Co zrobić po studiach prawniczych?

Co zrobić po studiach prawniczych?

Każdego roku kolejni absolwenci prawa stają przed nie lada wyzwaniem, dylematem: czy wybrać aplikację, a może obrać zupełnie inną ścieżkę kariery? Decyzja nie jest prosta, bowiem każda ścieżka ma swoje zalety i wady. Warto zatem wiedzieć zawczasu, co czeka nas na poszczególnych ścieżkach, by dokonać trafnego wyboru.

Rodzaje aplikacji

Każdy absolwent prawa może zdecydować się między innymi na jedną z poniższych, najbardziej popularnych ścieżek. Do wyboru są następujące aplikacje:

 • sędziowska;
 • legislacyjna;
 • kuratorska;
 • prokuratorska;
 • notarialna;
 • radcowska;
 • adwokacka;
 • komornicza.

Aplikacje mogą trwać od roku do nawet trzech i pół lat. Nie jest zatem tajemnicą, że aplikacje są czasochłonne i wymagają ogromnego poświęcenia, nakładu pracy. Praktycznie każda aplikacja jest także odpłatna, zatem potrzebne również będą zasoby finansowe. Jednak efekty są warte wysiłku. Wszak zawód sędziego, radcy prawnego, adwokata cieszy się ogromnym szacunkiem społecznym i jest opłacalny. Sprawowane funkcje wymagają nieposzlakowanej opinii, wiedzy, doświadczenia oraz… stałego dokształcania się. Przepisy prawa podlegają zmianom, nowelizacją, z którymi przedstawiciele poszczególnych zawodów muszą być na bieżąco. Każdy z nich odpowiada za nieco inny zakres działań. Dla przykładu notariusz dokonuje, między innymi, takie oto czynności:

 • sporządza akty notarialne i akty poświadczenia dziedziczenia;
 • sporządza poświadczenia, wyciągi dokumentów, wypisy, odpisy;
 • spisuje protokoły;
 • przyjmuje na przechowanie weksle, papiery wartościowe, piniądze.

Z pełną listą czynności można zapoznać się na stronie Kancelarii Notarialnej Alicji Świergot pod adresem notariusz-stawowa.pl.

Inne ścieżki kariery

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie każdy absolwent prawa chce i decyduje się na aplikację. Część z nich już na studiach wie, że chce wykorzystać wiedzę prawniczą w nieco innych działaniach. Prawnicy są bezdyskusyjnie podstawą działaniu wielu firm. Kompetencje zdobyte w trakcie studiów prawniczych pozwalają, między innymi, na pracę w:

 • dużych korporacjach;
 • biurach firm prywatnych;
 • urzędach, ministerstwach;
 • służbach mundurowych: policji, straży miejskiej, żandarmerii wojskowej. 

Wiele osób już w trakcie studiów może stwierdzić, że swoją przyszłość wiąże z karierą naukową. Naturalnie, pozostanie na uczelni nie jest prosta i wymaga także umiejętności komunikacyjnych, jednak na pewno przynosi ogrom satysfakcji. Absolwenci prawa często wybierają także karierę polityczną.

Czym kierować się przy dokonywaniu wyboru ścieżki?

Każdy człowiek, bez względu czy jest absolwentem prawa czy też każdego innego kierunku, powinien patrzeć na kilka kwestii, które ułatwią mu podjęcie najlepszej decyzji. Po pierwsze, ważne są zainteresowania. Praca, podobnie jak sen, będzie zajmowała nam ⅓ naszego życia. Nie powinna zatem być nużąca, niezgodna z naszymi zainteresowaniami. Warto kierować się pasją, tym, co faktycznie jest dla nas intrygujące, bowiem nie tylko będzie nam przyjemniej pracować, ale o wiele łatwiej będziemy zdobywać wiedzę. Kolejną kwestią są zarobki. Nie ma się co oszukiwać. Zasoby finansowe po ukończonej aplikacji są zdecydowanie większe niż te, zdobywane w trakcie pracy w urzędzie czy straży miejskiej. Następną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę jest czas nauki. Aplikacje są czasochłonne i wymagają ogromnego nakładu pracy oraz zainwestowania swoich finansów w możliwość edukacji. 

Wybór odpowiedniej ścieżki zawodowej nie jest prostą kwestią. Wiele osób w trakcie swojego życia zmienia całkowicie branżę, bowiem uznaje, że decyzja podjęta zaraz po studiach była błędna. Zawsze należy pamiętać, że dzięki kursom, szkoleniom, studiom podyplomowym można nabywać nowe kompetencje, które być może całkowicie zmienią nasz pogląd oraz nasze zainteresowania.  

Artykuł Partnerski

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj