Dobry i skuteczny adwokat - jak go znaleźć? 5 wskazówek

Dobry i skuteczny adwokat - jak go znaleźć? 5 wskazówek

Adwokat powinien być osobą godną zaufania. Na co dzień raczej rzadko korzysta się z jego usług. Jednak są sytuacje wymagające jego interwencji. Czasami konieczne też jest zasięgnięcie porady prawnej. Sprawdźmy zatem, jak wybrać dobrego adwokata, który z pełnym zaangażowaniem zajmie się każdą sprawą.

Doświadczenie, wiarygodność i co jeszcze?

Nieznajomość prawa szkodzi, więc dobry adwokat bywa naprawdę niekiedy potrzebny. Tak się dzieje w przypadku problemów prawnych, które tak naprawdę mogą mieć różny charakter. Okazuje się natomiast, że znalezienie odpowiedniego specjalisty nie jest takie proste. W czasie dokonywania wyboru koniecznie należy uwzględnić kilka niezwykle istotnych czynników, a zwłaszcza doświadczenie oraz opinie (np. Kancelaria KFK na dzień pisania artykułu ma 37 pozytywnych opinii w Google Maps i średnią 5.0).

To nie wszystko, ponieważ znaczenie ma również rodzaj prowadzonych spraw przez danego adwokata, ale i pierwsze wrażenie. Osoba, która zwraca się o pomoc prawną musi mieć pewność, że mecenas z pełnym zaangażowaniem zajmie się powierzonymi mu sprawami.

Jak wybrać dobrego adwokata, aby tego nie żałować?

Przede wszystkim trzeba podejść do tego zadania w sposób odpowiedzialny, a więc bez pośpiechu. Najlepszym sposobem jest oczywiście zapytanie rodziny lub przyjaciół, czy nie znają jakiegoś wiarygodnego adwokata. Rekomendacja najbliższych bywa niezastąpiona. Trzeba jednak mieć świadomość, że niekoniecznie ich doświadczenia ze światem prawniczym były dobre. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak poszukanie namiarów na mecenasa w internecie. Raczej szkoda cennego czasu na chodzenie od kancelarii do kancelarii, jeżeli można na spokojnie to zrobić online.

Warto pamiętać o jednym – na początku należy dokładnie sprecyzować swoje oczekiwania, aby wiedzieć, jakiego adwokata szukać. Co więcej, niezbędne również zastanowienie się, czy potrzebny jest mecenas na rozwiązanie jednorazowej sprawy, czy może korzystanie z jego usług będzie miało charakter stałej współpracy.

Kluczową kwestią podczas szukania jest zwrócenie uwagi na pięć elementów.  

1.  Nie tylko duże kancelarie

Renomowana kancelaria zapewnia najwyższe standardy obsługi klienta, a jednocześnie możliwość zatrudnienia adwokata cieszącego się uznaniem od lat. Teoretycznie wygląda to kusząco, ale w przypadku dość nieskomplikowanej sprawy nie ma w zasadzie sensu skorzystanie z usług topowego adwokata. To przede wszystkim kwestia wysokich kosztów, jakie się poniesie, więc z ekonomicznego punktu widzenia taka decyzja wydaje się niezbyt rozsądna. Inna rzecz, że najbardziej rozchwytywani prawnicy często nie są w stanie poświęcić odpowiednio dużo czasu na sprawy naprawdę proste.

Dlatego warto przyjrzeć się propozycjom mniejszych kancelarii. Zdarza się przecież, że młody, ambitny adwokat ma na tyle otwarty umysł i świeże spojrzenie, że może niekiedy lepiej zająć się rozwiązaniem problemu klienta. Na pewno będzie mu zależało, aby odnieść sukces – to w końcu też praca na budowanie swojej pozycji w środowisku prawniczym.

2. Ważne jest doświadczenie

Zazwyczaj bywa tak, że liczba przeprowadzonych spraw wpływa na zwiększenie kompetencji zawodowych. Osobie bezpośrednio po studiach może być jeszcze trudno rozeznać się w razie naprawdę skomplikowanego problemu. Oczywiście nie jest to regułą, ale lepiej uwzględnić w swoich poszukiwaniach informację o tym, jak długo na rynku działa konkretny prawnik.

3. Specjalizacja ma ogromne znaczenie

Trudno znać się doskonale na wszystkim. Tak jak lekarze są ekspertami w określonej dziedzinie medycyny, tak też zawód adwokata wymaga określonej specjalizacji. Jeżeli ktoś bezbłędnie radzi sobie z rozwiązywaniem problemów w zakresie prawa gospodarczego, to niekoniecznie dobrze poradzi sobie ze sprawą rozwodową czy o alimenty. W związku z tym należy zwrócić uwagę na to, czego się zazwyczaj podejmuje dany adwokat. Rzetelni mecenasi od razu podają zakres prowadzonych spraw, aby klienci mieli świadomość, na co mogą liczyć.
Co więcej, wiele danych można znaleźć na stronie internetowej kancelarii. Znajdują się tam nie tylko informacje o zdobytych kwalifikacjach i posiadanych specjalizacjach, ale czasami także zdjęcia uzyskanych dyplomów.

4. Rozmowa wstępna jest konieczna

Zdarza się, że kogoś uznaje się za wybitnego fachowca, ale trudno się z nim dogadać. Nic dziwnego, ponieważ ludzie są różni. Dlatego tak ważna okazuje się pierwsza rozmowa z adwokatem. Jeżeli brakuje komfortu psychicznego, ciężko znaleźć też nić porozumienia, to nie ma sensu podejmować współpracy. Męczyć się będą obie strony, a w konsekwencji może to doprowadzić do nierozwiązania danej sprawy w sposób satysfakcjonujący klienta. Adwokat jest trochę jak psycholog, ponieważ zostaje wprowadzony w wiele szczegółów życia. W związku z tym trzeba czuć się w jego towarzystwie komfortowo.

5. Warto zapoznać się z opiniami

Ludzie lubią dzielić się opiniami w internecie, i to zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi. Oczywiście warto sobie zdać sprawę, że nie wszystkie umieszczone opinie są prawdziwe. Jednak im więcej ich można znaleźć na temat konkretnego adwokata, tym większe prawdopodobieństwo, że trafi się na odpowiedniego fachowca.

Artykuł powstał przy współpracy z Kancelarią Adwokacką Florczak-Keller i Wspólnicy
Polskiej Organizacji Wojskowej 23, lok. 3
https://kancelaria-kfk.pl/
90-248 Łódź

 

Artykuł Partnerski 

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj