Bezpieczne inwestowanie w złoto i srebro

Bezpieczne inwestowanie w złoto i srebro

Złote i srebrne monety od lat postrzegane są jako bezpieczny sposób lokowania oszczędności. Można oczywiście znaleźć inne inwestycje, które przyniosą większy zwrot, ale zazwyczaj idzie to w parze ze zwiększonym ryzykiem. Kupując natomiast złoto lub srebro w postaci monet można być spokojnym o to, że nie straci się pieniędzy. Podobne zabezpieczenie oferują srebrne sztabki oraz złote, które jednak wymagają dużo większych nakładów finansowych. Zanim jednak zakupisz pierwsze srebro inwestycyjne, powinieneś zrozumieć, dlaczego jest to sensowniejszy wybór niż ozdoby powstające podczas produkcji biżuterii.

  1. Kiedy warto inwestować w złote monety
  2. Dlaczego srebrne monety cieszą się dużą popularnością?
  3. Złoto czy srebro inwestycyjne?
  4. Srebro do produkcji biżuterii

Należy również mieć świadomość tego, że chociaż metale szlachetne są ograniczone i w przyrodzie występuje tylko niewielka ich ilość, to na aktualny kurs złota oraz srebra wpływa wiele czynników. Tym samym nie wszystkie monety inwestycyjne mogą przynieść zyski, dlatego trzeba dokładnie sprawdzać, co i gdzie się zamawia. Dzięki temu unikniesz popularnych metod stosowanych przez oszustów, którzy próbują sprzedać klientom sztabki z ołowiu. Ograniczysz również ryzyko, że cena zakupionego srebra mocno spadnie ze względu na to, że drogi był koszt wybicia danej monety. Wszystkie informacje, które ułatwią ci zakup srebra, a także pomogą inwestować w złoto, znajdziesz poniżej.

Kiedy warto inwestować w złote monety

Inwestycja w złote monety to świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą trzymać pieniędzy w banku. Można w tym przypadku stosować jedną z dwóch metod. Pierwsza z nich polega na obserwowaniu kursu złota i zamawianiu monet wtedy, gdy jest on na niskich poziomach. Nie zawsze jednak udaje się trafić w dołki, a w ostatnich miesiącach trudno w ogóle złożyć tego typu zamówienia. Warto więc spróbować uśredniać cenę, co ma zastosowanie nie tylko, jeżeli chodzi o kruszec, ale również przy wszystkich innych inwestycjach. Regularne kupowanie mniejszych ilości sprawia, że można uśrednić cenę zakupu, a tym samym ominąć nagłe wzrosty. Przy złocie może to być trudne ze względu na to, że nie opłaca się kupować mniej niż jednej uncji, ale zawsze można skorzystać z alternatywy i zamiast stawiać na złoto kupić srebro, które jest o wiele tańsze.

Dlaczego srebrne monety cieszą się dużą popularnością?

Srebrne monety można kupić już za 90-120 złotych, co wielu osobom pozwala pokonać barierę wejścia w takie inwestycje. Przy srebrnych i złotych monetach trzeba jednak zadbać o to, aby przechowywać je w bezpieczny sposób. Do sejfu z monetami nie powinny mieć dostępu niepowołane osoby. Wielu klientów daje się nabrać na drogie monety, które tak naprawdę wcale nie są warte tyle, ile żądają sprzedawcy. Wysokie ceny wynikają natomiast z ładnego pudełka lub dołączonego certyfikatu, co tak naprawdę nie ma większego znaczenia. Lepiej więc zacząć od monet bulionowych, a więc takie, które są łatwe do spieniężenia na całym świecie. W szczególności można polecić monety z serii Amerykański Orzeł, Wiedeńscy Filharmonicy oraz Liść Klonowy. Sprawdzone źródło takich monet można znaleźć w sieci, gdzie w razie potrzeby istnieje możliwość zamówienia sztabek. Jeżeli chodzi o wartość monet bulionowych, to nie wzrośnie ona jak w przypadku monet kolekcjonerskich, ale pozwoli osiągnąć zysk wtedy, gdy metal wykorzystany do produkcji (silver lub gold) będzie wyżej wyceniany. Obecnie prawie każda mennica oferuje tego typu monety i można je sprzedać w całej Europie, Ameryce i w innych miejscach. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na nie jest duże.   

Złoto czy srebro inwestycyjne?

Trudno więc udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, czy lepiej kupować kruszce w stanie wolnym jak monety, czy sztabki, a także w co lepiej inwestować (srebro lub złoto). Osoby z mniejszym budżetem mogą postawić na srebro od takich mennic jak Perth Mint. Jeżeli natomiast chcesz zainwestować w monety kilka tysięcy złotych, lepszym rozwiązaniem może okazać się złoto, które sprawdza się tak naprawdę już od starożytności. Nie można jednak zapomnieć o pewnym istotnym szczególe. Chociaż większe monety (o większej wadze) są tańsze w przeliczeniu na gram, to w razie potrzeby łatwiej jest spieniężyć mniejsze monety. Warto więc poszukać dla siebie najkorzystniejszego rozwiązania.

Srebro do produkcji biżuterii

Chociaż złote i srebrne monety nie zawsze przynoszą wysokie zyski, to z reguły zabezpieczają przed inflacją, co obecnie może mieć ogromne znaczenie dla osób, które nie chcą bezczynnie patrzeć, jak ich pieniądze tracą na wartości. Jednocześnie niniejszy artykuł nie jest poradą inwestycyjną, a przed zakupem złota lub srebra powinieneś zawsze się zastanowić, czy taka inwestycja jest dla ciebie odpowiednia. Chociaż złoto i srebro postrzegane są jako bezpieczne inwestycje, to warto trzymać się zasady, aby nie inwestować więcej, niż można stracić. Powinny o tym pamiętać przede wszystkim te osoby, które nie mają doświadczenia i dokonują pierwszego zakupu.

Artykuł sponsorowany

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj