W życiu każdego z nas może zdarzyć się sytuacja, w której będziemy potrzebować wsparcia specjalisty z zakresu prawa rodzinnego. Jakimi sprawami zajmuje się adwokat rodzinny i jak wybrać osobę, z którą podejmiemy współpracę?
Jakimi sprawami zajmuje się prawnik rodzinny?
Zacznijmy od wyjaśnienia, z jakimi sprawami możemy zwrócić się do adwokata rodzinnego. Najczęściej są to:
- Rozwody;
- Ustalanie wysokości alimentów;
- Ustalenie kontaktów z dziećmi;
- Ograniczenie, pozbawienie, przywrócenie władzy rodzicielskiej;
- Podział majątku.
Oczywiście prawnik rodzinny może nam pomóc także w kwestiach niezwiązanych z rozwodem, np. gdy w grę wchodzi przysposobienie dziecka lub opieka rodzicielska. Zanim zdecydujemy się na adwokata rodzinnego, warto sprawdzić, w jakich sprawach się specjalizuje.
Jakie usługi może nam zaoferować adwokat rodzinny?
Warto wiedzieć, że decydując się na współpracę z prawnikiem rodzinnym, nie musimy powierzać mu całej sprawy. Wsparcie specjalisty może ograniczyć się do pojedynczej usługi, takie jak np.:
- Napisanie pozwu rozwodowego i sporządzanie odpowiedzi;
- Przygotowanie wniosków dowodowych (np. gdy w grę wchodzi orzekanie o winie);
- Prowadzenie negocjacji z małżonkiem;
- Porady prawne z zakresu wysokości alimentów, kontaktów z dziećmi;
- Przygotowanie wniosków o ograniczenie, pozbawienie, przywrócenie władzy rodzicielskiej;
- Ustalenie planu wychowawczego;
- Doradztwo prawne w zakresie podziału majątku;
- Przygotowanie spisu majątku do podziału;
- Obsługa egzekucji zasądzonego majątku;
- Reprezentowanie w sądzie.
Oczywiście adwokat rodzinny może zająć się prowadzeniem wszystkich powyższych spraw w sposób kompleksowy, co dla wielu osób bywa znacznym odciążeniem.
Prawnik rodzinny – czy może nam zagwarantować wygranie sprawy?
Adwokata rodzinnego, podobnie jak wszystkich innych prawników, obowiązuje kodeks etyki zawodowej, zgodnie z którym, nie może on podpisywać umów, w których zysk byłby uzależniony wyłącznie od wygranej. Jednocześnie prawnika rodzinnego obowiązuje także zasada największej staranności. Oznacza to, że musi on dołożyć wszelkich starań, aby jak najlepiej zabezpieczyć interesy klienta, oczywiście w granicach wyznaczonych przez przepisy prawa rodzinnego. W obliczu rozwodu czy podziału majątku chętnie szukamy prawników rodzinnych z renomą i takich, którzy mają na koncie jak najwięcej wygranych spraw. To zrozumiałe, pamiętajmy jednak, że ostatecznie decyzja zawsze należy do sądu i nawet najlepszy adwokat rodzinny nie ma wpływu na wszystkie aspekty, które pojawią się w trakcie procesu.
Co jeszcze wziąć pod uwagę, wybierając prawnika rodzinnego?
Wiemy już, że przy wyborze adwokata rodzinnego, któremu powierzymy naszą sprawę, ważna jego specjalizacja z zakresu prawa rodzinnego, rodzaj oferowanych usług oraz renoma czy opinie innych klientów. Co jeszcze musimy wziąć pod uwagę?
- Forma kontaktu – Niektórzy z nas wolą kontakt twarzą w twarz, jednak dla wielu osób duże znaczenie będzie miało to, czy prawnik rodzinny jest dostępny także pod telefonem lub, czy szybko odpowiada na nasze zapytania mailowe. Takie kwestie warto ustalić przed podjęciem współpracy, aby nie było nieporozumień.
- Forma rozliczenia – Część prawników rodzinnych ma ustalone stawki godzinowe za wykonaną pracę, inni wolą rozliczać się za konkretne usługi. Sprawdźmy, jaka forma rozliczenia najbardziej nam odpowiada.
Specjalista od spraw rodzinnych: https://adwokat-chojaczyk.pl/artykuly/sprawy-rodzinne
Artykuł Partnerski