Podatek od nieruchomości mieszkalnej i komercyjnej

Podatek od nieruchomości mieszkalnej i komercyjnej

Obowiązek uiszczania podatku od lokalu mieszkalnego to obowiązek m.in właściciela nieruchomości. Podatek od nieruchomości opłacić należy także wtedy, gdy lokal związany jest z prowadzeniem działalności gospodarczej.

1. Podatek od nieruchomości - ile wynosi?

2. Podatek od nieruchomości - jak opłacić?

3. Stawki podatku od nieruchomości w przypadku działalności gospodarczej

4. Deklaracja DN -1 do kiedy?

 

Podatek od nieruchomości - ile wynosi?

Obowiązek podatkowy powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym lokal lub budynek został własność nabywcy, czyli powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego zobowiązania. Podatek od nieruchomości należy uregulować także, jeżeli powstała posiadanie zależne lub wieczyste użytkowanie. Obowiązek podatkowy obejmuje także posiadaczy samoistnych, czyli zarządców nieruchomościami, nawet jeżeli nie posiadają prawa własności.

Wysokość podatków ustalana jest jednostki samorządu terytorialnego. Stawka nie może jednak przekroczyć kwoty opisane w dokumencie: Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Więcej informacji na temat podatku od nieruchomości znaleźć można na stronie https://przyjazne-deklaracje.pl/podatki-od-nieruchomosci-co-nalezy-o-nich-wiedziec/.

Podatek od nieruchomości - jak opłacić?

Podatek od nieruchomości opłacić można, wpłacając kwotę na rachunek bankowy organu podatkowego lub w kasie.

Podatek należy opłacać do czasu trwania obowiązku podatkowego. Osoby fizyczne dokonują tego w czterech proporcjonalnych ratach, w następujących terminach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.

Stawki podatku od nieruchomości w przypadku działalności gospodarczej

Odprowadzanie podatku od nieruchomości dotyczy również firm. Obowiązek ten powstaje w przypadku, gdy lokal wykorzystywane jest do zadań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obejmuje to zarówno budynki, jak i budowle.

Za budynki uznaje się obiekty trwale związane z gruntem, które oprócz tego są trwale odgrodzone od otoczenia za pomocą ścian i innych elementów. Za budowlę, zgodnie z prawem budowlanym, uznaje się np. małą architekturę, tunele, mosty. Warto wiedzieć, że takie rozróżnienie przedmiotu opodatkowania wpływa na wysokość opłaty.

Dodatkowo podatkiem od nieruchomości objęte są także lasy, w których prowadzona jest działalność gospodarcza.

Konieczność oprowadzania podatku od nieruchomości dotyczy także osób fizycznych, które nie prowadzą samodzielnie działalności w posiadanym lokalu, ale udostępniają go innym. Warto wziąć pod uwagę, że podatek od nieruchomości do realizowania celi prowadzenia działalności gospodarczej jest o wiele wyższy, niż podatek od nieruchomości mieszkalnym. Obowiązek odprowadzania wyższego podatku od lokalu obejmuje także osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą we własnym domu czy mieszkaniu.

Wysokość podatku jest uzależniona także od typu prowadzonej działalności. Inna stawka daniny dotyczy organizacje pożytku publicznego, a inna działalności związanej z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

Szczegółowe informacje na temat podatków od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej znaleźć można pod linkiem https://przyjazne-deklaracje.pl/dzialalnosc-gospodarcza-a-podatek-od-nieruchomosci-niezbedne-informacje/.

Deklaracja DN -1 do kiedy?

Deklaracja DN -1 składana jest przez właścicieli mieszkań lub budynków mieszkalnych, którzy posiadając charakter osobowości prawnej. Osoby prawne rozliczyć deklaracje muszą rozliczyć do 15 dnia każdego miesiąca.

 

Artykuł Partnerski

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Ile kosztuje adwokat? Ile zapłacę za reprezentowanie w sądzie?

Osoby, które rozważają skorzystanie z pomocy adwokata, mogą zastanawiać się nad tym, ile będzie kosztowała porada pra...

Czytaj