Na czym polega skup długów?

Na czym polega skup długów?

Masz problem z uzyskaniem pieniędzy od klientów? Przeciągająca się w czasie windykacja należności nie stanowi dla ciebie satysfakcjonującego rozwiązania? Wobec tego zainteresuj się możliwościami, jakie daje skup długów. Kto skupuje długi, na czym polega ten proces i czy warto z niego skorzystać - odpowiedź na te pytania znajdziesz w tekście poniżej.

1. Na czym polega skup długów?

2. Jak sprzedać długi?

3. Skup długów - kiedy warto?

Procedura skupu długów może zostać uruchomiona w wielu przypadkach, jednak nie oznacza to, że ograniczenia nie istnieją. Skup długów jest niemożliwy między innymi w sytuacji, w której w umowie między firmą a klientem został zawarty zapis zabraniający sprzedaży przeterminowania lub gdy między stronami toczy się postępowanie reklamacyjne.

Na czym polega skup długów?

Skup długów jest możliwy na podstawie zobowiązującego prawa, a konkretnie praw opisanych szczegółowo w Kodeksie cywilnym (art. 509 – 518). To właśnie w tych punktach znajdują się informacje na temat możliwości przeniesienia wierzytelności na inny podmiot. W praktyce oznacza to, że firma mająca problem z wyegzekwowaniem spłaty zobowiązania przekazuje za odpłatnością, na podstawie umowy cesji wierzytelności, dług innej firmie, w której kompetencjach będzie teraz leżało odzyskanie pieniędzy.

Jak sprzedać długi?

Skup długów może odbyć się w różny sposób. Możesz zdecydować się na jeden z następujących kroków:

  • sprzedaż wierzytelności,
  • przekazany dług firmie windykacyjnej,
  • sprzedaż kontrahentowi branżowemu,
  • sprzedaż indywidualną.

Każda z opcji jest możliwa na podstawie obowiązującego prawa.

Firmy reprezentujące wysoką skuteczność windykacyjną często przyjmują wierzytelności o różnym stopniu przeterminowania, nawet, gdy dotychczasowe działania mające na celu odzyskanie należności wykazywały spory poziom trudności.

Skup długów - kiedy warto?

Czy zawsze przeniesienie praw do długu zawsze jest opłacalne? Nie ulega wątpliwości, że sprzedaż długu wielu wierzycielom ułatwia przywrócenie płynności finansowej, pozwala poprawić sytuację płatniczą oraz ograniczyć koszty do tej pory przekazywane windykatorom. Zdarza się także, że to sposób na uzyskanie błyskawicznego zastrzyku finansowego niezbędnego do własnej działalności lub przekazania na inwestycje.

Wielu wierzycieli odzyskuje w ten sposób spokój. Samodzielne dochodzenie swoich praw i żądanie spłaty zadłużenia jest dla nich czasochłonne i stresujące, dlatego wolą skorzystać z pomocy firm zewnętrznych, uwalniając się od problemu raz na zawsze.

Artykuł Partnerski

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Wypowiedzenie umowy o pracę? Nie daj się oszukać - WZÓR Prawo cywilne

Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko co musisz wiedzieć na temat wypowiedzenia umowy. Jakie pułapki na Ciebie czyh...

Czytaj