Jak szybko i skutecznie sprawdzić wiarygodność kontrahenta?

Jak szybko i skutecznie sprawdzić wiarygodność kontrahenta?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej związane jest z zawieraniem różnego typ umów czy relacji biznesowych. Przedsiębiorcy na co dzień dokonują różnorodnych transakcji kupna i sprzedaży, wchodząc przy tym w relacje z nowymi kontrahentami. W niektórych przypadkach warto sprawdzić, z kim będziemy mieli do czynienia, podpisując umowę bądź zawierając nową transakcję. Jak szybko i skutecznie sprawdzić kontrahenta?

Dlaczego warto weryfikować kontrahentów?

Każdy przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wchodzenie w relacje biznesowe z nowym kontrahentem pociąga za sobą ryzyko. Mowa tutaj głównie o ryzyku niewypłacalności kontrahenta bądź związanego z jego nieuczciwym postępowaniem wobec partnerów biznesowych. Konsekwencją obu tych postaw może być nieotrzymanie przez nas płatności w ustalonym wcześniej terminie. Niestety, eksperci są zgodni co do tego, że wielu upadłości przedsiębiorstw można by było uniknąć, gdyby wszyscy kontrahenci terminowo regulowali swoje zobowiązania. Otrzymywanie zapłat w uzgodnionym terminie jest istotne również w przypadku dobrze prosperujących przedsiębiorstw - te zwykle posiadają pewne plany finansowe i budżetowe, które tworzone są w oparciu o prognozowane wpływy i wydatki. Nieotrzymanie płatności faktury opiewającej na wysoką sumę może zachwiać plany budżetowe. Weryfikacja kontrahentów sprowadza się również do oceny biznesowych praktyk, jakie stosują, kultury organizacyjnej czy sprawdzenia ewentualnych postępowań, jakie są przeciwko nim toczone.

Jak zweryfikować kontrahenta?

Obecnie dysponujemy wieloma narzędziami, które pozwalają nam zweryfikować naszego potencjalnego kontrahenta. Możemy na przykład sprawdzić, czy nie figuruje on na popularnych giełdach długów bądź w BIG. Wiele firm próbuje na własną rękę szukać informacji w internecie na temat współpracy z konkretnym kontrahentem. W praktyce osoba, która zajmuje się weryfikacją kontrahenta, musi posiadać duże zdolności analityczne. Bardzo często właściciele firm zlecają to zadanie sekretarkom, czy nawet księgowym. Niemniej jednak warto mieć świadomość, że nie każda informacja znaleziona w internecie przez osobę nieposiadającą odpowiedniej wiedzy będzie wartościowa. Często możemy więc pominąć istotne kwestie, skupiając się na tych, które nie wnoszą wiele nowego do naszej oceny kontrahenta. Dlatego też warto zlecić to zadanie profesjonalistom, którzy w krótkim czasie dostarczą nam wartościowy raport wraz z oceną potencjalnego kontrahenta. Tego rodzaju usługi świadczy na przykład Agencja Focus, z której ofertą można zapoznać się na stronie internetowej https://www.agencja-focus.pl/. Dzięki powierzeniu tego, wbrew pozorom, trudnego zadanie specjalistom mamy pewność, że nawiążemy współpracę z wypłacalnymi i uczciwymi przedsiębiorcami.

Dla większego bezpieczeństwa

Firmy zazwyczaj nie weryfikują każdego kontrahenta. Z niektórymi bowiem zawieramy jedynie drobne transakcje, które nie opiewają na wysokie kwoty. Niemniej jednak jeśli chcemy podpisać długoterminową umowę bądź zawrzeć transakcję na dużą sumę, warto wcześniej sprawdzić, z kim tak naprawdę mamy do czynienia. Duże firmy już od dawna sprawdzają ważnych kontrahentów, jednak nawet właściciele małych, lokalnych działalności powinni odpowiednio zabezpieczać swój biznes. Sprawdzenie kontrahenta nie zajmuje zbyt wiele czasu ani nie pochłania zbyt wielu środków, jakimi dysponuje firma. Może jednak uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami zawarcia transakcji lub podpisania umowy z nieuczciwym lub, co gorsza, niewypłacalnym podmiotem gospodarczym. 

Artykuł Sponsorowany

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj