Kryptowaluty - w tym Bitcoin - oraz działalność, która wiąże się z ich wykorzystaniem, są legalne na terenie około 40% państw na całym świecie, w tym również w Polsce i na terenie całej Unii Europejskiej. Mimo to nie wszystkie aspekty korzystania z nich są powszechnie znane. Zapewne dzieje się tak również dlatego, że nie wprowadzono w tym zakresie konkretnych regulacji prawnych. Wdrożono jednak przepisy związane z podatkiem VAT. Sprawdź, jak dokładnie wygląda legalność Bitcoina i co jeszcze powinieneś wiedzieć na ten temat.
1. Bitcoin - czym właściwie jest?
2. Bitcoin w Polsce
3. Podatek od kryptowalut. Jak rozliczyć się z urzędem skarbowym?
Z obrotem kryptowalutami w Polsce nie wiąże się żadne ryzyko - Bitcoin jest legalny. Mimo to trzeba mieć świadomość, że nie należy do prawnych środków płatniczych w naszym kraju. Nie jest też uznawany za pieniądz elektroniczny ani instrument finansowy. Więcej informacji o legalności Bitcoina na OdkryjBitcoin.pl.
Bitcoin - czym właściwie jest?
Bitcoin reprezentuje waluty wirtualne i - co więcej - jest bodaj najpopularniejszym ich przykładem. Zgodnie z definicją, walutami wirtualnymi określamy cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:
- prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP lub zagraniczny bank centralny,
- międzynarodową jednostką rozrachunkową akceptowaną przez kraje należące do ustanawiającej je organizacji lub z nią współpracujące,
- pieniądzem elektronicznym,
- instrumentem finansowym,
- wekslem,
- czekiem.
Jak widać, wyjaśnienie terminu skupia się bardziej na tym, czym Bitcoin nie jest. Dodatkowo Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wskazuje, że choć każda kryptowaluta jest walutą wirtualną, to nie każda waluta wirtualna jest kryptowalutą, gdyż nie każda wykorzystuje technologię Blokchain niezbędną do rejestracji transakcji.
Upraszczając sprawę, można natomiast stwierdzić, że Bitcoin stanowi formę nieregulowanego pieniądza elektronicznego, zapisywanego w formie portfela czy przechowywanego w zewnętrznym serwisie. Może zostać zakupiony na specjalistycznej giełdzie lub bezpośrednio od osoby prywatnej.
Bitcoin w Polsce
Sytuacja, w jakiej znajduje się Bitcoin i inne kryptowaluty, nie jest jednoznaczna. Z jednej bowiem strony - zgodnie z brzmieniem ustaw o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, o usługach płatniczych i o obrocie instrumentami finansowymi - nie są uznawane jako prawny środek płatniczy, z drugiej jednak Ministerstwo Finansów zdecydowało się na opodatkowanie transakcji kryptowalutowych. Każdy inwestor musi zatem rozliczyć się z ewentualnych zysków i zapłacić od nich podatek dochodowy.
Oczywiście, nie istnieje żadna przeszkoda, by swobodnie wejść na rynek kryptowalut, korzystać z nich legalnie i prowadzić działalność gospodarczą z nimi związaną. Trzeba jedynie pamiętać, że kryptowaluty nie wszędzie są akceptowane - to ważne zwłaszcza, gdy masz międzynarodowe aspiracje biznesowe. W ryzyko wkalkuluj także pojawiające się nadużycia popełniane przez nieuczciwe podmioty.
Podatek od kryptowalut. Jak rozliczyć się z urzędem skarbowym?
Wyjaśnijmy jeszcze, jak wyglądają przepisy podatkowe w tym zakresie. Sprawdź także, jak pisze o podatku od Bitcoina serwis Odkryj Bitcoin.
Obowiązujące regulacje weszły w życie w 2019 roku. Zgodnie z nimi, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega wymiana waluty wirtualnej na towary, usługi, prawa majątkowe lub środek płatniczy. Za transakcję neutralną podatkowo jest natomiast uważana wymiana na linii krypto - krypto w obrębie giełdy kryptowalut.
Artykuł Sponsorowany