Kancelaria Prawa Medycznego, to kancelaria prawna, która świadczy pomoc prawną z zakresu szeroko rozumianego prawa medycznego. Prawo medyczne jest bardzo szeroką dziedziną prawa. Obejmuje zagadnienia z zakresu prawa cywilnego, prawa farmaceutycznego, prawa administracyjnego oraz prawa karnego.
Kancelaria może ograniczać swój zakres usług do jednego z tych zagadnień zajmując się na przykład obsługą prawną lekarzy. Inne mogą specjalizować się w prawie farmaceutycznym i przygotowywać proces prawny badań klinicznych i dalej procesem dopuszczania od obrotu produktów leczniczych. Inne kancelarie medyczne zajmują się tylko i wyłącznie sprawami błędów medycznych.
Kancelaria prawa medycznego może prowadzić sprawy na terenie całej Polski lub na przykład ograniczyć zakres swojej działalności tylko do jednego miasta – np. działać tylko w mieście np. Wrocław.
Porady prawne dla podmiotów leczniczych
W zakresie prawa medycznego i prawo farmaceutycznego prawnik od prawa medycznego wykonuje najczęściej następujące czynności:
- przygotowuje i opiniuje umowy z prowadzonej działalności medycznej czy farmaceutycznej,
- przygotowuje dokumentację prawną niezbędną do utworzenia podmiotu leczniczego
- prowadzi obsługę prawną w zakresie przekształceń podmiotowych, np. przekształcenie indywidualnej praktyki lekarskiej w spółkę
- uczestniczy w procedurach konkursowych reprezentując podmioty lecznicze przed NFZ
- opracowuje regulaminy organizacyjne podmiotów wykonujących działalność leczniczą,
- przygotowuje kontrakty menadżerskie dla kadry zarządzającej oraz kontrakty dla lekarzy
Pomoc prawna dla lekarza
Lekarze zwracają się do prawnika od prawa medycznego o poradę dotyczącą kontraktów zawieranych ze szpitalami lub przychodniami. Prawnik – adwokat, czy radca prawny od prawa medycznego dokonuje analizy prawnej kontraktu, wskaże na pułapki prawne związane z podpisaniem takiego kontraktu lekarskiego oraz wskaże jakie zmiany należy w kontrakcie wprowadzić. Adwokat, czy radca prawny często reprezentuje lekarzy oskarżonych o błędy medyczne. Pomoc prawna może być świadczona w postępowaniu dyscyplinarnym przed Sądem Lekarskim, w postępowaniu karnym, czy w postępowaniu cywilnym o odszkodowanie za błąd medyczny.
Odszkodowania za błąd medyczny
Porady z tej dziedziny prawa obejmują reprezentowanie pacjentów w sporze z podmiotami świadczącymi działalność leczniczą, zarówno na etapie przedsądowym, jak również przed sądami, celem uzyskania zadośćuczynienia i odszkodowania za błąd medyczny
Porada prawnika w sprawie o błąd medyczny
Zanim sprawa z zakresu prawa medycznego o błąd medyczny zostanie skierowany do sądu, niektóre kwestie można spróbować rozwiązać poza sądem. Instytucją, która umożliwia dochodzenie roszczeń za zdarzenia medyczne w szpitalu, jest komisja ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Wniosek może złożyć pacjent lub jego adwokat.
Kolejnym etapem jest zgłoszenie błędu medycznego do szpitala i jego ubezpieczyciela. Ta droga może umożliwić uzyskanie odszkodowania lub zadośćuczynienia za błąd medyczny w czasie krótszym, niż przy sprawach rozstrzyganych przez sąd. Radca prawny od prawa medycznego dokona analizy prawnej zdarzenia i oceni, czy roszczenia pacjenta o odszkodowanie za błąd medyczny jest zasadne.
Pozew o odszkodowanie za błąd medyczny
Ostatecznym etapem dochodzenia praw o odszkodowanie za błąd medyczny jest skierowanie sprawy o błąd medyczny do Sądu. Tylko prawnik od błędów medycznych posiada niezbędną wiedzę do przeprowadzenia sprawy o odszkodowanie od szpitala. Taki prawnik najczęściej posiłkuje się poradą własnych specjalistów - lekarzy, którzy oceniają czy w sprawie doszło do powstania błędu medycznego. Może dzięki temu wykazać się wieloma wygranymi wyrokami o odszkodowanie za błąd medyczny.
Jaką kancelarie wybrać? – zatrudniającą prawnika i lekarza
Najlepszą kancelarią jest ta, w której pracuje adwokat lub radca prawny, który ma jednocześnie wykształcenie lekarskie. Wedle naszej wiedzy w Polsce jest tylko jedna taka kancelaria we Wrocławiu - https://www.radcaprawny.info. Właściciel Kancelarii to radca prawny od prawa medycznego, który jest także lekarzem specjalistą chirurgii ogólnej. Może on pochwalić się obsługą podmiotów leczniczych, reprezentacją lekarzy, ale także posiada wiele wygranych spraw o odszkodowanie za błąd medyczny. Wśród najczęstszych spraw o odszkodowanie za błąd medyczny i błąd lekarski kancelaria wskazuje:
- odszkodowanie za kalectwo dróg żółciowych
- odszkodowanie za uszkodzenie moczowodu
- odszkodowanie za amputacje jądra po nierozpoznanym skręcie jądra
- odszkodowania za błędy okołoporodowe.