Decyzja o rozstaniu i rozwodzie to jedna z najtrudniejszych w życiu. Jeśli jednak małżonkowie zdecydowali się na tak ostateczny rok, należy do sprawy odpowiednio się przygotować. Jedną z najważniejszych kwestii jest tu złożenie pozwu o rozwód. To pierwsze pismo, które inicjuje postępowanie w sprawie. Gdzie złożyć pozew o rozwód w Warszawie? Który sąd będzie właściwy do rozpoznania pozwu? To bardzo istotne z punktu widzenia stron i kwestia, która może mieć wpływ na szybkość postępowania.
Gdzie złożyć pozew rozwodowy w Warszawie?
Sprawy o rozwód w Warszawie rozpoznawane są zawsze przez Sąd Okręgowy Wydział Cywilny. Kierowanie pozwu do sądu rejonowego jest częstym błędem stron. Złożenie pozwu w niewłaściwym rzeczowo i miejscowo sądzie znacznie wydłuży merytoryczne rozpoznanie sprawy. Zgodnie z zasadą wyrażoną w kodeksie postępowania cywilnego pozew o rozwód składa się do sądu okręgowego, w którym okręgu małżonkowie mieli wspólne miejsce zamieszkania. Pod warunkiem, że choć jedno z nich nadal mieszka lub stale przebywa w okręgu tego sądu.
Wobec tego, jeśli małżonkowie mieszkali wspólnie w Warszawie bądź okręgu jego właściwości albo choćby jedno z nich wciąż tu mieszka, właściwym do złożenia pozwu o rozwód jest Sąd Okręgowy w Warszawie. W stolicy mamy dwa sądy, które rozpoznają sprawy o rozwód. Jest to Sąd Okręgowy w Warszawie oraz Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie. Warto wiedzieć, że sądy te są także właściwe miejscowo do rozpoznawania spraw o rozwód dla takich miejscowości jak m.in.: Pruszków, Piaseczno, Wołomin, Grodzisk Mazowiecki, Nadarzyn, Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki czy Wawer.
Rozwód Warszawa - Sąd Okręgowy w Warszawie
Oprócz właściwego miejscowo sądu pozew rozwodowy należy też złożyć do konkretnego wydziału. Jeśli zostanie skierowany właściwie, znacznie przyspieszy to rozpoznanie sprawy. Które wydziały są właściwe do rozpoznania spraw o rozwód? Oto wykaz.
I Wydział Cywilny jest właściwy dla Śródmieścia, jeśli nazwisko powoda zaczyna się na litery od A do M;
II Wydział Cywilny jest właściwy dla Śródmieścia, jeśli nazwisko powoda zaczyna się na litery od N do Ż;
III Wydział Cywilny jest właściwy dla dzielnicy Wilanów i Mokotów, gdy nazwisko małżonka składającego pozew zaczyna się na litery od A do M;
IV Wydział Cywilny rozpoznaje sprawy z obszaru właściwości Sądów Rejonowych w Grodzisku Mazowieckim i Pruszkowie;
VI Wydział Rodzinny Odwoławczy jest właściwy dla dzielnic Żoliborz, Bielany i Ursynów oraz m.in. gmin Izabelin, Łomianki, Piaseczno;
XXIV Wydział Cywilny rozpoznaje sprawy dla dzielnic Wilanów i Mokotów, jeśli nazwisko powoda zaczyna się na litery N do Ż;
XXV Wydział Cywilny rozpoznaje sprawy w dzielnicy Wola.
Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie
Wydziały tego sądu rozpoznają sprawy według następującej właściwości miejscowej:
I Wydział Cywilny - Białołęka, Praga Północ i Targówek;
II Wydział Cywilny - Praga Południe, Rembertów, Wawer i Wesoła;
III Wydział Cywilny - jest właściwy m.in. dla Legionowa, Nowego Dworu Mazowieckiego czy Wołomina.
Jak napisać pozew o rozwód?
Samo złożenie pozwu rozwodowego do właściwego sądu jeszcze nie przesądza o powodzeniu postępowania. Najważniejszym pismem w sprawie jest pozew o rozwód. Powinien być przygotowany zgodnie z zasadami prawa. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię, zanim zdecydujemy się wnieść sprawę o rozwód. Stworzenie pozwu to ogromne wyzwanie dla strony. Powinien on bowiem spełniać wymogi formalne przewidziane dla tego rodzaju pisma oraz zawierać wszystkie argumenty przemawiające za koniecznością orzeczenia rozwodu. Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie przygotowania pozwu sądowego oraz prowadzenie sprawy do kancelarii prawnej, która specjalizuje się w pomocy prawnej w sprawach rozwodu w Warszawie.
Artykuł Partnerski