Jak wybrać kancelarię patentową?

Jak wybrać kancelarię patentową?

Zgłaszanie patentu to skomplikowana i długotrwała procedura, wymagająca od wynalazcy znajomości obowiązujących przepisów, a także przygotowania wniosku i załączników ściśle według wymagań Urzędu Patentowego. Zwykle kilkanaście miesięcy trwa proces uzyskiwania ochrony wynalazku, podczas którego wnioskodawca może być wzywany do uzupełnienia dokumentacji, złożenia wyjaśnień czy wniesienia niezbędnych opłat. Odpowiedź na każde pismo należy złożyć w określonym przez urząd terminie, w przeciwnym przypadku postępowa

Zgłaszanie patentu to skomplikowana i długotrwała procedura, wymagająca od wynalazcy znajomości obowiązujących przepisów, a także przygotowania wniosku i załączników ściśle według wymagań Urzędu Patentowego. Zwykle kilkanaście miesięcy trwa proces uzyskiwania ochrony wynalazku, podczas którego wnioskodawca może być wzywany do uzupełnienia dokumentacji, złożenia wyjaśnień czy wniesienia niezbędnych opłat. Odpowiedź na każde pismo należy złożyć w określonym przez urząd terminie, w przeciwnym przypadku postępowanie może być umorzone. Jak zatem skutecznie dokonać zgłoszenia patentu i uzyskać ochronę?

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalistów, jakich zatrudnia kancelaria patentowa. Co to jest za podmiot i jak może pomóc wynalazcy? Zacznijmy od tego, że kancelaria reprezentuje klientów przed urzędem patentowym. Pomaga więc w skompletowaniu niezbędnej dokumentacji oraz w przygotowaniu wniosku, który następnie kierowany jest do Urzędu Patentowego. Rola specjalistów jest znacznie szersza, ponieważ już na etapie wstępnym analizują innowacyjność rozwiązania przedstawionego przez wynalazcę, dokonując choćby poszukiwań w literaturze patentowej.

Nieocenioną pomocą jest również prowadzenie procesu patentowego, które obejmuje zarówno odpowiadanie na wezwania przesyłane przez urząd, uiszczanie opłat, jak i dozorowanie terminów wykonania poszczególnych czynności. Wynalazca zwolniony jest więc z wielu obowiązków, które powierza się profesjonalistom. Działalność kancelarii patentowej można porównać z reprezentacją klientów przez adwokatów czy radców prawnych. W przypadku patentów współpraca z wynalazcą przebiega w podobny sposób.

Jak zatem zdecydować, której kancelarii powierzyć prowadzenie spraw? Czynników determinujących wybór jest wiele, ale najistotniejsze powinno być doświadczenie konkretnego podmiotu. Myśląc o współpracy z kancelarią, warto zweryfikować, od ilu lat istnieje na rynku, jakich specjalistów zatrudnia, a także jakie usługi oferuje swoim klientom. Najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest wybór kancelarii zapewniającej kompleksową obsługę, począwszy od przygotowania wniosku, przez postępowanie patentowe aż do wydania decyzji przez urząd. Ogromne znaczenie ma wspomniany zespół, tworzący kancelarię. Wysokiej klasy specjaliści w różnych dziedzinach są gwarancją najlepszej wiedzy merytorycznej, która jest niezbędna do rzetelnego przygotowania wniosku czy reprezentacji klienta w trakcie procesu patentowego. Którą kancelarię wybrać?

Kancelaria Prawa Patentowego Patpol to zespół specjalistów, zajmujących się prawem patentowym od 55 lat. Działa na rynku nieprzerwanie od 1966 roku, oferując kompleksowe usługi w zakresie prowadzenia postępowania patentowego w różnych dziedzinach techniki. Zatrudnieni rzecznicy patentowi, prawnicy oraz specjaliści w określonej tematyce technicznej są gwarancją najwyższej jakości obsługi. Patpol, jako Kancelaria Patentowa w Warszawie, uzyskała szereg prestiżowych nagród i wyróżnień, potwierdzających profesjonalizm oferowanych usług. Istotny jest również zakres oferty, obejmujący kwestie patentów, wzorów użytkowych, znaków towarowych czy wzorów przemysłowych.

Aby uniknąć błędów merytorycznych podczas składania wniosku czy nie zapomnieć o upływających terminach w toku postępowania patentowego, jego prowadzenie warto powierzyć profesjonalnej kancelarii. Patpol, postrzegany jako jedna z najlepszych kancelarii w zakresie kompleksowej ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, przemysłowych, znaków towarowych oraz praw autorskich, to najlepszy wybór dla każdego, kto chce sprawnie przejść przez procedurę uzyskania ochrony swojego wynalazku.

Artykuł Partnerski

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj