Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - podstawowe informacje

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - podstawowe informacje

W styczniu 2022 roku w Polsce było zarejestrowanych niemal 450 tysięcy spółek z o.o. Zaraz po jednoosobowej działalności gospodarczej, spółka z o.o. stanowi najchętniej wybieraną formę organizacyjno prawną działalności gospodarczej ze względu na niski kapitał zakładowy ograniczenie odpowiedzialności oraz elastyczność w zakresie umowy spółki. Czym wyróżnia się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i jak ją założyć?

Co należy wiedzieć o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest osobą prawną. Oznacza to, że decydujące znaczenie ma w niej substrat majątkowy, natomiast skład osobowy może być - i często jest - zmienny. Zasady jej utworzenia, funkcjonowania oraz likwidacji spółki określa kodeks spółek handlowych.

Status osoby prawnej powoduje, że spółka z o.o. występuje w obrocie jako samodzielny podmiot reprezentowany przez członków zarządu. Ma podmiotowość i osobowość prawną, a także dysponuje zdolnością sądową i procesową. Od momentu zawiązania spółki, to ona zatrudnia pracowników, podpisuje umowy z kontrahentami, a także jest stroną w sporach sądowych.

Jak założyć spółkę z o.o.?

Do powstania spółki z o.o. niezbędne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Alternatywną możliwością jest skorzystanie z systemu teleinformatycznego S-24 i rejestracja spółki przez internet. To sposób prostszy i tańszy, choć nie zawsze optymalny. W umowie spółki nie można bowiem wprowadzić dowolnych modyfikacji, założyciele są ograniczeni przez założenia systemowe (nie ma możliwości m.in. wniesienia wkładów niepieniężnych czy dopłat).

Spółka z o.o. może być zawiązana w każdym celu prawnie dopuszczalnym przez jednego lub więcej wspólników. Nie może jej założyć wyłącznie inne jednoosobowa spółka z o.o. Możliwość utworzenia jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest m.in. tym, co odróżnia ją od spółek osobowych.

Minimalny kapitał zakładowy spółki z o.o. wynosi 5 tysięcy złotych i przez cały czas jej funkcjonowania nie może zostać obniżony poniżej tej wartości. Kapitał zakładowy spółki dzieli się na udziały o równej albo nierównej wartości nominalnej. Wartość udziału nie może być mniejsza niż 50 zł. Udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej, ale można je objąć po wartości wyższej - wtedy nadwyżka trafia do kapitału zapasowego, tzw. agio.

W celu objęcia udziałów spółki wspólnicy mogą wnieść wkłady pieniężne, np. przelew na rachunek bankowy spółki albo niepieniężne, mające zdolność aportową, np. nieruchomość.

Należy pamiętać, że od lipca 2021 r. jedynym sposobem rejestracji spółki z o.o. jest skorzystanie z portalu PRS. Nie ma już papierowych formularzy.

Jakie informacje musi zawierać umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Minimalna treść umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością została wskazana w art. 157 k.s.h. i obejmuje:

  • firmę i siedzibę spółki;
  • przedmiot działalności spółki;
  • wysokość kapitału zakładowego;
  • określenie, czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział;
  • liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników;
  • czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.

Od momentu podpisania umowy spółki powstaje tzw. spółka  z o.o. w organizacji. Osoba prawna powstaje jednak dopiero z chwilą jej wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. W zgłoszeniu rejestracyjnym do KRS należy podać szereg informacji, w tym adres spółki. W przypadku spółki jednoosobowej niezbędne jest podpisanie aktu założycielskiego.

Struktura spółki z o.o.

Zarejestrowanie spółki wiąże się z koniecznością powołania jej organów:

  • zgromadzenie wspólników to organ o charakterze uchwałodawczym. Co do zasady uchwała zgromadzenia wspólników jest wymagana m.in. w sytuacji, kiedy spółka rozporządza prawem lub zaciąga zobowiązanie w wysokości dwukrotnie przekraczającej wysokość kapitału zakładowego
  • zarząd działa w imieniu spółki, ma obowiązek prowadzenia spraw spółki i reprezentuje ją na zewnątrz;
  • organy o charakterze rewizyjnym lub kontrolnym to komisja rewizyjna lub rada nadzorcza. Ich istnienie co do zasady jest fakultatywne. Powołanie w spółce rady nadzorczej lub ustanowienie komisji rewizyjnej staje się jednak obligatoryjne, jeżeli kapitał zakładowy jest wyższy niż 500 tysięcy złotych, a wspólników jest więcej niż 25. Jeżeli powołano organy fakultatywne, umowa może wyłączyć albo ograniczyć indywidualną kontrolę wspólników.

Jak jest reprezentowana spółka z o.o.?

Co do zasady do reprezentowania spółki z o.o. wymagane jest, aby współdziałali ze sobą dwaj członkowie zarządu albo jeden członek zarządu łącznie z prokurentem. Jednoosobową spółkę w organizacji reprezentuje powołany pełnomocnik, natomiast po wpisie do KRS - zarząd spółki w osobie jedynego wspólnika.

Odpowiedzialność za długi w spółce z o.o.

Charakterystyczną cechą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest rozłożenie odpowiedzialności. Przede wszystkim długi spółki są egzekwowane z majątku spółki. Dopiero w sytuacji, kiedy egzekucja względem osoby prawnej okazuje się nieskuteczna, wierzyciel może dochodzić spełnienia świadczenia od członków zarządu.

W przypadku niewypłacalności spółki członkowie zarządu mogą bronić się przed odpowiedzialnością wykazując jedną z przesłanek wymienionych w art. 299 k.s.h.

Wspólnik spółki niebędący członkiem zarządu nie odpowiada za zobowiązania spółki. Jego ryzyko ma charakter głównie biznesowy, związany z ewentualnym niepowodzeniem założonej działalności.

W wielu przypadkach spółka z ograniczoną odpowiedzialnością okaże się korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy. Rejestrację spółki, a także je obsługę warto zlecić kancelarii prawnej, która dopełni niezbędnych formalności.

Artykuł Sponsorowany

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Ile kosztuje adwokat? Ile zapłacę za reprezentowanie w sądzie?

Osoby, które rozważają skorzystanie z pomocy adwokata, mogą zastanawiać się nad tym, ile będzie kosztowała porada pra...

Czytaj