Kredyty frankowe w sądach. O co chodzi z frankowiczami?

Kredyty frankowe w sądach. O co chodzi z frankowiczami?

Frankowicze coraz częściej decydują się złożyć pozew w sądzie przeciwko bankowi. Skąd wziął ich problem? O co walczą i jakie mają szanse na wygraną na drodze sądowej?

Kredyt we frankach - kiedyś i dziś 

Kredyt we frankach był bardzo popularny kilkanaście lat temu. Wówczas z uwagi na atrakcyjny kurs franka szwajcarskiego oraz powszechne przekonanie, że to stabilna waluta, zaciągnięcie takiego kredytu było z punktu widzenia kredytobiorcy korzystniejsze niż kredyt złotówkowy. Na taki kredyt zdecydowało się blisko milion osób.

Dziś znaczna część z nich mogłaby mieć już całkowicie spłacone zobowiązanie. Z uwagi jednak na spore wahania kursu helweckiej waluty, ich raty poszły znacznie w górę, nadwyrężyły domowy budżet oraz kapitał do spłaty zamiast maleć rósł. Tak diametralnie sytuacja Frankowiczów zmieniła się w 2015 roku, kiedy to kurs franka mocno poszybował w górę. 

Wielu Frankowiczów liczyło, że ich problem zostanie rozwiązany systemowo. Tak jednak się nie stało i kredytobiorcom pozostało wziąć sprawy w swoje ręce i walczyć o swoje na drodze sądowej. Wielu z nich zdecydowało się na pozew zbiorowy, co jednak nie okazało się dobrym rozwiązaniem. 

Wiele zmienił wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zapadł w październiku 2019 roku. Sprawa dot. kredytu frankowego zaciągniętego przez polskie małżeństwo w Raiffeisen Bank. Orzeczenie TSUE jest korzystne dla kredytobiorców i to ono spowodowało lawinę pozwów frankowych w polskich sądach.

Co istotne, jak wynika ze statystyk przedstawianych przez kancelarie frankowe aż 9 na 10 spraw kończy się wygraną frankowiczów. Zdecydowana większość wygranych skutkuje unieważnieniem umowy frankowej. 

Kredyt frankowy - co robić? 

Nadal wielu frankowiczów zastanawia się co dalej, czy zdecydować na pozew sądowy, podpisać ugodę frankową czy może przestać płacić raty. Przede wszystkim swoją sprawę warto skonsultować z prawnikiem, który specjalizuje się w kredytach denominowanych i indeksowanych. 

To, ile wynosi wynagrodzenie poszczególnych kancelarii można obliczyć za pomocą kalkulatora frankowicza Frankomat. Wystarczy podać kilka danych, aby uzyskać informację, która kancelaria oraz za jaką kwotę może poprowadzić Twoją sprawę frankową. Narzędzie wymaga podania takich danych jak: nazwa banku, data podpisania umowy z bankiem, kwota udzielonego kredytu, czy ilość rat kredytowych. 

Wracając do kwestii, co zrobić z kredytem frankowym i które obecnie rozwiązanie jest najbardziej korzystne, to bez żadnych wątpliwości będzie to ścieżka sądowa. Zdecydowana większość wyroków, które zapada w sprawach frankowych jest korzystnych dla kredytobiorców. Najczęściej takie orzeczenie sądu skutkuje unieważnieniem umowy kredytowej.

Artykuł Partnerski 

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Ile kosztuje adwokat? Ile zapłacę za reprezentowanie w sądzie?

Osoby, które rozważają skorzystanie z pomocy adwokata, mogą zastanawiać się nad tym, ile będzie kosztowała porada pra...

Czytaj