Rozwód z adwokatem czy bez? Zalety i wady obu rozwiązań!

Rozwód z adwokatem czy bez? Zalety i wady obu rozwiązań!

Rozwód to bardzo ciężki okres dla każdego małżonka. Jeśli już dochodzi do momentu, gdy prawne rozwiązanie kwestii związku małżeńskiego jest jedynym sposobem, zależy nam, by przebiegła ona jak najsprawniej. Czy do rozwodu potrzebny nam jest adwokat? Czy istnieje możliwość przejścia przez sprawę rozwodową bez wsparcia prawnego? Poniżej zaprezentowane są zalety i wady obu rozwiązań - rozwodu z adwokatem i bez niego.

Rozwód z pomocą adwokata - zalety i wady 

Jeśli do samego końca panuje niezgoda wśród małżonków, sprawa rozwodowa może przybrać formę bardzo skomplikowanego procesu, który wzbogacony jest o naprawdę skrajne emocje. W takim napływie różnych uczuć ciężko jest się skupić na formalnych wymogach i rzetelnym przygotowaniu do sprawy rozwodowej. Decydując się na zatrudnienie warszawskiego adwokata rozwodowego, my możemy ze spokojną głową uporządkować kwestie życiowe, podczas gdy prawnik zajmie się odpowiednim przygotowaniem nas do procesu. Jak powszechnie wiadomo, sprawy sądowe wymagają od nas należytej staranności i dbałości o szczegóły. Dlatego też samodzielne przygotowanie pozwu rozwodowego, skompletowanie wszystkich załączników, formułowanie żądań i merytoryczne przygotowanie do sprawy lepiej zostawić komuś, kto biegle porusza się w świecie prawa. Dzięki poprawnemu przygotowaniu wszystkich niezbędnych materiałów sprawa rozwodowa przebiegnie możliwie szybko, co stanowi priorytet w tego typu sprawach. Czy istnieją jakieś wady związane z zatrudnieniem prawnika przy sprawie rozwodowej? Jedyna kwestia, która może nas zniechęcić od współpracy z prawnikiem to jej koszt. W przypadku prostych spraw, które nie wymagają orzekania o winie, a małżeństwo nie ma potomstwa, usługa prawnika może kosztować od 1 500 złotych. Jeśli jednak sprawa rozwodowa jest bardziej skomplikowana, jej koszt może wzrosnąć nawet do 6 000 złotych.

Rozwód bez pomocy adwokata - zalety i wady 

Samodzielne przejście przez całą sprawę o rozwód to duże wyzwanie, jednak nie dla osób, które poświęcą odpowiednio dużo czasu na merytoryczne przygotowanie się. Wszystkie pisma procesowe, uzasadnienia, i wypowiedzi muszą zostać przygotowane w zgodzie z reżimem pism sądowych. Niezbędne jest przygotowanie nie tylko pod względem odpowiedniej formy pism, ale także zachowania na sali sądowej. Jeśli jednak mieliśmy już do czynienia z podobnymi sprawami, nasze zadanie staje się prostsze. Jednym z głównych powodów, dla których małżonkowie nie decydują się zatrudnić prawnika, są kwestie finansowe - w skrajnych przypadkach to oszczędność sięgająca kilku tysięcy złotych. Rozwód bez prawnika powinien również przebiec bezproblemowo, gdy sprawa rozwodowa jest stosunkowo łatwa, a my nie mając potomstwa nie naciskamy na orzeczenie o winie którejś ze stron.

Jakie rozwiązanie wybrać?

Na podstawie opinii i doświadczeń można z całą pewnością stwierdzić, że pomoc prawnika okaże się nieoceniona w tak delikatnej i istotnej dla nas sprawie jak rozwód. Pomoc prawnika to duży koszt, jednak jest ona warta swojej ceny, gdy zależy nam na jak najszybszym zamknięciu tego etapu w swoim życiu.

Artykuł Partnerski

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj