Upadłość konsumencka - co to jest, kto ją może ogłosić, jakie są konsekwencje?

Upadłość konsumencka - co to jest, kto ją może ogłosić, jakie są konsekwencje?

Co jakiś czas słyszy się o tym, że ktoś ogłosił upadłość konsumencką. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to proces, który pozwala wyjść z długów i rozpocząć nowe życie bez nich. Trzeba jednak pamiętać o tym, że proces ten to nie przelewki i należy się do niego odpowiednio przygotować. Czym w zasadzie jest postępowanie upadłościowe? Kto może złożyć wniosek o upadłość konsumencką? Jakie są koszty oraz konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej? I gdzie warto się zgłosić w przypadku chęci rozpoczęcia tego procesu?

  1. Upadłość konsumencka - co to takiego jest?
  2. Kto może ogłosić upadłość konsumencką i w jakich sytuacjach?
  3. Jak wygląda proces ogłaszania upadłości konsumenckiej w roku 2022?
  4. Kancelaria upadłość konsumencka - gdzie się zgłosić chcąc ogłosić upadłość konsumencką?
  5. Jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
  6. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej - jakie są tego koszty?
  7. Czy warto ogłosić upadłość konsumencką – kompletne informacje znajdziesz na stronie https://upadlosckonsumenta24.pl/.

Upadłość konsumencka - co to takiego jest?

Upadłość konsumencka to nic innego jak rodzaj postępowania sądowego, przeznaczonego dla osób, które nie mogą od co najmniej trzech miesięcy sprostać spłacaniu swoich zobowiązań. Przede wszystkim w upadłości konsumenckiej chodzi o to, aby umożliwić osobom zadłużonym wydostanie się ze spirali zadłużenia i w miarę możliwości zaspokoić wierzycieli - np. z majątku dłużnika.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką i w jakich sytuacjach?

Nie każdy jednak może ogłosić upadłość konsumencką. Prawo upadłościowe wyraźnie wskazuje, kto może tego dokonać. A mogą wyłącznie osoby fizyczne, nie posiadające własnej działalności gospodarczej. Warto jednak wiedzieć, że takie ogłoszenie upadłości zawsze odbywa się w sądzie, dlatego warto jest skorzystać z pomocy prawnika, który specjalizuje się właśnie w prawie upadłościowym. Współpraca z prawnikiem da nam większe prawdopodobieństwo, że wygra się sprawę. 

Jak wygląda proces ogłaszania upadłości konsumenckiej w roku 2022?

W roku 2019 - dokładnie 30 sierpnia do ustawy upadłościowej wprowadzono nowelizację, która weszła w życie pół roku później, 24 marca 2020. Nowelizacja ta wpłynęła na to, jak wiele wniosków o upadłość konsumencką zaczęło wpływać do sądów. Także sądy zaczęły oddalać mniejszą ilość wniosków, dzięki czemu z roku na rok coraz więcej werdyktów upadłościowych zostaje ogłoszonych przez sąd. Jest więc to dobra sytuacja dla tych, którzy chcą rozpocząć swój proces i wnieść wniosek o upadłość konsumencką.

Kancelaria upadłość konsumencka - gdzie się zgłosić chcąc ogłosić upadłość konsumencką?

Czy kancelaria prawna jest potrzebna w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej? Teoretycznie nie, ale posiadanie własnego prawnika zdecydowanie ułatwia prowadzenie postępowania upadłościowego, szczególnie jeżeli taki prawnik jest specjalistą właśnie w dziedzinie prawa upadłościowego. Taka osoba z pewnością pomoże ci w toku postępowania upadłościowego i zwiększy twoją szansę na sukces i pozytywne rozpatrzenie wniosku przez sąd. A warto wiedzieć, że nie każdy wniosek jest rozpatrywany pomyślnie!

Jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Oczywiście warto dobrze zastanowić się nad tym, czy chce się ogłaszać upadłość konsumencką bo są z nią związane różnorodne konsekwencje. Przede wszystkim wiąże się ona z utratą majątku, który wyprzedawany jest po to aby spłacić twoje zobowiązania. Twoim kontem będzie zarządzał syndyk, który będzie zajmował pieniądze i zostawiał ci określoną kwotę wystarczającą na przeżycie każdego miesiąca. Możesz stracić dom, samochód, motocykl. Warto jednak mieć świadomość, że nie stracisz lodówki czy pralki, ponieważ są to sprzęty pierwszej potrzeby. I na sam koniec – ogłoszenie upadłości może mieć wpływ na Twoją wiarygodność kredytową.  

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej - jakie są tego koszty?

Odpowiedź na pytanie ile może kosztować ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest kluczowa. Warto sprawdzić upadłość konsumencka cennik. Najczęściej każda sprawa jest wyceniana indywidualnie. Przede wszystkim trzeba jednak uiścić opłatę w wysokości 30 złotych za złożenie wniosku do sądu. Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnika to musisz nastawić się na co najmniej kilka tysięcy złotych dodatkowych kosztów. Kwoty rzędu od 3 do nawet 10 tysięcy złotych to kwotowy przedział na który trzeba się przygotować, jeżeli chce się mieć wsparcie prawnika. 

Czy warto ogłosić upadłość konsumencką - czy to dobry pomysł?

Prawda jest taka, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być zarówno dobrym, jak i złym pomysłem. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, w jakiej sytuacji jest dłużnik - czy ma majątek, jak szybko narastają mu odsetki i jak duże są same długi. Warto więc przeanalizować swoją sytuację, zanim rozpocznie się proces ogłaszania upadłości konsumenckiej. Najlepiej w tym celu udać się do specjalistów.

Artykuł Partnerski

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj