Mała Instytucja Płatnicza to termin, który znajduje się w orbicie zainteresowań wielu osób posiadających własną działalność gospodarczą. MIP w ostatnim czasie cieszy się rosnącą popularnością, jednak wiele osób nadal ma deficyt wiedzy z tego zakresu i nie wie, w jaki sposób spełnić wymogi oraz zakwalifikować się do uzyskania tego statusu.
MIP - czym jest?
Mała Instytucja Płatnicza to nowoczesny sposób prowadzenia własnej działalności finansowej. Została ona wprowadzona w życie w 2018 roku. Do polskiego systemu prawnego MIP został zaliczony na mocy dyrektywy PSD2. Dzięki Małej Instytucji Płatniczej możliwe jest o wiele prostsze oraz szybsze świadczenie usług płatniczych. Spektrum jej przymiotów jest bardzo szerokie, dzięki czemu coraz więcej osób stara się o uzyskanie specjalnej licencji.
Mała Instytucja Płatnicza - co można robić z jej pomocą?
MIP to innowacyjna metoda, która pozwala na znaczne uproszczenie finansowych formalności. Dzięki niej podmioty mogą nie tylko bezpiecznie przechowywać swoje środki pieniężne, ale również skutecznie kredytować transakcje oraz przeprowadzać przekazy pieniężne. Za pomocą Małej Instytucji Płatniczej da się także prowadzić zbiórki na cele charytatywne albo błyskawicznie dokonywać wymiany walut.
Dzięki temu, taka forma działalności kapitalnie spisuje się u osób, którym zależy na wygodnym przechowywaniu swoich środków na ewentualne przyszłe transakcje. W zakresie możliwości MIP-u znajduje się także możliwość opłacania parkowania. Podsumowując, Mała Instytucja Płatnicza pozwala na znaczne uproszczenie wszystkich obligatoryjnych procedur z zakresu finansów.
Więcej na temat MIP dowiesz się ze strony: Mała Instytucja Płatnicza - jak zostać MIP i jakie obowiązki musisz spełnić?
Co obejmują limity MIP-u?
Pomimo że lista zalet Małych Instytucji Płatniczych jest bardzo długa, to warto pamiętać o tym, że ta forma prowadzenia działalności finansowej ma również swoje limity. Najważniejsze ograniczenie dotyczy lokalizacji, w której dozwolone jest prowadzenie działalności. W przypadku MIP-u podmioty mogą prowadzić działalność wyłącznie na terenie Polski, a posiadanie jakichkolwiek oddziałów poza granicami naszego kraju jest surowo zabronione.
Ważny limit dotyczy również maksymalnej kwoty przechowywanych środków .W przypadku jednego użytkownika nie może ona przekraczać 2000 euro. Należy pamiętać również o dozwolonej wysokości obrotu. MIP-y pozwalają na obrót, który w skali roku wynosi nie więcej niż 18 milionów euro.
Zostanie MIP-em - kiedy jest obligatoryjne?
MIP-em powinien zostać każdy podmiot, który posiadane przez siebie pieniądze przekazuje innej osobie. W obecnych czasach wiele firm ma status MIP, a szczególną popularnością cieszy się on wśród osób, które prowadzą marketplace. Warto wiedzieć o tym, że MIP jest zalecany przede wszystkim dla początkujących przedsiębiorców, gdyż bardzo wysokie obroty obligują właścicieli firm do wybierania innych form. Kiedy miesięczny obrót wynosi więcej niż 1 500 000 euro, MIP musi zostać zmieniony na Krajową Instytucję Płatniczą. Jest to związane z przepisami, które regulują kwestie związane z prowadzeniem działalności finansowej.
MIP to nowoczesna forma prowadzenia własnej działalności. Zostanie MIP-em niesie za sobą liczne korzyści, aczkolwiek należy pamiętać także o obowiązkach, które ciążą na podmiotach wpisujących się w ten status. W przeciwnym razie możliwe jest bowiem narażenie się na niechciane problemy prawne.
Artykuł sponsorowany