Ugoda z bankiem czy proces? Co lepsze przy kredycie frankowym

Ugoda z bankiem czy proces? Co lepsze przy kredycie frankowym

Wielu tzw. frankowiczów zadaje sobie pytanie, czy lepszym rozwiązaniem jest podpisanie ugody z bankiem, czy wejście na drogę sądową przeciwko bankowi? Jeszcze nie tak dawno kredytobiorcy w dużej mierze decydowali się na ugodę. Wynikało to z kilku powodów. Przede wszystkim było to rozwiązanie łatwiejsze i szybsze. Poza tym sądy nie kojarzą się dużej części społeczeństwa pozytywnie. Dziś zaczyna się to zmieniać. Coraz większa liczba frankowiczów decyduje się na pozwanie banku do sądu. Dlaczego?

Czy warto unieważnić umowę kredytową z bankiem?

Na początku wspomnieć trzeba o wyroku TSUE z 2019 roku, który wprowadził duże zmiany w orzecznictwie. Przed decyzją TSUE niewielu kredytobiorców decydowało się na pozew sądowy i było to uzasadnione. Wynikało to z tego, że przed wspomnianym wyrokiem uzyskanie pozytywnego orzeczenia w sądzie w procesie przeciwko bankowi nie było łatwe. Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości zmienił tę sytuację. Ilość pozwów zwiększyła się, a zapadające wyroki są w zdecydowanej większości korzystne dla frankowiczów. Dlaczego coraz większa liczba kredytobiorców decyduje się na pozew sądowy? Jest tak przede wszystkim dlatego, że unieważnienie umowy z bankiem przez sąd oznacza, że traktowana jest ona tak, jakby nigdy nie została zawarta. Oznacza to konieczność rozliczenia się klienta i banku, co oznacza, że każda ze stron musi zwrócić drugiej to, co od niej otrzymała. Tym samym bank zobowiązany jest do zwrotu klientowi kosztu kredytu i nadpłatę.

Ugoda z bankiem czy proces sądowy?

Nie da się ukryć, że w większości przypadków ugody z bankiem dają klientom niewspółmiernie niższe korzyści finansowe w porównaniu z unieważnieniem umowy przez sąd. Dlaczego? Pamiętać trzeba choćby o tym, że zawarcie ugody z bankiem oznacza dla klienta konieczność zrzeczenia się roszczenia. Oznacza to, że ugoda w dużej mierze jest korzystnym rozwiązaniem wyłącznie dla banku. Dodatkowo dla banku to prosty sposób na uniknięcie kosztów sądowych. Nie może zatem dziwić, że tak wielu frankowiczów decyduje się dziś na wejście na drogę sądową, mimo że taki proces trwać może nawet kilka lat. Do takiego procesu trzeba oczywiście odpowiednio się przygotować. Niezbędne jest wsparcie doświadczonej w tym zakresie kancelarii prawej. Pod tym kątem warto zapoznać się z informacjami na stronie www.kancelaria-walterowicz.pl. Doświadczona w zakresie procesów farnkowych kancelaria pomoże w osiągnięciu sukcesu.

Na czym polega ugoda bankowa?

Dziś niemal każdy bank oferuje swoim klientom możliwość zawarcia ugody. Jak jednak wspomniano, ugody te najczęściej nie są dla klientów korzystne. Wynika to z tego, że banki oferują przewalutowanie kredytu na złotówki. W efekcie często rata kredytu w złotówkach okazuje się wyższa od tej we frankach. Różnice między wyrokiem sądowym a ugodą bankową dla frankowiczów widoczne są zatem gołym okiem. Ugoda bankowa podtrzymuje w mocy pierwotną umowę kredytową. Z kolei unieważnienie umowy przed sąd to kilkukrotnie wyższe korzyści finansowe dla klienta. Warto podkreślić, że obecnie brak pozytywnego wyroku sądowego dla klienta w procesie przeciwko bankowi to rzadkość. Dlatego też, mimo że taki proces może trwać naprawdę długo, to wielu frankowiczów decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Dla banków nie jest to oczywiście sytuacja łatwa. Dlatego starają się równymi sposobami przekonać kredytobiorców do podpisania ugody. Pamiętać trzeba, aby zawsze w takiej sytuacji zachować szczególną uwagę. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z porady prawnej.

Artykuł Sponorowany

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Ile kosztuje adwokat? Ile zapłacę za reprezentowanie w sądzie?

Osoby, które rozważają skorzystanie z pomocy adwokata, mogą zastanawiać się nad tym, ile będzie kosztowała porada pra...

Czytaj