Jak wybrać dobrego prawnika? Jak znaleźć dobrego adwokata i o co zapytać?

Jak wybrać dobrego prawnika? Jak znaleźć dobrego adwokata i o co zapytać?

Współczesne społeczeństwo coraz częściej potrzebuje pomocy prawnej w różnych aspektach życia. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy porady prawnej w sprawach rodzinnych, karnych, cywilnych czy biznesowych, wybór odpowiedniego prawnika może mieć kluczowe znaczenie dla końcowego rezultatu. Dlatego też warto wiedzieć, jak znaleźć dobrego adwokata oraz jakie pytania zadawać przed podjęciem decyzji o współpracy z konkretnym specjalistą.

Prawnik czy adwokat? 

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić różnice między prawnikiem, a adwokatem. Praktyka bowiem pokazuje, że pojęcia te są stosowane naprzemiennie, jednak taka interpretacja nie jest do końca prawidłowa.

Prawnikiem będzie osoba, która uzyskała tytuł zawodowy magistra prawa, czyli ukończyła studia prawnicze. Warto jednak wiedzieć, że prawnik nie posiada uprawnienia do reprezentacji klienta przed Sądem. Takie uprawnienie posiadają fachowi pełnomocnicy, w kręgu których mieszczą się adwokaci, radcowie prawni, a w niektórych sytuacjach również doradcy podatkowi. Podsumowując, adwokat zawsze jest prawnikiem, ale bycie prawnikiem nie musi oznaczać bycia adwokatem. Dlatego też, gdy w grę wchodzi spór przed Sądem, warto skorzystać z pomocy fachowego pełnomocnika, który jest w stanie zapewnić klientowi kompleksową reprezentację w powierzonej mu sprawie.

Gdzie znaleźć dobrego adwokata?

Wyszukiwanie adwokata często sprowadza się do rozpytywania znajomych lub bliskich, ale równie często odbywa się za pośrednictwem wyszukiwarek internetowych. Przydatne bywają przy tym opinie w Internecie pozostawione przez poprzednich klientów. Należy mieć jednak na uwadze, że każdy klient posiada swoje indywidualne potrzeby, które mogą być różnorodne w zależności od czego z jaką sprawą zwracamy się do adwokata. Nie oznacza to jednak, że określenie ogólnych wskazówek przy poszukiwaniu adwokata jest całkowicie niemożliwe.

Jak sprawdzić czy adwokat jest dobry?

Podstawową kwestią jaką należy zweryfikować przed wyborem adwokata jest zakres jego specjalizacji. Jak wynika ze statystyk w tylko 2023 roku opublikowano 2824 aktów prawnych, które według szacunków zawierały 25 888 stron. Dlatego też żaden adwokat nie ma możliwości by wyspecjalizować się we wszystkich dziedzinach prawa. W związku z powyższym, znacząca większość fachowych pełnomocników zawęża profil swojej działalności, zajmując się konkretnymi gałęziami prawa. Podsumowując, poszukując adwokata warto skupić się na jego doświadczeniu w danym rodzaju spraw. Dobre doświadczenia z adwokatem, który prowadził nam sprawę administracyjną nie zawsze oznaczają, że ten sam adwokat podejmie się sprawy karnej, choć oczywiście nie jest to wykluczone. Decydując się na rozwód, swoje poszukiwania najlepiej będzie ograniczyć do adwokatów zajmujących się prawem rodzinnym. Gdy zaś problemy prawne dotyczą prowadzenia działalności gospodarczej, warto zwrócić się do adwokata, który na co dzień zajmuje się obsługą prawną przedsiębiorców.

Od czego zacząć rozmowę z adwokatem?

Przychodząc do adwokata w pierwszej kolejności należy wyczerpująco opisać stan faktyczny sprawy. Warto pamiętać, że adwokat jest związany tajemnicą adwokacką od samego początku nawiązania komunikacji z klientem. Obowiązek dochowania tajemnicy adwokackiej jest przy tym nieograniczony w czasie. Dlatego też rozmawiając z adwokatem warto zadbać o to, aby nasza wypowiedź była szczera i nie pomijała żadnych kluczowych informacji, także tych które mogą przemawiać na naszą niekorzyść. Dopiero znajomość całego stanu faktycznego sprawy pozwoli adwokatowi dobrać skuteczne rozwiązanie w danej sprawie – doradza adwokat, doktor nauk prawnych Agata Koschel-Sturzbecher.

Po czym poznać dobrego adwokata?

Rolą adwokata jest udzielenie fachowej pomocy prawnej. Aby móc taką pomoc świadczyć w pierwszej kolejności należy umieć wysłuchać klienta. Dopiero wyczerpująca rozmowa pozwoli należycie ocenić sprawę i dobrać odpowiednie rozwiązania. Co istotne, relacja między klientem a fachowym pełnomocnikiem musi być oparta na wzajemnym zaufaniu. Dlatego też adwokat powinien po rozmowie z klientem w ramach analizy sprawy powinien wyjaśnić klientowi jak kształtuje się jego sytuacja prawna oraz przedstawić mu możliwe rozwiązania prawne z uwzględnieniem wad i zalet w kontekście danej sprawy.

Jak wspomniano wyżej, każdy klient posiada swoje indywidualne potrzeby, które mogą być różnorodne w zależności od czego z jaką sprawą zwracamy się do adwokata. Niezależnie jednak od tego, do jakiego adwokata się zwracamy, powinien on cechować się przede wszystkim wysokim poziomem wiedzy merytorycznej, profesjonalizmem, empatią, kreatywnością i wysokim stopniem zaangażowania w prowadzone przez siebie sprawy.

Trzeba przy tym pamiętać, że adwokat w ramach swojej działalności jest związany zasadami sformułowanymi w kodeksie etyki adwokackiej. W związku z tym kreatywność, czy zaangażowanie w prowadzone sprawy nie może naruszać obowiązujących go zasad wykonywania zawodu i musi mieścić się w granicach prawa. Jest to o tyle istotne, że wielokrotnie mamy do czynienia z przypadkami kreowania wizerunku adwokata w sposób sprzeczny z zasadami etyki. Takie nieprawidłowe wzorce najczęściej dostrzegalne są w serialach lub filmach, co niekiedy prowadzi do mylnego wyobrażenia osoby fachowego pełnomocnika, co z kolei może prowadzić do nieporozumień.

O co pytać adwokata?

Pytania odnoszące się do meritum sprawy oczywiście zależą od tego z jakim problemem do adwokata się udajemy. Niezależnie jednak od tego w jakiej sprawie adwokat ma udzielić nam pomocy, zawsze warto omówić wspólnie zasady współpracy oraz koszty prowadzenia sprawy. Praktyka pokazuje, że rozmowy z adwokatem bywają źródłem stresu, zwłaszcza gdy chodzi o ważne aspekty naszego życia, co z kolei powoduje, że pamięć staje się ulotna, zwłaszcza gdy chodzi o pytania, które miały zostać zadane. Dlatego warto przed spotkaniem poświęcić chwilę czasu na zastanowienie się jaki jest cel naszej wizyty u adwokata i przygotowanie w tym zakresie pomocniczych notatek.

Artykul partnera

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Ile kosztuje adwokat? Ile zapłacę za reprezentowanie w sądzie?

Osoby, które rozważają skorzystanie z pomocy adwokata, mogą zastanawiać się nad tym, ile będzie kosztowała porada pra...

Czytaj