Zgoda na pobyt ze względów humanitarnych - kto może się o nią starać?

Zgoda na pobyt ze względów humanitarnych - kto może się o nią starać?

Zgoda na pobyt ze względów humanitarnych to forma ochrony obywateli państw, w których toczy się wojna, jednak z różnych powodują nie mogą otrzymać statusu uchodźców. Jeśli zostanie ona wydana, zgodnie z polskim prawem mogą pozostać na terytorium naszego kraju. Muszą oni jednak spełnić określone warunki. Co warto wiedzieć? Sprawdź!

  1. Zgoda na pobyt ze względów humanitarnych - o czym mowa w praktyce?
  2. Brak udzielenia zgody na pobyt ze względów humanitarny - jakie mogą być przyczyny?

Zgoda na pobyt ze względów humanitarnych - o czym mowa w praktyce?

Pobyt humanitarny w rozumieniu prawa międzynarodowego to forma ochrony międzynarodowej osób, które nie mogą uzyskać statusu uchodźcy. Bardzo często starają się o nią obywatele państw trzecich, jak również bezpaństwowcy. Dzięki niej mogą liczyć na legalny pobyt w Polsce i nie obawiać się konieczności powrotu do kraju, w którym ich życie, jak również wolność mogłyby być zagrożone. W niektórych państwach obywatele, którzy odmawiają podporządkowaniu się władzy są m.in. poddawani torturom czy też zmuszani do katorżniczej pracy. Nierzadko odmawia się im rzetelnego procesu sądowego. 

Warto pamiętać również o tym, że do udzielania zgody na pobyt humanitarny w niektórych przypadkach potrzebna jest weryfikacja tego, czy zobowiązanie do powrotu do kraju naruszałoby prawa dziecka wyszczególnione w Konwencji przyjętej przez ONZ.

Trzeba również mieć na uwadze to, że taka zgoda może zostać cofnięta w każdej chwili. Dzieje się tak w sytuacji, gdy organy odpowiedzialne za nadzór takich osób odkryją załamanie warunków, na podstawie których najpierw ją wydano.

Brak udzielenia zgody na pobyt ze względów humanitarny - jakie mogą być przyczyny?

Zdarzają się przypadki, gdy nie może być mowy o udzieleniu cudzoziemcowi na pobyt humanitarny w naszym kraju. Do odmowy udzielenia zgody dochodzi wówczas, gdy organy państwowe mają poważne podstawy do tego by sądzić, że nie spełnia do tego warunków. W praktyce mowa o takich sytuacjach jak np. podejrzenie popełnienia zbrodni przeciwko pokojowi, ludzkości czy też zbrodni wojennej. Zgoda może nie zostać udzielona również wówczas, gdy cudzoziemiec popełnił zbrodnię na terytorium naszego kraju lub zagranicą. Nie uzyska pozwolenia również wtedy, gdy np. jest uznawany za zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski lub można mieć podstawy do tego, aby uznawać go za winnego działań niezgodnych z zasadami Narodów Zjednoczonych określonymi w Preambule i art. 1 i 2 Karty Narodów Zjednoczonych.

Niezwykle istotne jest to, że jeśli zgoda na pobyt ze względów humanitarnych nie zostanie wydana w świetle polskiego prawa, ale istnieją odpowiednie przesłanki do tego, aby jej udzielić, cudzoziemiec może starać się o udzielenie zgody na pobyt tolerowany. To obok ochrony czasowej czy azylu kolejna forma ochrony osób, które są np. represjonowane w swoich krajach i nie mogą do nich wrócić ze względów bezpieczeństwa. Nie przysługuje im również możliwość uzyskania statusu uchodźcy.

Niezwykle istotne jest to, że zgoda na pobyt tolerowany jest wydawana m.in. wtedy, gdy istnieje ryzyko powrotu do państwa, do którego wydanie go jest niemożliwe z uwagi na orzeczenie sądu lub rozstrzygnięcie Ministra Sprawiedliwości w przedmiocie odmowy wydania cudzoziemca tamtejszym władzom.

Co ważne, osoba, która uzyskała taką zgodę zobowiązuje się do tego, aby stawiać się w ustalonym terminie do komendanta Straży Granicznej (oddziału lub placówki). Musi również każdorazowo informować właściwe organy o zmianie swojego adresu zamieszkania.

Warto także zaznaczyć, że zgoda na pobyt tolerowany, tak jak w przypadku zgody na pobyt ze względów humanitarnych, nie jest niepodważalna. Może zostać cofnięta, jeśli zaszły do tego odpowiednie okoliczności.

Artykuł sponsorowany

 

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Ile kosztuje adwokat? Ile zapłacę za reprezentowanie w sądzie?

Osoby, które rozważają skorzystanie z pomocy adwokata, mogą zastanawiać się nad tym, ile będzie kosztowała porada pra...

Czytaj