PIT 37 w 2023 roku – co warto wiedzieć?

PIT 37 w 2023 roku – co warto wiedzieć?

PIT 37 to deklaracja, którą rozlicza najwięcej podatników. Wypełniają ją osoby osiągające przychody m.in. z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia lub o dzieło oraz rent i emerytur. Jak rozliczyć PIT 2022?

Podatki to temat, który budzi ogromne emocje w pierwszych miesiącach roku. Odkąd możemy rozliczyć się przez internet – korzystając z programów do wypełniania PIT lub z usługi twój PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów – samodzielne rozliczenie jest dużo prostsze. Jak się za to zabrać?

Dla kogo jest przeznaczony PIT-37?

Formularz PIT37 dotyczy przychodów opodatkowanych na ogólnych zasadach, według skali podatkowej, która wynosi obecnie 12% oraz 32%. Muszą go wypełnić m.in. pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci oraz renciści, którzy chcą rozliczyć swoje jedyne źródła przychodów. Druk PIT 37 dotyczy przychodów uzyskiwanych tylko na terenie Polski, za pośrednictwem płatnika – może to być np. pracodawca, zleceniodawca, urząd pracy lub ZUS. W zeznaniu PIT 37 2023 rozliczymy więc przychody, za które zaliczki na podatek są obliczane i pobierane przez płatnika. Dotyczy to m.in. osób, które osiągały przychody:

  • z tytułu umów o pracę,
  • z tytułu umów zlecenia lub umów o dzieło,
  • z tytułu praw autorskich oraz innych praw majątkowych,
  • z tytułu emerytur lub rent oraz świadczeń przedemerytalnych,
  • z zasiłków wypłacanych z ubezpieczenia społecznego, takich jak zasiłki chorobowe,
  • z tytułu bycia członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej, czy też innej spółdzielni, która zajmują się produkcją rolną,
  • ze świadczeń z Funduszu Pracy (np. zasiłki dla bezrobotnych).

 

PITax.pl krok po kroku podpowie, jak rozliczyć PIT-37 

PIT 36 czy 37?

PIT 36 a PIT 37 – jakie są między nimi różnice? To pytanie zadaje sobie wielu podatników, którzy nie wiedzą, jaką deklarację wybrać. Różnica między tymi drukami dotyczy przede wszystkim rodzaju przychodów, które należy w nich wykazać. Jeśli wszystkie przychody rozliczał płatnik, podatnicy składają jedynie PIT-37. Z kolei w sytuacji, gdy przychody opodatkowane za pomocą skali podatkowej były uzyskane zarówno za pośrednictwem płatnika, jak i bez pośrednictwa płatnika – należy wybrać PIT-36. Tę deklarację wypełniają więc podatnicy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, za pomocą skali podatkowej, nie mogący rozliczyć się za pomocą formularza PIT-37. 

PIT-36 rozliczają osoby, które osiągały przychody:

  • z działalności gospodarczej,
  • z działów specjalnych produkcji rolnej,
  • z najmu, dzierżawy i podobnych umów,
  • ze źródeł krajowych, w sytuacji, gdy płatnik nie przekazywał informacji o dochodach.
  • z zagranicy bez pośrednictwa polskich płatników.

 

Jak rozliczyć PIT 37 za 2022 rok?

Rozliczenie podatku przez internet to najłatwiejsza forma rozliczenia, z której korzysta coraz więcej Polaków. Wypełniając PIT 37 online, możemy rozliczyć się już w kilka chwil, bez wychodzenia z domu. Również ewentualny zwrot podatku otrzymamy szybko, bo już w ciągu 45 dni, a nie 3 miesięcy, jak ma to miejsce w przypadku składania deklaracji w tradycyjny sposób. Podczas wypełniania deklaracji warto skorzystać z programu do PIT, gdzie szczegółowa instrukcja krok po kroku przeprowadzi nas przez cały proces. Możemy też skorzystać z przygotowanej przez Ministerstwo Finansów usługi Twój PIT, gdzie czeka na nas wstępnie wypełniona deklaracja, którą można zaakceptować, zmodyfikować lub odrzucić i wypełnić samodzielnie. 

PIT-37 wypełniony online można od razu wysłać przez internet lub wydrukować i dostarczyć do urzędu skarbowego osobiście. Formularz należy wypełnić na podstawie:

  • PIT 11 – wykazywane są tu między innymi dochody z umów o pracę, umów o dzieło i zlecenie, czy praw autorskich,
  • Pit 40a/11a – wykazywane są tu dochody z emerytur, rent i zasiłków pieniężnych,
  • PIT R – zawiera dochody, które podatnik uzyskał za pełnienie obowiązków obywatelskich i społecznych.

Do deklaracji można też dołączyć PIT d, gdzie odliczymy ulgi mieszkaniowe, a także PIT 0, w którym można odliczyć inne ulgi – np. ulgę na dziecko, ulgę rehabilitacyjną, czy też przekazane darowizny.

 

 

Sprawdź jak łatwo rozliczysz twój PIT w PITax.pl

 

Jak rozliczyć PIT-37 wspólnie z małżonkiem?

PIT 37 można rozliczyć samodzielne lub wraz z małżonkiem. W tym drugim przypadku konieczne jest spełnienie warunków uprawniających do złożenia tego rodzaju deklaracji. Jeśli jeden z małżonków nie może złożyć deklaracji PIT-37, wspólne rozliczenie tego formularza nie będzie możliwe. Wspólnie z małżonkiem mogą się obecnie rozliczyć również nowożeńcy, którzy zawarli małżeństwo w roku podatkowym – o ile małżeństwo i wspólność majątkowa trwały do końca roku, za który chcą się rozliczyć. Wspólną deklarację mogą też złożyć małżonkowie, którzy mieszkają w różnych krajach należących do Unii Europejskiej. Warunkiem jest osiągnięcie podlegających opodatkowaniu w Polsce przychodów, które łącznie wyniosły min. 75% przychodu osiągniętego przez małżonków. 

Termin złożenia deklaracji PIT za ubiegły rok podatkowy upływa zawsze 30 kwietnia, o ile nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy. W 2023 roku termin na złożenie deklaracji w urzędzie skarbowym mija 2 maja, ponieważ 30 kwietnia to dzień wolny od pracy.

Artykuł sponsowowany

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Ile kosztuje adwokat? Ile zapłacę za reprezentowanie w sądzie?

Osoby, które rozważają skorzystanie z pomocy adwokata, mogą zastanawiać się nad tym, ile będzie kosztowała porada pra...

Czytaj