Umowa pożyczki - o czym warto wiedzieć?

Umowa pożyczki - o czym warto wiedzieć?

Pożyczka pozwala na szybki dostęp do gotówki w sytuacjach, w których budżet domowy po prostu przestaje wystarczać na większe lub niespodziewane wydatki. Z wzięciem pożyczki wiążą się też obowiązki - nie tylko te wynikające z umowy pożyczki. Czasami istnieje potrzeba zgłoszenia jej do urzędu skarbowego. Dowiedz się kiedy może zaistnieć taka sytuacja, a także co powinna zawierać umowa pożyczki, a jakich zapisów należy się wystrzegać, by nie wpaść w większe finansowe tarapaty.

  1. Kiedy zgłosić pożyczkę do urzędu skarbowego?
  2. Pożyczka dla rodziny
  3. Umowa pożyczki - co musi w niej być?
  4. Na co uważać, podpisując umowę o pożyczkę?

Kiedy zgłosić pożyczkę do urzędu skarbowego?

Należy zdawać sobie sprawę z tego, kiedy zgłosić pożyczkę do urzędu skarbowego, bo to pozwala uniknąć wielu problemów z rozliczeniem podatków i uniknąć kary nałożonej przez urząd skarbowy. Warto wiedzieć, że obowiązek ten spoczywa na pożyczkobiorcy i na zgłoszenie pożyczki ma się 14 dni od dnia podpisania umowy o pożyczce. Stawka podatkowa to 2% od kwoty uzyskanej pożyczki. Dużo też zależy od tego, czy pożyczka jest od obcej osoby, od członka rodziny czy konkretnej instytucji finansowej, bo nie w każdym tym przypadku musisz zgłaszać pożyczkę.

Pożyczka dla rodziny - czy podlega opodatkowaniu?

Pożyczka dla najbliższej rodziny, w skład której prawo zalicza: współmałżonków, wstępnych, zstępnych, zięciów, synowe, rodzeństwo, teściów, pasierbów, ojczymów i macochy nie mus podlegać opodatkowaniu, pod warunkiem jednak, że nie przekracza ona ustalonej kwoty. Kiedy zgłosić pożyczkę do urzędu skarbowego, jeśli pożyczka udzielana jest w ramach rodziny? Obecnie wysokość kwoty pożyczki wolnej od opodatkowania dla najbliższych członków rodziny wynosi 9637 złotych - powyżej tej kwoty należy już pożyczkę zgłosić do przypisanego sobie urzędu skarbowego.

Co powinno znaleźć się w umowie pożyczki?

Umowa pożyczki ma na celu zabezpieczenie obopólnych interesów - tak pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy. Z tego powodu bardzo dobrze jest się orientować, co musi zawierać umowa pożyczki  - to najlepsza gwarancja tego, że nie wpadnie się przez to w tarapaty, tak finansowe, jak i te prawne. W takiej umowie przede wszystkim powinny znaleźć się strony - osoba bądź instytucja, która udziela pożyczki i osoba, która ją pobiera. Bezwzględnie muszą się tam znaleźć również: kwota pożyczki, termin, na który została udzielona, rodzaj ustalonych spłat i wszelkie kary oraz zastrzeżenia związane z niedotrzymywaniem terminów spłat. W takiej umowie nie może też zabraknąć miejsca na informacje dotyczące odstąpienia od umowy, jej wypowiedzenia, a także informacje na temat tego, jak zgłosić reklamację dotyczącą pożyczki.

Umowa pożyczki - na co uważać?

Warto zdawać sobie także sprawę z tego, na co uważać podpisując umowę pożyczkową, bo to jeden z gwarantów finansowego bezpieczeństwa. Dlatego warto zwracać szczególną uwagę na wszelkie kruczki i mały druk, bo dzięki temu można uniknąć wielu kłopotów. Z tego powodu zawsze należy czytać umowę pożyczki w całości i bez pośpiechu. Najważniejsze jest to, by zwrócić uwagę na ewentualne dodatkowe opłaty, także te, które dotyczą windykacji - nawet jeśli zakładasz, że ten problem nie będzie cię dotyczył. Doczytaj także warunki spłaty, bo czasami to naprawdę duża różnica, czy spłacasz pieniądze w całości, w ratach, przelewem czy gotówką i każda z tych opcji może być obarczona ukrytą opłatą, o której wcześniej nie zdawałeś sobie sprawy. Dokładne czytanie umowy o pożyczkę, a także dopytywanie niejasnych fragmentów jest bardzo ważne, dlatego nie rezygnuj z tego pod presją czasu czy przez stres.

Artykuł sponsorowany

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj