Czym jest postępowanie sanacyjne?

Czym jest postępowanie sanacyjne?

Firmy niewypłacalne, a więc takie, które nie są w stanie już regulować zobowiązań wobec wierzycieli, nie muszą wcale ogłaszać upadłości. Przedsiębiorstw rokujące nadzieje na przyszłość, mogą rozpocząć postępowanie sanacyjne, najbardziej restrykcyjne z postępowań restrukturyzacyjnych.

  1. Postępowanie sanacyjne - przebieg
  2. Skutki otwarcia postępowania sanacyjnego
  3. Dla jakich firm warto wdrożyć postępowanie sanacyjne?

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa przez postępowanie sanacyjne dąży do rezygnacji z ogłoszenia upadłości dłużnika i spłaty jego zobowiązań bez konieczności zamykania firmy. Swoją strukturą przypomina postępowanie upadłościowe z opcją układową.

Postępowanie sanacyjne - przebieg

Postępowanie sanacyjne jest wszczynane na wniosek dłużnika, kuratora rejestrowego lub wierzyciela osobistego (jeśli dłużnikiem jest osoba prawna). Wniosek należy złożyć do właściwego terytorialnie sądu restrukturyzacyjnego - gospodarczego. Czynność ta powoduje otwarcie postępowania sanacyjnego, które ma daleko idące skutki dla przedsiębiorstwa. Przede wszystkim, z dniem otwarcia postępowania sanacyjnego z mocy prawa następuje zatrzymanie wykonywania zobowiązań egzekucyjnych i komorniczych z majątku dłużnika. Ten bowiem wchodzi w całości do masy sanacyjnej, a zarząd nad nią obejmuje nadzorca sądowy lub tymczasowy zarządca - jeśli takowego powoła sąd. W momencie ustanowienia masy sanacyjnej dłużnik traci prawo do zarządzania swoim majątkiem.

Po otwarciu postępowania sanacyjnego zarządca jest zobowiązany do przedstawienia sędziemu komisarzowi planu restrukturyzacyjnego, a ten jest zobligowany do zorganizowania posiedzenia, na którym wymienieni w wykazie wierzyciele będą głosować i zdecydują o zatwierdzeniu układu. Układ ten zawiera m.in. sposoby restrukturyzacji zobowiązań dłużnika oraz określa, jakie zobowiązania zostaną zaspokojone.

Skutki otwarcia postępowania sanacyjnego

Z dniem złożenia wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego, dłużnik traci możliwość zarządzania majątkiem firmy. W przypadku przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, oznacza to również brak możliwości zarządzania majątkiem osobistym. Co więcej, dłużnik nie może samodzielnie podejmować decyzji dotyczących majątku wchodzącego w skład masy sanacyjnej, a jeśli takowe podejmie,  nie mają one ważności prawnej. Aby doprowadzić do poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika, zarządca ma prawo odstąpić od umów wzajemnych, które są nierentowne dla przedsiębiorstwa, a także do redukcji personelu w myśl przepisów dotyczących upadłości przedsiębiorcy, a więc bez zachowania ochrony pracowników, której dotyczą art. 38,39 i 41 Kodeksu Pracy. Zarządca może również sprzedać firmowe aktywa - samochody, nieruchomości, itp., które uzna za zbędne do dalszego prowadzenia działalności, a generujące nadmierne koszty. Środki ze sprzedaży majątku dłużnika wchodzącego do masy sanacyjnej mogą posłużyć na zaspokojenie kosztów postępowania sanacyjnego, pokrycie bieżących wydatków firmy lub spłatę wierzycieli.

Dla jakich firm warto wdrożyć postępowanie sanacyjne?

Czynności przeprowadzane w postępowaniu sanacyjnym skutkują utratą zarządu nad firmą nawet na kilka lat. Przedsiębiorcy decydują się jednak na jego otwarcie w przypadku, w którym są niewypłacalni, ale nie chcą rezygnować z dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa. To opcja dobra również dla tych firm, w przypadku których inne rodzaje postępowania restrukturyzacyjnego nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Chcąc złożyć wniosek o otwarcie postępowania, warto skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie z KPR Kancelaria Restrukturyzacyjna.

Artyukuł partnerski

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Ile kosztuje adwokat? Ile zapłacę za reprezentowanie w sądzie?

Osoby, które rozważają skorzystanie z pomocy adwokata, mogą zastanawiać się nad tym, ile będzie kosztowała porada pra...

Czytaj