Proces sądowy o zwierzęta – podział majątku wspólnego Toruń

Proces sądowy o zwierzęta – podział majątku wspólnego Toruń

Około 40 lat temu mało kto pomyślałby, że po rozwodzie dwojga niegdyś bliskich sobie osób sąd będzie rozstrzygał kwestię opieki nad psem lub kotem. Czasy się zmieniają i dziś już wiemy, że wyznaczenie prawnego opiekuna zwierzęcia jest poważnym problemem, ponieważ podział majątku wspólnego Toruń bardzo często nie uwzględnia więzi emocjonalnych, które łączą właścicieli z ich pupilami.

Podział majątku po rozwodzie – aspekt praw zwierząt domowych

Prawnicy przyznają, że coraz częściej prowadzą sprawy cywilne dotyczące zwierząt. Powodem jest fakt postrzegania czworonogów jako członków rodziny. Jednak, czy rzeczywiście polskie prawo nadaje zwierzętom jakiekolwiek prawa? Z punktu widzenia obowiązujących nas przepisów nie. Prawo w Polsce mówi jasno, że jako takie prawa posiadają wyłącznie ludzie i jednostki organizacyjne takie jak np. przedsiębiorstwa. Zatem co ze zwierzętami?

Ogólnie rzecz biorąc, większość społeczeństw uznaje, że zwierzęta domowe mają pewne prawa i zasługują na szacunek, opiekę oraz ochronę przed cierpieniem i złym traktowaniem. Do przykładowych praw zwierząt domowych zaliczamy – prawo do opieki i godnego traktowania, przeciwdziałaniu cierpieniu, prawo do swobody, niezależności, prawo do adopcji i odpowiednich warunków życia, a także najważniejsze prawo do opieki weterynaryjnej.

Głównym czynnikiem, który poruszany jest w czasie procesu sądowego o zwierzęta, jest wyznaczenie jego prawnego opiekuna, a także ustalenie ewentualnych kontaktów ze zwierzęciem. W takich sytuacjach bierze się pod uwagę między innymi przepisy o współwłasności bądź współposiadaniu. Poniżej przybliżymy, jakie spory rozwiązuje sąd w przypadku spraw rozwodowych o podział majątku wspólnego Toruń i opieki nad zwierzęciem.

Opieka nad zwierzęciem – podział majątku Toruń

Ponieważ zwierzę bardzo często wchodzi w skład tak zwanego majątku wspólnego, który jest dzielony po rozwodzie. Polskie sądy coraz częściej otrzymują i rozstrzygają spory związane z podziałem majątku uwzględniające wyznaczenie opieki nad zwierzęciem domowym. Warto mieć na uwadze również aspekt wartości zwierzaka – wiele ras kotów i psów może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. W przypadku prezentu dla partnera lub partnerki bardzo często druga strona decyduje się na odzyskanie swojej „własności”. Jednak najczęściej spory dotyczą więzi emocjonalnych ze zwierzakiem. 

Decyzja dotycząca opieki nad zwierzęciem po rozwodzie zależy od wielu czynników prawnych, umów pomiędzy byłymi małżonkami, a także dobrostanu i potrzeb zwierzęcia. Niemniej jednak sąd może orzec:

  • opiekę wspólną – w niektórych przypadkach, jeśli byli małżonkowie są w stanie współpracować, mogą zdecydować się na wspólną opiekę nad zwierzęciem. To oznacza, że zwierzę będzie przebywało naprzemiennie u obu małżonków, co wymaga współpracy i porozumienia w kwestiach związanych z opieką, żywieniem, wizytami u weterynarza itp.
  • przyznanie opieki jednemu z małżonków – w niektórych przypadkach sądy decydują o przyznaniu opieki nad zwierzęciem jednemu z byłych małżonków. Decyzja ta jest zazwyczaj podejmowana na podstawie analizy kilku czynników, takich jak zdolność do opieki nad zwierzęciem, warunki życia, dostępność czasu oraz relacja zwierzęcia z daną osobą.
  • decyzję opartą na dobrostanie zwierzęcia – w niektórych przypadkach sądy skupiają się przede wszystkim na dobrostanie zwierzęcia i podejmują decyzję opartą na tym, co jest dla niego najlepsze. Może to oznaczać, że opieka zostanie przyznana temu z małżonków, który jest w stanie zapewnić zwierzęciu najlepsze warunki życia i troskliwą opiekę.

Jednak często najlepszym rozwiązaniem jest sytuacja, w której byli małżonkowie sami dochodzą do porozumienia w kwestii opieki nad zwierzęciem. Mogą oni ustalić szczegóły dotyczące opieki, wizyt u weterynarza, kosztów związanych z utrzymaniem zwierzęcia itp. W takim przypadku umowa jest spisana przez prawników i zatwierdzona przez sąd, aby uniknąć ewentualnych konfliktów w przyszłości.

Artykuł Partnerski

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Ile kosztuje adwokat? Ile zapłacę za reprezentowanie w sądzie?

Osoby, które rozważają skorzystanie z pomocy adwokata, mogą zastanawiać się nad tym, ile będzie kosztowała porada pra...

Czytaj