Współpraca z kancelarią prawną – obniż koszty prowadzenia biznesu

Współpraca z kancelarią prawną – obniż koszty prowadzenia biznesu

Bez względu na to, w jakiej branży działa Twoja firma, na co dzień masz do czynienia z prawem. Przepisy regulują każdy aspekt działalności gospodarczej. W wielu przypadkach możesz poradzić sobie samodzielnie. Jednak kiedy w grę wchodzą sporządzanie pism o dużej wadze, kontakty z organami administracji publicznej czy windykacja należności, mogą być przydatne usługi prawne. Zobacz, na czym one polegają i jak pomogą Ci obniżyć koszty działalności.

Na czym polega współpraca firmy z kancelarią prawną?

Obsługa firmy przez prawnika wcale nie musi się ograniczać do jednorazowej obsługi – np. w trakcie sprawy sądowej. Można się też zdecydować na stałą współpracę z prawnikiem. W jej ramach o pomoc prawną będzie się można zwracać regularnie, zgodnie z potrzebami biznesowymi.

Takie wsparcie może być bardzo przydatne na co dzień. Szybkie doradztwo prawne, np. przy sporządzaniu nietypowej umowy z nowym kontrahentem czy w sporze z pracownikiem, może przynieść szybkie rozwiązanie i zapobiec eskalacji problemu.

Co to jest obsługa prawna i co wchodzi w jej zakres?

-Zakres stałej współpracy z kancelarią prawną jest uzależniony od realnych potrzeb biznesowych przedsiębiorstw, które się na nią decydują – wyjaśnia ekspert Kancelarii Prawnej MKKL. - Może on objąć zarówno wsparcie w bieżących sprawach, jak i reprezentowanie przed urzędami, instytucjami czy pomoc procesową – dodaje.

W zakresie usług, jakie mogą zapewnić prawnicy, wymienia się:

  • udzielanie porad prawnych – zarówno związanych z bieżącą działalnością klientów kancelarii, jak również w przebiegu spraw sądowych czy postępowań windykacyjnych;

  • reprezentacja klientów kancelarii przed wszelkimi urzędami, instytucjami, jak również np. w negocjacjach itp.;

  • analizowanie i opiniowanie umów oraz innych dokumentów związanych z działalnością firmy, np. pod kątem ryzyk prawnych wynikających z poszczególnych zapisów;

  • sporządzanie opinii prawnych oraz umów – zarówno z kontrahentami, jak i z pracownikami;

  • windykację należności – w tym przygotowanie wezwań przedsądowych dla dłużnika czy pism procesowych w toku postępowania na drodze prawnej;

  • wsparcie klientów przy obsłudze zamówień publicznych, jak również procesach związanych ze zmianą formy prowadzonej działalności.

Jak zatem widać, każda sprawa firmy, która wymaga interwencji prawnika, może zostać obsłużona w ramach umowy.

Ile kosztuje współpraca firmy z kancelarią prawną?

Nie da się wskazać jednej, uniwersalnej stawki za obsługę radcy prawnego czy adwokata. Zasady rozliczania się za usługi są zawsze ustalane indywidualnie i uzależnione od:

  • zakresu obsługi, który jest potrzebny – inne będą opłaty za 3-5 godzin konsultacji telefonicznych i mailowych miesięcznie w bieżących tematach, a inne za sporządzenie kilkudziesięciu pism, opinii prawnych i reprezentację firmy przed sądem;

  • stopnia skomplikowania spraw zleconych przez klienta – np. tego, jak rozległa analiza dokumentacji będzie potrzebna;

  • przyjętego modelu rozliczenia – stosowane są m.in. ryczałt, stawka godzinowa lub wynagrodzenie kwotowe naliczane w oparciu o to, jakie działania faktycznie zrealizowali radcy czy adwokaci.

W każdym przypadku rozliczenie następuje w oparciu o umowę spisywaną przed rozpoczęciem współpracy.

Czy warto zdecydować się na współpracę z kancelarią prawną

Ze stałego wsparcia specjalistów w dziedzinie prawa korzystają zarówno duże firmy, jak i te z sektora MŚP. Zaletami tego rozwiązania są:

  • szybki kontakt z ekspertem – prawnik priorytetowo traktuje zlecenia, które przekaże stały klient. Jest też już zaznajomiony ze specyfiką działalności jego firmy. Dzięki temu jest w stanie szybko przedstawić optymalne rozwiązanie;

  • niższe koszty – rozliczanie się za obsługę "w pakiecie" kosztuje mniej niż płacenie za wszystkie sprawy oddzielnie;

  • większe poczucie bezpieczeństwa – wsparcie radcy prawnego daje gwarancję, że podejmowane działania są zgodne z prawem.

W jaki sposób współpraca firmy z kancelarią prawną może obniżyć koszty prowadzenia biznesu

Stała współpraca z kancelarią radców prawnych czy adwokatów przynosi podwójne korzyści finansowe.

Z jednej strony – obniża koszty usług, które wykona adwokat. Z drugiej – minimalizuje ryzyko narażenia firmy na poważne straty finansowe – np. w wyniku nieświadomego złamania prawa czy podpisania niekorzystnej, ryzykownej umowy.

Dlatego coraz więcej przedsiębiorców zdaje się na doświadczenie prawnika, który profesjonalnie dba o sprawy ich firm pod kątem prawnym. Rozważ, czy to również rozwiązanie dla Ciebie.

Artykuł Partnerski

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Ile kosztuje adwokat? Ile zapłacę za reprezentowanie w sądzie?

Osoby, które rozważają skorzystanie z pomocy adwokata, mogą zastanawiać się nad tym, ile będzie kosztowała porada pra...

Czytaj