Profesjonalna obsługa prawna dla firm - dlaczego warto z niej korzystać?

Profesjonalna obsługa prawna dla firm - dlaczego warto z niej korzystać?

Przeprowadzanie wielu czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, takich jak na przykład konstruowanie i zawieranie umów, negocjacje biznesowe czy także często bieżąca działalność firmy wymaga konsultacji z prawnikiem. Nie każda firma chce, a także nie każda ma możliwości na to, aby we własnych strukturach utworzyć osobny dział prawny. Mogą sobie na to pozwolić przeważnie korporacje, choć i one w ostatnim czasie odchodzą od takiego rozwiązania na rzecz coraz bardziej popularnego outsourcingu. Na czym polega pomoc prawna, w jakich branżach może być przydatna i czy w warto współpracować z zewnętrznymi firmami w tej materii - między innymi takie informacje można znaleźć w poniższym artykule.

  1. Czym jest obsługa prawna przedsiębiorstw?
  2. W jakich branżach może przydać się pomoc prawna?
  3. Czy outsourcing usług prawnych to dobre rozwiązanie?

Każdy, kto interesuje się wskazaną wyżej tematyką, powinien zapoznać się z treścią poniższego artykułu. Zawarte w nim informacje pozwolą rozwiać wiele wątpliwości.

Czym jest obsługa prawna przedsiębiorstw?

Obsługa prawna nie doczekała się jeszcze jasno określonej definicji. Jednak jak pokazuje praktyka, za czynności te można uznać wszelkie usługi prawne, jakie są świadczone na rzecz konkretnego klienta. Warto w tym miejscu jednak rozróżnić obsługę prawną przedsiębiorstw od korzystania z porad prawnych. Obsługa prawna ma jedną ważną cechę - jest stała. Na jej wykonywanie zostaje podpisana umowa, dzięki czemu klient ma dostęp do świetnie wykształconych prawników za każdym razem, gdy tylko tego potrzebuje. Nieduże firmy, które posiadają znacznie ograniczony budżet, mogą skorzystać z jednorazowych usług. Obsługa prawna przedsiębiorstw, jaka świadczona jest przez zewnętrzne firmy, to rozwiązanie niezwykle korzystne bez względu na branżę, w jakiej działa firma.

W krótkim czasie można dostać pomoc przy stworzeniu umowy pod konkretnego klienta czy pomoc w interpretacji nowych aktów prawnych z określonej tematyki. Obsługa prawna przedsiębiorstw działa na bardzo różnorodnych płaszczyznach. Jej zakres jest każdorazowo ustalany z konkretnym klientem w oparciu o jego potrzeby. Jeżeli chodzi o koszty takich działań, to również kształtują się one na różnym poziomie. W zależności od tego, jak szeroki zakres ma obejmować obsługa prawna, to jej koszty będą na innym poziomie. Rozliczenie następuje najczęściej w formie ryczałtu, czyli stałej miesięcznej opłaty, jaka została ustalona w umowie zawartej pomiędzy konkretnym przedsiębiorstwem, a firmą, która świadczy usługi z zakresu obsługi prawnej.

W jakich branżach może przydać się pomoc prawna?

Katalog branż, w jakich pomocna okaże się obsługa prawna, jest bardzo szeroki. W zasadzie można stwierdzić, że obsługa prawna będzie przydatna każdej firmie, niezależnie od tego, w jakiej branży ona działa. Wszędzie bowiem zawierane są umowy - czy to z klientami, czy też z innymi firmami w ramach współpracy biznesowej. Umowa nie powinna zawierać wad prawnych, w przeciwnym przypadku z łatwością można będzie ją podważyć. Osoba, która nie ma wykształcenia prawniczego, będzie miała trudności ze stworzeniem dobrej umowy. W tym celu warto zgłosić się po pomoc prawną do profesjonalnej firmy. Jeżeli na tym ma się kończyć pomoc prawna, to będzie to usługa jednorazowa.

Często jednak klienci wybierają stałą obsługę prawną świadczoną w ramach abonamentu. Ponadto, pomoc doświadczonego prawnika może okazać się przydatna podczas interpretacji aktów prawnych. Firmy działające na rynku nieruchomości mogą potrzebować porady w zrozumieniu nowelizacji prawa budowlanego, z kolei indywidualni artyści mogą potrzebować porady na temat tego, w jaki sposób można legalnie przekazać prawa autorskie na rzecz innej osoby.

Czy outsourcing usług prawnych to dobre rozwiązanie?

Można zastanawiać się nad tym, czy zlecanie obsługi prawnej zewnętrznej firmie to dobre rozwiązanie, czy może korzystniejsze będzie zatrudnienie własnego prawnika. Każde z dostępnych rozwiązań ma swoje dodatnie i ujemne strony. Zatrudnienie jednej osoby na stanowisku prawniczym może okazać się tańsze, jednak tylko w określonych przypadkach. Przeważnie jednak wybór zewnętrznej firmy do obsługi prawnej będzie bardziej korzystny z punktu widzenia budżetu firmy. Dlaczego jest to dobre rozwiązanie?

Zewnętrzna obsługa prawna to wiele korzyści. Stworzenie osobnego działu prawnego w firmie niesie za sobą ogromne koszta. Można co prawda zatrudnić tylko jednego prawnika, jednak prawo, podobnie jak i medycyna, ma wiele specjalizacji i trudno wymagać od kogoś, aby doskonale znał się na wszystkich. Dzięki oustourcingowi usług prawnych ma się pewność tego, że usługi prawne będą prowadzone na jak najwyższym poziomie przez specjalistów z konkretnej dziedziny. Zlecenie obsługi prawnej na zewnątrz to także ogromna oszczędność czasu. W dzisiejszym świecie znalezienie doświadczonego i kompetentnego prawnika, który poszukuje zatrudnienia, jest rzeczą niezwykle trudną. Jak widać na powyższych przykładach, zewnętrzna pomoc prawna, to z punktu widzenia przedsiębiorcy rozwiązanie o wiele korzystniejsze niż tworzenie wewnętrznego działu prawnego.

Artykuł opracowany przy pomocy merytorycznej jakubowskazawada.com.

Artykuł Partnerski

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj