Masz problem z uzyskaniem pieniędzy od klientów? Przeciągająca się w czasie windykacja należności nie stanowi dla ciebie satysfakcjonującego rozwiązania? Wobec tego zainteresuj się możliwościami, jakie daje skup długów. Kto skupuje długi, na czym polega ten proces i czy warto z niego skorzystać - odpowiedź na te pytania znajdziesz w tekście poniżej.
1. Na czym polega skup długów?
2. Jak sprzedać długi?
3. Skup długów - kiedy warto?
Procedura skupu długów może zostać uruchomiona w wielu przypadkach, jednak nie oznacza to, że ograniczenia nie istnieją. Skup długów jest niemożliwy między innymi w sytuacji, w której w umowie między firmą a klientem został zawarty zapis zabraniający sprzedaży przeterminowania lub gdy między stronami toczy się postępowanie reklamacyjne.
Na czym polega skup długów?
Skup długów jest możliwy na podstawie zobowiązującego prawa, a konkretnie praw opisanych szczegółowo w Kodeksie cywilnym (art. 509 – 518). To właśnie w tych punktach znajdują się informacje na temat możliwości przeniesienia wierzytelności na inny podmiot. W praktyce oznacza to, że firma mająca problem z wyegzekwowaniem spłaty zobowiązania przekazuje za odpłatnością, na podstawie umowy cesji wierzytelności, dług innej firmie, w której kompetencjach będzie teraz leżało odzyskanie pieniędzy.
Jak sprzedać długi?
Skup długów może odbyć się w różny sposób. Możesz zdecydować się na jeden z następujących kroków:
- sprzedaż wierzytelności,
- przekazany dług firmie windykacyjnej,
- sprzedaż kontrahentowi branżowemu,
- sprzedaż indywidualną.
Każda z opcji jest możliwa na podstawie obowiązującego prawa.
Firmy reprezentujące wysoką skuteczność windykacyjną często przyjmują wierzytelności o różnym stopniu przeterminowania, nawet, gdy dotychczasowe działania mające na celu odzyskanie należności wykazywały spory poziom trudności.
Skup długów - kiedy warto?
Czy zawsze przeniesienie praw do długu zawsze jest opłacalne? Nie ulega wątpliwości, że sprzedaż długu wielu wierzycielom ułatwia przywrócenie płynności finansowej, pozwala