Pozew o alimenty — jakie dowody przedstawić?

Pozew o alimenty — jakie dowody przedstawić?

Utrzymanie dziecka to obowiązek każdego z rodziców. Jeżeli nie realizują oni tego obowiązku poprzez codzienną opiekę nad swoim potomstwem i bieżące pokrywanie jego potrzeb, to muszą płacić alimenty. Warto pamiętać, że obowiązek alimentacyjny niekiedy dotyczy także innych członków rodziny, a nawet byłego małżonka.

Jednak jeśli alimenty nie są płacone, trzeba działać. Jednym ze sposobów jest pozew do sądu. Tu jednak pojawia się pytanie: jak udowodnić, ile powinny wynosić miesięczne alimenty?

Jak oblicza się wysokość alimentów?

Sposób kalkulowania wysokości alimentów określa Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z jego przepisami kwota jest uzależniona od dwóch czynników:

  • usprawiedliwionych potrzeb tego, komu należą się alimenty oraz od zarobkowych,
  • majątkowych możliwości zobowiązanego do ich płacenia.

Obydwie te okoliczności muszą zostać uwzględnione, ale należy pamiętać, że w kwestii „możliwości” zobowiązanego chodzi o to, ile pieniędzy ma on szanse zarabiać, a nie o to, ile faktycznie zarabia.

Mówiąc wprost: jeżeli kogoś nie stać na alimenty, to powinien poszukać sobie lepiej płatnej pracy pracę. Oczywiście alimenty – Jarosław nie jest tu wyjątkiem – nigdy nie mogą pomijać realnych potrzeb dziecka czy innej osoby, która ma prawo do tych świadczeń. Dlatego przygotowując się do sprawy o alimenty, trzeba skupić się przede wszystkim na tych potrzebach.

Najlepsze dowody w sprawie o alimenty

Pisząc pozew o alimenty, trzeba skupić się na poprawnym uzasadnieniu wysokość zgłaszanych żądań. Bez tego sąd raczej nie przyzna takiej kwoty, o jaką stara się powód. W uzasadnieniu trzeba powołać wszelkie dowody, jakie świadczą z jednej strony o skali potrzeb uprawnionego, a z drugiej — o możliwościach zarobkowych zobowiązanego. W grę wchodzą tu np. zeznania świadków, ale w sprawach alimentacyjnych dobrym pomysłem jest przedstawienie konkretnych rachunków związanych z utrzymaniem danej osoby.

Ile kosztuje utrzymanie?

Adwokat z Jarosławia wyjaśnia, że takim dowodem mogą być, chociażby rachunki za zakup:

  • wyprawki szkolnej dla dziecka,
  • leków,
  • korepetycji,
  • ubrań,

czy zapewnienia specjalistycznej rehabilitacji.

Z pewnością wysokość alimentów najprościej jest udowodnić w sprawach dotyczących dzieci. W takich przypadkach można przed sądem powołać się także na powszechnienie znane fakty jak chociażby wzrost cen wywołany inflacją. W sprawach alimentacyjnych nie trzeba skupiać się na skrupulatnym udowadnianiu każdego wydatku, ale na ogólnych kosztach utrzymania osoby uprawnionej do tych świadczeń.

Wysokość alimentów trzeba aktualizować

To, że sąd przyznał określoną kwotę z tytułu alimentów, nie oznacza, iż nie może się ona zmienić. Wręcz przeciwnie – alimenty należy na bieżąco aktualizować. Najczęściej będzie to zmiana cen czy potrzeb osoby uprawnionej, chociażby konieczność jej leczenia. Więcej przydatnych informacji o dochodzeniu alimentów można znaleźć na stronie kancelariaostrowscy.pl, do której odwiedzenia serdecznie zapraszamy.

Artykuł Partnerski

 

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Ile kosztuje adwokat? Ile zapłacę za reprezentowanie w sądzie?

Osoby, które rozważają skorzystanie z pomocy adwokata, mogą zastanawiać się nad tym, ile będzie kosztowała porada pra...

Czytaj