Kancelaria adwokacka i spotkanie z prawnikiem to okoliczności, które mogą wzbudzać niepewność i niepokój. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz pomocy z zakresu prawa cywilnego, z zakresu prawa rodzinnego lub w sprawie karnej, staniesz przed koniecznością szczegółowego przedstawienia problemu i udzielenia odpowiedzi na trudne nierzadko pytania. Pamiętaj jednak, że taka szczegółowość jest jednak konieczna, by porada była fachowa i adekwatna do sytuacji. Podpowiadamy, jak przygotować się do spotkania z adwokatem.
1. Porady prawne a szczegółowe opisanie sytuacji
2. Lista niezbędnych dokumentów
3. O czym jeszcze warto wiedzieć, zanim trafisz do kancelarii adwokackiej
Pozostaje również kwestia kryteriów, według których powinna być wybrana kancelaria prawna i adwokat. Katowice dają sporo możliwości w tym zakresie. Najlepiej zwrócić uwagę, w jakich tematach specjalizuje się prawnik.
Porady prawne a szczegółowe opisanie sytuacji
Z punktu widzenia sprawy, którą ma zająć się radca prawny czy adwokat - Katowice z pewnością pozwolą wybrać odpowiedniego eksperta - czynności przygotowawcze zawsze są takie same: niezależnie od tego, czy problem stanowi prawo rodzinne, prawo pracy czy temat w zakresie prawa karnego. Najważniejsze jest dokładne opisanie prawnikowi szczegółów i okoliczności konkretnej sytuacji. Aby w czasie rozmowy nie umknął ci żaden szczegół, przypomnij sobie wszystkie istotne informacje wcześniej i zapisz je.
Oczywiście, stan faktyczny zostanie później doookreślony dodatkowymi pytaniami. Prawnik zawsze prezentuje indywidualne podejście, dlatego lista takich zagadnień zmienia się w zależności od sytuacji.
Lista niezbędnych dokumentów
Na spotkanie z prawnikiem warto zabrać ze sobą dokumenty, które mogą mieć znaczenie dla sprawy. Ich lista różni się - warto dopytać, umawiając spotkanie, co może okazać się przydatne.
Przy sprawach rozwodowych czy alimentacyjnych potrzebne będą chociażby akty małżeństwa czy urodzenia dzieci, zaświadczenie o wysokości osiąganych zarobków, wyciągi z konta, rachunki i dokumenty potwierdzające wysokość comiesięcznych zobowiązań, faktury i paragony, orzeczenia lekarskie. Adwokatowi dobrze przekazać dane ewentualnych świadków oraz pełnomocnika drugiej strony.
O czym jeszcze warto wiedzieć, zanim trafisz do kancelarii adwokackiej?
Zanim zgłosisz się do adwokata, zastanów się, jaki efekt tak naprawdę chcesz osiągnąć i na czym ci zależy. To bardzo ważne z punktu widzenia strategii procesowej. Jeśli sprawa już toczy się przed sądem, sporo ułatwi przekazanie prawnikowi sygnatury akt.
Artykuł Partnerski