Specjalizacja czy uniwersalność – co ważniejsze przy wyborze kancelarii?

Specjalizacja czy uniwersalność – co ważniejsze przy wyborze kancelarii?

Przeglądając oferty kancelarii, możesz zauważyć, że część prawników ogranicza się do zaledwie jednej czy dwóch dziedzin. Inni natomiast wręcz przeciwnie – mają cały wachlarz usług. I tu powstaje pytanie: czy któreś z tych rozwiązań jest lepsze? Czy warto wybrać kancelarię z wąskimi specjalizacjami? A może to uniwersalność jest dużym atutem? 

Co prawnicy mają wspólnego z lekarzami i dlaczego to takie ważne przy wyborze kancelarii?  

Prawnicy są podobni do lekarzy – obie te grupy na studiach poznają praktycznie wszystkie najważniejsze obszary związane ze swoją pracą zawodową. Jednak nie oznacza to automatycznie, że w każdej z nich są ekspertami. Wręcz przeciwnie – lekarz po studiach i odbyciu stażu wybiera konkretną specjalizację i jej poświęca całą swoją drogę zawodową. Nie udajesz się więc do dermatologa, by zbadał złamaną nogę ani do chirurga, by zdiagnozował zaburzenie psychiczne. 

Droga prawników wygląda podobnie: na studiach i podczas aplikacji mają do czynienia z każdą gałęzią prawa. W przeciwieństwie do lekarzy nie muszą jednak wybrać następnie jednej specjalizacji. Mogą podjąć decyzję: stać się ekspertami w jednym lub kilku obszarach, a może wręcz przeciwnie: postawić na całkowitą uniwersalność i świadczyć pomoc prawną jednocześnie w prawie rodzinnym, karnym, cywilnym, administracyjnym, a dodatkowo obsługiwać spółki i może jeszcze dorzucić kolejne obszary do wachlarza swoich usług. 

Czy da się być ekspertem od wszystkiego?

Uniwersalna kancelaria ma pewną konkretną przewagę: możesz zgłosić się do niej np. po pomoc w sprawie podziału spadku, a później – jeśli będziesz potrzebować np. pomocy w sprawie karnej, masz już sprawdzonych prawników i nie musisz szukać dalej. 

Pytanie tylko czy na pewno? Czy to, że dana osoba świetnie pomogła Ci w sprawie spadkowej, oznacza, że zaoferuje usługi na tym samym poziomie w sprawie karnej? 

Podobno, żeby stać się specjalistą w danej dziedzinie, potrzeba poświęcić na to około 10 tysięcy godzin. Nawet jeśli wartość ta byłaby kilkukrotnie mniejsza, nie zmienia to faktu, że prawnik podejmujący się prowadzenia spraw z każdej kategorii, w żadnej z nich nie jest w stanie osiągnąć poziomu eksperckości. 

Inaczej wygląda to już w przypadku kancelarii ograniczającej swoje usługi do kilku kategorii spraw. Pracujący w niej adwokat jest wówczas podobny do lekarza ze specjalizacją. Przeprowadził już wiele podobnych spraw. Doskonale zna więc nie tylko przepisy (bo do tych można przecież zajrzeć w każdej chwili i każdy adwokat jest w stanie to zrobić). Przede wszystkim ma doświadczenie praktyczne. Zna orzeczenia sądów w danym temacie, łatwiej więc przytoczy potrzebne argumenty, a także obali argumenty strony przeciwnej. 

Dzięki doświadczeniu i wyrobionej przy tym intuicji wie też, jakich rezultatów można się spodziewać, na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Tym samym nie potraktuje tematu powierzchownie. Wręcz przeciwnie – ponieważ śledzi orzecznictwo i z każdą kolejną sprawą zdobywa cenne doświadczenie w tym obszarze, jest w stanie działać bardzo skutecznie. 

Czy kancelaria z szeroką ofertą może być dobrym wyborem? 

Czy wszystkie te wyżej opisane kwestie oznaczają, że zawsze lepiej wybrać kancelarię z wąską ofertą? 

Pewnie Cię to zaskoczy, ale odpowiedź brzmi: nie. 

Po pierwsze, prawnik jest w stanie wyspecjalizować się w kilku obszarach, nie tylko w jednym. Sam fakt, że oprócz jednego rodzaju spraw obsługuje jeszcze dwa inne, nie oznacza więc, że nie można uznać go za eksperta. Choć trzeba jasno zaznaczyć: mowa tu o 2-3 dziedzinach, nie o 10.  

Poza tym pamiętaj, że nie każda kancelaria jest jednoosobowa. Jeśli pracują w niej 2 osoby, a każda z nich ma zupełnie inne 3 specjalizacje, daje to w sumie 6 kategorii spraw, które taka kancelaria będzie w stanie obsługiwać na eksperckim poziomie. Idąc dalej tym tropem, 3 osoby to już nawet 9 kategorii. 

Pamiętaj więc, że sam fakt rozbudowanej oferty nie powinien danej kancelarii przekreślać. Warto drążyć: sprawdzić, ile osób w niej pracuje, czy każda z nich ma konkretną specjalizację lub nawet kilka. Drugą ważną kwestią będą opinie – zweryfikuj, co poprzedni klienci sądzą o prawnikach. Jeśli większość lub wszyscy wypowiadają się pozytywnie, zdecydowanie jest to dobry znak i dowód na to, że możesz spodziewać się wysokiej jakości usług. 

Artykuł powstał we współpracy z adwokatem Piotrem Sikorskim z https://adwokacisikorscy.pl

Artykuł Sponsorowany

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Ile kosztuje adwokat? Ile zapłacę za reprezentowanie w sądzie?

Osoby, które rozważają skorzystanie z pomocy adwokata, mogą zastanawiać się nad tym, ile będzie kosztowała porada pra...

Czytaj