System dozoru elektronicznego – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat!

System dozoru elektronicznego – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat!

System dozoru elektronicznego (SDE) to szansa na uniknięcie pobytu w zakładzie karnym. Ma zastosowanie w przypadku osób, które zostały skazane na krótkoterminowe kary pozbawienia wolności. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat tego sposobu wykonywania kary!

  1. Co to jest system dozoru elektronicznego?
  2. SDE – zalety
  3. SDE – dla kogo?
  4. Wniosek o SDE – kto i kiedy może złożyć?
  5. Adwokat sprawy karne we Wrocławiu

SDE umożliwia skazanemu odbycie kary na wolności. Często stanowi ostatnią szansę na uniknięcie pobytu w więzieniu. Jeżeli chcesz zapoznać się z praktycznymi informacjami dotyczącymi systemu dozoru elektronicznego, koniecznie przeczytaj ten tekst do końca.

Co to jest system dozoru elektronicznego?

System dozoru elektronicznego (SDE) to nowoczesny system wykonywania kar pozbawienia wolności. Jest szansą na uniknięcie pobytu w zakładzie karnym. Stanowi karę zastępczą, która polega na ograniczeniu wolności skazanego przy użyciu urządzeń (bransolety, którą musi nosić oraz urządzenia monitorującego, które instalowane jest w jego miejscu pobytu). Skazany, który został objęty SDE, pozostaje również pod kontrolą kuratora oraz sądu. System dozoru elektronicznego wysyła powiadomienia do sędziego i kuratora w przypadku jakiegokolwiek naruszenia ustalonego sądownie harmonogramu przez skazanego. W takich sytuacjach Sąd może nałożyć na skazanego obowiązek odbycia reszty kary w więzieniu.

SDE – zalety

Dozór elektroniczny przynosi skazanemu niezaprzeczalne korzyści. Przede wszystkim jest to możliwość odbycia kary pozbawienia wolności w domu, a więc w znajomym środowisku, w otoczeniu bliskich osób. Skazany nie musi jednak przez cały czas przebywać w domu. Istnieje możliwość, że Sąd zezwoli na przebywanie osoby skazanej poza domem przez maksymalnie 12 h dziennie. Dzięki temu skazany może chodzić do pracy, na studia, do kościoła, uprawiać sport.

SDE – dla kogo?

Aby Sąd mógł zezwolić na wykonanie kary w systemie dozoru elektronicznego, musi zostać spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim, SDE ma zastosowanie w przypadku krótkoterminowych kar pozbawienia wolności. Orzeczona kara nie może przekraczać 1 roku i 6 miesięcy. SDE może zostać zastosowany tylko wtedy, gdy taka kara zostanie uznana za wystarczającą pod względem resocjalizacyjnym. Skazany musi również posiadać stałe miejsce pobytu, a jego warunki mieszkaniowe muszą umożliwiać zainstalowanie urządzeń  monitorujących. Dodatkowo współmieszkańcy muszą zgodzić się na takie odbywanie kary.

Wniosek o SDE – kto i kiedy może złożyć?

Kara w systemie dozoru elektronicznego może zostać wykonana na wniosek skazanego, który musi zostać złożony do sądu penitencjarnego. Może go złożyć również obrońca, prokurator, kurator lub dyrektor zakładu karnego. Można to zrobić od razu po orzeczeniu kary lub w trakcie jej odbywania.

Adwokat sprawy karne we Wrocławiu

Jeżeli zamierzasz starać się o zamianę kary pozbawienia wolności na SDE, skorzystaj z pomocy profesjonalistów (https://kancelariaea.pl/prawo-karne-sprawy-karne/). Doświadczeni adwokaci, którzy specjalizują się w prawie karnym, pomogą Ci przygotować oraz uzasadnić wniosek o SDE. To najprostszy sposób, aby jak najszybciej otrzymać szansę na odbycie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym.

System dozoru elektronicznego to szansa dla skazanych na odbycie kary poza więzieniem. Jeżeli jesteś osobą, której przysługuje taka możliwość odbycia kary, złóż wniosek o jej umożliwienie. Aby zrobić to w szybki i skuteczny sposób, skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy na co dzień rozwiązują kwestie związane z prawem karnym.

Artykuł partnerski

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj