Jak sądy poradziły sobie w dobie pandemii?

Jak sądy poradziły sobie w dobie pandemii?

Sądy, podobnie jak inne urzędy czy przedsiębiorstwa, nie uniknęły komplikacji związanych z pandemią. Ich praca w początkowej fazie walki z koronawirusem także została sparaliżowana. W kolejnych miesiącach wymiar sprawiedliwości obrał jednak metody działania, pozwalające przynajmniej w części realizować zadania temidy.

Oczywiście nie obyło się bez utrudnień w dostępie do siedzib sądów, które w dużej części ograniczyły godziny przyjmowania interesantów. A w trakcie najbardziej kryzysowych momentów, z wokand spadały sprawy mniej pilne – zazwyczaj były to postępowania cywilne, gospodarcze czy te związane z prawem pracy. Tym, co z pewnością może wpłynąć pozytywnie na pracę sądów w przyszłości, jest postawienie w tej kryzysowej sytuacji na nowoczesne technologie. Jak sądy poradziły sobie w czasie pandemii?

Zdalne postępowanie dowodowe, czyli wideokonferencje

W celu ograniczenia możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa sądy zdecydowały się postawić na to samo, co prywatni przedsiębiorcy, czyli Internet. W ten sposób zarówno postępowania dowodowe, jak i postępowania sądowe mające na celu przesłuchanie powodów, mogą być realizowane w postaci wideokonferencji.

Tego typu posiedzenie jest zarządzane przez sędziów tylko wtedy, gdy spełnione są wszystkie warunki techniczne, pozwalające na przeprowadzenie postępowania na odległość. Aktualnie taka forma postępowania jest wymuszona przez okoliczności, jednak nikt nie ma raczej wątpliwości, że taki tryb przeprowadzania postępowań dowodowych na dłuższą metę mógłby okazać się dla sprawnej pracy sądów czymś naprawdę korzystnym.

Wyjaśnienia powodów i zeznania składane na piśmie

Dzięki nowelizacji Kodeksu Postępowania Cywilnego z 2019 roku sądy zyskały kolejne ułatwienie dla ich funkcjonowania, co przydało się także w dobie koronawirusa. Stała się nim możliwość pisemnego składania zeznań i wyjaśnień powodów na piśmie. Dzięki temu można znacząco ograniczyć zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Posiedzenia niejawne – jaka procedura?

Kolejnym sposobem na ograniczenie zagrożenia związanego z pandemią, są posiedzenia niejawne, które odbywają się w sytuacji, gdy na przykład nie ma możliwości na przeprowadzenie posiedzenia za pośrednictwem wideokonferencji. Przy czym strony postępowania mają prawo do wniesienia sprzeciwu od takiej decyzji w ciągu 7 dni od otrzymania zawiadomienia sądowego. Czyli można się odwołać od tej decyzji i nie zgodzić na posiedzenie niejawne. Sąd może jednak bez problemu wydać wyrok na posiedzeniu niejawnym, o ile postępowanie dowodowe zostało w całości przeprowadzone.

Więcej informacji na temat związany z procedurami prawnymi obranymi w dobie COVID-19, można znaleźć na https://www.profinfo.pl/kodeks-karny-kk. Profinfo jest księgarnią internetową, w której dostępne są profesjonalne i co najważniejsze, aktualne publikacje m. in. z zakresu prawa, karnego, cywilnego czy prawa pracy. Znaleźć tam można również komentarze do tarcz antykryzysowych, które pozwalają na lepsze zrozumienie panujących w czasie stanu epidemicznego przepisów prawnych, również tych regulujących funkcjonowanie urzędów – w tym sądów.

Artykuł sponsorowany

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj