Kancelaria Prawna – pomoc dla pacjenta, lekarza oraz firmy farmaceutycznej

Kancelaria Prawna – pomoc dla pacjenta, lekarza oraz firmy farmaceutycznej

Kancelaria Prawa Medycznego, to kancelaria prawna, która świadczy pomoc prawną z zakresu szeroko rozumianego prawa medycznego. Prawo medyczne jest bardzo szeroką dziedziną prawa. Obejmuje zagadnienia z zakresu prawa cywilnego, prawa farmaceutycznego, prawa administracyjnego oraz prawa karnego.

Kancelaria może ograniczać swój zakres usług do jednego z tych zagadnień zajmując się na przykład obsługą prawną lekarzy. Inne mogą specjalizować się w prawie farmaceutycznym i przygotowywać proces prawny badań klinicznych i dalej procesem dopuszczania od obrotu produktów leczniczych. Inne  kancelarie medyczne zajmują się tylko i wyłącznie sprawami błędów medycznych.

Kancelaria prawa medycznego może prowadzić sprawy na terenie całej Polski lub na przykład ograniczyć zakres swojej działalności tylko do jednego miasta – np. działać tylko w mieście np. Wrocław.

Porady prawne dla podmiotów leczniczych

W zakresie prawa medycznego i prawo farmaceutycznego prawnik od prawa medycznego wykonuje najczęściej następujące czynności:

  • przygotowuje i opiniuje umowy z prowadzonej działalności medycznej czy farmaceutycznej,
  • przygotowuje dokumentację prawną niezbędną do utworzenia podmiotu leczniczego
  • prowadzi obsługę prawną w zakresie przekształceń podmiotowych, np. przekształcenie indywidualnej praktyki lekarskiej w spółkę
  • uczestniczy w procedurach konkursowych reprezentując podmioty lecznicze przed NFZ
  • opracowuje regulaminy organizacyjne podmiotów wykonujących działalność leczniczą,
  • przygotowuje kontrakty menadżerskie dla kadry zarządzającej oraz kontrakty dla lekarzy

Pomoc prawna dla lekarza

Lekarze zwracają się do prawnika od prawa medycznego o poradę dotyczącą kontraktów zawieranych ze szpitalami lub przychodniami. Prawnik – adwokat, czy radca prawny od prawa medycznego dokonuje analizy prawnej kontraktu, wskaże na pułapki prawne związane z podpisaniem takiego kontraktu lekarskiego oraz wskaże jakie zmiany należy w kontrakcie wprowadzić. Adwokat, czy radca prawny często reprezentuje lekarzy oskarżonych o błędy medyczne. Pomoc prawna może być świadczona w postępowaniu dyscyplinarnym przed Sądem Lekarskim, w postępowaniu karnym, czy w postępowaniu cywilnym o odszkodowanie za błąd medyczny.

Odszkodowania za błąd medyczny

Porady z tej dziedziny prawa obejmują reprezentowanie pacjentów w sporze z podmiotami świadczącymi działalność leczniczą, zarówno na etapie przedsądowym, jak również przed sądami, celem uzyskania zadośćuczynienia i odszkodowania za błąd medyczny

Porada prawnika w sprawie o błąd medyczny

Zanim sprawa z zakresu prawa medycznego o błąd medyczny zostanie skierowany do sądu, niektóre kwestie można spróbować rozwiązać poza sądem. Instytucją, która umożliwia dochodzenie roszczeń za zdarzenia medyczne w szpitalu, jest komisja ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Wniosek może złożyć pacjent lub jego adwokat.

Kolejnym etapem jest zgłoszenie błędu medycznego do szpitala i jego ubezpieczyciela. Ta droga może umożliwić uzyskanie odszkodowania lub zadośćuczynienia za błąd medyczny w czasie krótszym, niż przy sprawach rozstrzyganych przez sąd. Radca prawny od prawa medycznego dokona analizy prawnej zdarzenia i oceni, czy roszczenia pacjenta o odszkodowanie za błąd medyczny jest zasadne.

Pozew o odszkodowanie za błąd medyczny

Ostatecznym etapem dochodzenia praw o odszkodowanie za błąd medyczny jest skierowanie sprawy o błąd medyczny do Sądu. Tylko prawnik od błędów medycznych posiada niezbędną wiedzę do przeprowadzenia sprawy o odszkodowanie od szpitala. Taki prawnik najczęściej posiłkuje się poradą własnych specjalistów - lekarzy, którzy oceniają czy w sprawie doszło do powstania błędu medycznego. Może dzięki temu wykazać się wieloma wygranymi wyrokami o odszkodowanie za błąd medyczny.

Jaką kancelarie wybrać? – zatrudniającą prawnika i lekarza

Najlepszą kancelarią jest ta, w której pracuje adwokat lub radca prawny, który ma jednocześnie wykształcenie lekarskie. Wedle naszej wiedzy w Polsce jest tylko jedna taka kancelaria we Wrocławiu - https://www.radcaprawny.info. Właściciel Kancelarii to radca prawny od prawa medycznego, który jest także lekarzem specjalistą chirurgii ogólnej. Może on pochwalić się obsługą podmiotów leczniczych, reprezentacją lekarzy, ale także posiada wiele wygranych spraw o odszkodowanie za błąd medyczny. Wśród najczęstszych spraw o odszkodowanie za błąd medyczny i błąd lekarski kancelaria wskazuje:

  • odszkodowanie za kalectwo dróg żółciowych
  • odszkodowanie za uszkodzenie moczowodu
  • odszkodowanie za amputacje jądra po nierozpoznanym skręcie jądra
  • odszkodowania za błędy okołoporodowe.

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj