Co to jest użytkowanie wieczyste

Co to jest użytkowanie wieczyste

Użytkowanie wieczyste jest prawem, które pozwala szeroko pojętemu państwu na udostępnianie osobom fizycznym i prawnym swoich nieruchomości do używania, jednak bez konieczności ich sprzedaży. Uregulowane zostało w kodeksie cywilnym.

Użytkowanie wieczyste to zupełnie osobny twór, jest to coś innego niż prawo własności, mimo iż stosuje się do niego odpowiednio przepisy dotyczące przeniesienia własności nieruchomości, a więc pod wieloma względami jest to instytucja niemal identyczna do prawa własności. Nie jest również zaliczane do ograniczonych praw rzeczowych. W kodeksie cywilnym został poświęcony mu osobny podrozdział (tytuł).

Czym zatem jest użytkowanie wieczyste? Jest to prawo, które powstaje poprzez udostępnienie przez jeden z podmiotów uprawnionych swoich gruntów w „wieczne używanie”.

W użytkowanie wieczyste mogą być oddawane w szczególności grunty stanowiące własność Skarbu Państwa, a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków.

Jednym z najistotniejszych aspektów, dotyczących użytkowania wieczystego jest fakt, że prawo własności budynków i innych urządzeń znajdujących się na gruncie objętym użytkowaniem wieczystym należy do użytkownika wieczystego (a więc osoby fizycznej bądź prawnej). Prawo własności budynków i urządzeń jest prawem związanym z użytkowaniem wieczystym, co oznacza, że w przypadku przeniesienia własności budynków, na nabywcę przenosi się również użytkowanie wieczyste gruntów położonych pod budynkami (staje się on nowym użytkownikiem wieczystym). Użytkowanie wieczyste jest wpisane do księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości.

W praktyce sytuacja ta często ma miejsce w przypadku mieszkańców nieruchomości wielomieszkaniowych, a więc bloków mieszkalnych. Właściciele nieruchomości (mieszkań) są jednocześnie użytkownikami wieczystymi gruntu położonego pod blokiem (proporcjonalnie, z podziałem na wszystkie nieruchomości – mieszkania). Właściciel mieszania poza podatkiem od nieruchomości będzie wówczas zobowiązany uiszczać tzw. opłatę roczną za prawo użytkowania wieczystego. Aktualnie istnieje możliwość przekształceniu użytkowania wieczystego zabudowanych gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe we własność.

Oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste następuje na okres dziewięćdziesięciu dziewięciu lat z możliwością przedłużenia.

Artykuł Partnerski

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Ile kosztuje adwokat? Ile zapłacę za reprezentowanie w sądzie?

Osoby, które rozważają skorzystanie z pomocy adwokata, mogą zastanawiać się nad tym, ile będzie kosztowała porada pra...

Czytaj