Zakończona sprawa karna - jak dowiedzieć się o wyroku?

Zakończona sprawa karna - jak dowiedzieć się o wyroku?

Postępowanie przed sądem w sprawie karnej w większości przypadków kończy się wydaniem przez Sąd wyroku. Strony postępowania, zainteresowane treścią wyroku nie zawsze mają możliwość stawiennictwa na ogłoszeniu wyrok, konsekwencją czego rodzi się potrzeba ustalenia jego treści. Niezwłoczne ustalenie treści wyroku jest niezbędne pod kątem dalszych kroków, np. gdy strona nie jest zadowolona z  treści rozstrzygnięcia. Ale jak dowiedzieć się o treści wyroku?

Jak zapoznać się z treścią wyroku sądowego?

Z treścią wyroku możemy zapoznać się poprzez:

  • uczestnictwo na rozprawie/ogłoszenie wyroku,
  • kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Interesanta,
  • zamówienie akt sprawy wraz z wyrokiem na Czytelnię Akt sądu w którym toczyła się sprawa,
  • Portal Informacyjny Sądów Powszechnych – zakładając na ww. portalu konto.
  • wniosek o sporządzenie uzasadnienie wyroku oraz doręczenie jego odpisu wraz z uzasadnieniem,

Przepisy procedury karnej wskutek nowelizacji Kodeksu postępowania karnego wprowadziły zmiany w wyniku których oskarżony nie musi być obecny na rozprawie. Co do zasady obecność oskarżonego na rozprawie jest jego prawem. 

Niemniej jednak, warto zwrócić uwagę na fakt, że nieobecność oskarżonego na rozprawie może przysporzyć oskarżonemu wiele kłopotów w sytuacji braku jego zaangażowania w sprawę – mówi adw. Karolina Machnicka z kancelarii Zemła Szymański Adwokaci sp.j., specjalizującej się w sprawach karnych - https://zemla-szymanski.pl/.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na kolejną nowelizację Kodeksu postępowania karnego z 2016 r. – wskutek której sąd co do zasady nie jest zobligowany do doręczenia wyroku z urzędu stronom – także w przypadku niestawiennictwa strony na ogłoszeniu wyroku. Sąd nie jest zobligowany co do zasady do doręczenia wyroku z  urzędu, niemniej jednak może to uczynić na wniosek samego oskarżonego. Zatem nieobecny oskarżony na próżno może oczekiwać na przysłanie mu wyroku na jego adres zamieszkania.

Wracając do sytuacji w której oskarżony nie jest obecny na ogłoszeniu wyroku i  konsekwencji z tym związanych przy jednoczesnym braku zaangażowania oskarżonego w sprawę tj. braku chęci zapoznania się z treścią wyroku należy wskazać, że po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku - w sytuacji nie złożenia wniosku o  uzasadnienie wyroku, oskarżony traci możliwość wniesienia środka odwoławczego co może spowodować uprawomocnienie się wyroku. Czy sąd informuje o  uprawomocnieniu się wyroku? – Sąd sam z siebie nie informuje o uprawomocnieniu się wyroku – o czym więcej na stronie kancelarii Zemła Szymański Adwokaci sp. j., specjalizującej się w sprawach karnych - https://zemla-szymanski.pl/jak-dowiedziec-sie-o-wyroku-sadu/.

Kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Interesanta (BOI)

Na stronach sądów zazwyczaj zamieszczane są numery do Biura Obsługi Interesantów. Po potwierdzeniu naszej tożsamości pracownik BOI może udzielić nam informacji związanych ze sprawą. Niemniej jednak, praktyka wskazuje, że zakres udzielanych przez pracowników informacji jest bardzo różny. Zazwyczaj pracownicy Biura Obsługi Interesantów związani są zarządzeniem prezesa właściwego sądu o  nieudzielaniu informacji na temat treści rozstrzygnięć w sprawach karnych przez telefon. 

Jeśli pracownik Biura Obsługi Interesantów odmówi udzielenia informacji na temat treści wyroku, należy poprosić o połączenie z Czytelną Akt celem zamówienia jak najszybciej – zazwyczaj na dzień następny – akt postępowania w których znajdował się będzie wyrok. 

Czytelnia Akt

W każdym sądzie znajduje się Czytelnia Akt. Po uprzednim kontakcie z  pracownikami czytelni można zamówić akta sprawy na dogodny termin. Po  przybyciu do budynku sądu zostaną nam udostępnione akta sprawy z których po uprzednim złożeniu wniosku możemy wykonać kserokopię bądź fotokopię akt. 

O czym należy pamiętać, to aby posiadać przy sobie dowód tożsamości na podstawie którego pracownik czytelni akt sprawdzi naszą tożsamość oraz czy przysługuje zainteresowanemu dostęp do akt. 

W czytelnie jej pracownik zobowiąże nas do wypełnienia druku wniosku o  dostęp do akt oraz o wyrażenie zgody na wykonanie ich fotokopii, taki wniosek może zostać przedstawiony sędziemu celem wydania stosownego zarządzenia o  zgodzie. 
Portal Informacyjny Sądów Powszechnych (PISIP)

Po założeniu konta na PISIP możemy śledzić swoje sprawy sądowe. Portal ten łatwo i szybko umożliwia sprawdzenie na jakim etapie jest prowadzone postępowanie, jakie czynności zostały wykonane oraz jakie są zaplanowane terminy. Ponadto możemy w nim zapoznać się z treścią wyroku, jaki i uzasadnienia w sytuacji gdy złożony został wniosek o jego uzasadnienie.  Portal Informacji Sądów Powszechnych nie zawiera jednak informacji na temat toczących się postępowań przed organami ścigania, a w których możemy być np. podejrzanym.

Więcej o tym w jak sprawdzić czy toczy się postępowanie karne opisano na Blogu kancelarii Zemła Szymański Adwokaci sp. j., specjalizującej się w sprawach karnych - https://zemla-szymanski.pl/jak-sprawdzic-czy-toczy-sie-postepowanie-karne/.

Wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroki i doręczenie odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem

Strona, w terminie 7 dni od ogłoszenia wyroku, może wnieść do sądu wniosek o  sporządzenie na piśmie i doręczenie jej odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem. 
Należy pamiętać, że w treści takiego wniosku, zgodnie z art. 422 § 1 i 2 k.p.k. należy wskazać kogo i w jakim zakresie wniosek ten dotyczy. 

Sąd po przyjęciu takiego wniosku sporządzi pisemne uzasadnienie, a następnie doręczy wnioskodawcy odpis wyroku wraz z uzasadnieniem. Od daty doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem rozpocznie bieg 14 dniowy termin na wniesienie apelacji od wyroku.

Artykuł Sponsorowany

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Ile kosztuje adwokat? Ile zapłacę za reprezentowanie w sądzie?

Osoby, które rozważają skorzystanie z pomocy adwokata, mogą zastanawiać się nad tym, ile będzie kosztowała porada pra...

Czytaj