczęście część pieniędzy można odzyskać. Warto o tym pamiętać, rozliczając się z niemieckim fiskusem za pracę 2019 roku.

– W Niemczech obowiązują różne podatki, podobnie jak w Polsce. Mamy więc odpowiednik polskiego podatku VAT, ale również podatek kościelny w wysokości około 8% dla każdego, kto zadeklarował przynależność do konkretnego kościoła – wyjaśnia ekspert Euro-Tax.pl Zwrot Podatku SA.

– Nie można również zapominać o tzw. podatku solidarnościowym, który płacą osoby zatrudnione w zachodniej części Niemiec. Został on obniżony w 2019 roku do 5,5%. Najważniejszy jest jednak podatek dochodowy, czyli Lohnsteuer, którego wysokość zależy oczywiście od kwoty dochodu. Polacy pracujący w Niemczech będą zmuszeni płacić wszystkie, a przynajmniej większość wymienionych tu podatków – podkreśla ekspert.

Kto musi się rozliczyć przed niemieckim fiskusem?

Podejmując legalną pracę w Niemczech, trzeba się liczyć z koniecznością nie tylko płacenia podatków u naszych zachodnich sąsiadów, ale również z koniecznością złożenia rocznej deklaracji podatkowej. W wielu wypadkach kwestiami podatkowymi będzie zajmował się nasz pracodawca i wtedy zwykle nie trzeba składać dodatkowych dokumentów. Niestety, nie zawsze można na to liczyć.

Z niemieckim urzędem skarbowym trzeba rozliczyć się samodzielnie przede wszystkim wtedy, gdy otrzymamy od fiskusa pismo z wezwaniem do rozliczenia. W otrzymanym dokumencie będzie określona również data, do kiedy konieczne jest złożenie rocznej deklaracji. Taka sytuacja będzie miała miejsce głównie wtedy, gdy jesteśmy zameldowani w Niemczech lub rozliczaliśmy się samodzielnie już w poprzednich latach. Niezłożenie deklaracji podatkowej w wyznaczonym terminie może skończyć się nałożeniem kary grzywny przez fiskusa.

Samodzielne rozliczenie będzie także konieczne, gdy nie mamy pracy, ale otrzymujemy różne świadczenia, których wysokość przekracza co miesiąc 410 euro. Mogą to być na przykład zasiłki dla bezrobotnych, zasiłki macierzyńskie, zasiłki chorobowe itp. Podobnie, gdy osiągamy dochody, od których nie są odprowadzane zaliczki na podatek dochodowy jak na przykład z dzierżawy, najmu czy z ubezpieczenia emerytalnego.

Może się również zdarzyć, że pracodawca uwzględni nam wyższą niż należna kwotę wolną od podatku za dojazd do pracy lub ulgę na dzieci. W takim przypadku konieczne będzie także rozliczenie i wpłacenia wyrównania podatku.

Inny przypadek, gdy trzeba się samodzielnie rozliczyć z fiskusem, to sytuacja, gdy w Niemczech pracuje małżeństwo, ale jeden z małżonków został zaliczony do III klasy podatkowej, a drugi – do V klasy podatkowej. Złożenie rocznego zeznania podatkowego jest także konieczne, gdy pracowaliśmy u więcej niż jednego pracodawcy w ciągu danego roku podatkowego lub zarobiliśmy więcej niż 10 700 euro.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Aby rozliczyć się samodzielnie z podatku w Niemczech, należy przygotować odpowiednie dokumenty. Potrzebna będzie przede wszystkim karta podatkowa (Lohnsteuerbescheinigung), którą wydaje pracodawca po zakończeniu roku podatkowego. Jeśli zginie nam taka karta, można również wykorzystać ostatni odcinek wypłaty u danego pracodawcy (Lohn und gehalt Abrechnung).

Konieczne będzie także zgłoszenie się do polskiego Urzędu Skarbowego, gdzie trzeba uzyskać zaświadczenie UE/EOG o wysokości dochodu uzyskanego w Polsce. Na tej podstawie niemiecki fiskus będzie mógł zdecydować, czy przysługuje nam status rezydenta (trzeba również przebywać w Niemczech powyżej 183 dni w roku) i możliwość korzystania z różnych ulg. Do tego należy dołączyć do wypełnionych niemieckich formularzy podatkowych rachunki, faktury i bilety poświadczające koszty poniesione w związku z wykonywaniem pracy na terenie Niemiec.

Rozliczenie a zwrot podatku

Każda osoba pracująca legalnie w Niemczech, której pracodawca odprowadzał zaliczki na podatek dochodowy w zawyżonej kwocie, ma prawo odzyskać nadpłatę tego podatku. To również wiąże się z koniecznością złożenia rocznej deklaracji podatkowej. O zwrot podatku z Niemiec można się ubiegać do 4 lat wstecz, a więc nie tylko za 2019 rok. Po złożeniu zeznania podatkowego otrzymamy decyzję o wymiarze podatku dochodowego (Einkommensteuerbescheid), w której zostanie określona wysokość nadpłaty. Urząd Skarbowy wypłaca pieniądze na rachunek bankowy. O pomoc w odzyskaniu podatku można również poprosić firmę specjalizującą się w zwrotach podatku z Niemiec.

Legalna praca w Niemczech często oznacza nie tylko konieczność płacenia tam podatków, ale również składania rocznej deklaracji podatkowej. Warto rozliczyć się samodzielnie z fiskusem również wtedy, gdy podejrzewamy nadpłatę podatku. W ten sposób można odzyskać średnio 3 364 zł.

Artykuł partnerski

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj