Mediator sądowy – kto może nim zostać?

Mediator sądowy – kto może nim zostać?

Mediacje sądowe w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością. Pozwalają na ugodowe zakończenie procesu, dlatego z roku na rok korzysta z nich coraz więcej osób. Czym zajmuje się mediator sądowy? Jakie trzeba mieć kwalifikacje, aby rozpocząć pracę w tym zawodzie?

Czym zajmuje się mediator sądowy?

Celem mediacji jest ugodowe rozwiązanie sporu. Wiele osób, które są stronami sporu, korzysta z pomocy mediatora, dzięki czemu są w stanie dojść do porozumienia. Mediatorzy udzielają wsparcia dla stron sporu poza salą sądową, pomagają osiągnąć kompromis i ustalić warunki satysfakcjonujące obie strony. Mediatora wyznacza sąd przed pierwszą rozprawą, ale strony mogą prosić o zmianę osoby. Główne obowiązki mediatora to:

  • zapoznanie się z racjami obu stron,

  • rozpoznanie przyczyn konfliktu,

  • określanie strategii procesu mediacji,

  • umożliwienie obu stronom wymiany poglądów,

  • wsparcie w dążeniu do porozumienia,

  • stworzenie treści ugody, zadowalającej obie strony,

  • sporządzenie protokołu mediacji i przekazanie go do sądu.

Mediacja sądowa – kiedy warto z niej skorzystać?

Mediacje wykorzystywane są w wielu różnych obszarach prawa. Mediatorzy pomagają klientom w sporach dotyczących prawa cywilnego, karnego, gospodarczego czy prawa pracy. Bardzo często mediacje pomagają osiągnąć porozumienia w sprawach prawa rodzinnego, które dotyczą opieki nad dzieckiem, podziału majątku czy spraw dotyczących alimentów. Doświadczonych mediatorów, służących profesjonalną pomocą w procesie mediacji pomiędzy stronami można znaleźć na stronie mediana.sos.pl.

Jak zostać mediatorem sądowym?

Mediatorzy sądowi cieszą się poszanowaniem społecznym. Zawód daje wiele satysfakcji, umożliwia pracę z ludźmi, pozwala na elastyczny grafik. Aby zostać mediatorem, trzeba mieć odpowiednie cechy oraz kwalifikacje w zakresie prowadzenia mediacji. Mediatorzy, zgodnie z Kodeksem Etyki Mediatora, powinni być bezstronni, neutralni, elastyczni, ważne jest odpowiednie podejście do obu stron konfliktu, a także umiejętność słuchania i wyciągania wniosków. Warunki do zostania mediatorem reguluje Kodeks Postępowania Cywilnego oraz Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 2003 roku. Preferowane są osoby z wykształceniem wyższym, np. psycholodzy, socjolodzy, pedagodzy, którzy mają doświadczenie w zakresie przeprowadzania postępowania mediacyjnego. Osoby, które chcą pełnić tę funkcję, muszą mieć:

  • ukończone 18 lat (w sprawach cywilnych) lub 26 lat (w pozostałych sprawach),

  • obywatelstwo polskie,

  • pełną zdolność do czynności prawnych,

  • pełnię praw publicznych,

  • muszą być niekarane za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Do wykonywania zawodu mediatora niezbędna jest umiejętność posługiwania się biegle językiem polskim, a także odpowiednia wiedza z zakresu mediacji sądowych, pozwalająca dobrze wykonywać powierzone zadania. Osoby, które chcą prowadzić mediacje w sprawach innych niż cywilne, powinny mieć ukończone szkolenie z zakresu mediacji. Do pracy wymagane jest praktyka oraz wpis na listę osób uprawnionych do przeprowadzenia postępowań mediacyjnych w Sądzie Okręgowym. Certyfikat można zdobyć także przez przystąpienie do egzaminu, bez odbywania kursu. Egzaminy przeprowadzają instytucje certyfikujące wyznaczone przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Przyszli mediatorzy muszą zdać teorię i praktykę, czy przejść symulacje mediacji sądowej.

Praca mediatora nie jest łatwa, ale daje ogromną satysfakcje, może być traktowana jako misja społeczna. Osoby zainteresowane pełnieniem funkcję, muszą zdobyć niezbędne uprawnienia i certyfikaty, pozwalające wejść na listę stałych mediatorów, którą prowadzi prezes sądu okręgowego.

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Ile kosztuje adwokat? Ile zapłacę za reprezentowanie w sądzie?

Osoby, które rozważają skorzystanie z pomocy adwokata, mogą zastanawiać się nad tym, ile będzie kosztowała porada pra...

Czytaj