Zawieszenie działalności - jak załatwić formalności?

Zawieszenie działalności - jak załatwić formalności?

Zawieszenie pozarolniczej działalności gospodarczej jest możliwe zarówno w odniesieniu do przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą na podstawie wpisu w CEIDG, jak również w przypadku wszystkich spółek prawa handlowego.

W niniejszej publikacji przybliżymy Ci jak zawiesić działalność gospodarczą i z jakimi formalnościami się to wiąże. Co więcej, przybliżymy Ci także w jakich sytuacjach możliwe jest zawieszenie działalności gospodarczej oraz wskażemy na co powinieneś zwrócić uwagę w okresie zawieszenia.

Kiedy można zawiesić działalność gospodarczą?

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, niezależnie od tego w jakiej formie prawnej taka działalność jest prowadzona, jest możliwe o ile nie zatrudniasz pracowników na podstawie umowy o pracę, na zasadzie powołania, mianowania, wyboru, a także na podstawie spółdzielczej umowy o pracę.

Równocześnie, brak jest przeszkód prawnych do zawieszenia działalności gospodarczej, w sytuacji gdy zatrudnieni przez przedsiębiorcę pracownicy korzystają z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, przebywają na urlopie wychowawczym lub rodzicielskim i nie łączą tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu.

Nie ma także przeciwwskazań, aby wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej został złożony przez przedsiębiorcę, który posiada współpracowników zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej tj., na przykład umowy zlecenia.

Co więcej, przepisy obowiązującego prawa nie przewidują żadnych szczególnych przesłanek, które muszą zostać spełnione, aby przedsiębiorca mógł podjąć kroki zmierzające ku zawieszeniu działalności gospodarczej. Zawieszenie działalności gospodarczej może bowiem nastąpić z dowolnego powodu.

 

Jak zawiesić działalność - budynek firmy

 

 

Jak zawiesić działalność?

Sposób zawieszenia działalności gospodarczej różnił się będzie w zależności od tego z jaką formą działalności gospodarczej mamy do czynienia. Inaczej sytuacja wyglądała będzie w przypadku przedsiębiorców wpisanych do CEIDG, a inaczej, w sytuacji gdy działalność gospodarcza prowadzona jest w ramach spółki prawa handlowego.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

W przypadku przedsiębiorców wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, aby doszło do zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, wystarczające będzie złożenie wniosku do CEIDG w celu ujawnienia w ewidencji informacji o zawieszeniu.

Wniosek o zawieszenie działalności może zostać złożony osobiście w urzędzie gminy gdzie urzędnik potwierdzi przyjęcie wniosku, pocztą lub online przez portal Biznes.gov.pl.

Jednocześnie, w przypadku zawieszania jednoosobowej działalności gospodarczej, nie ma potrzeby wysyłania odrębnej informacji do urzędu skarbowego oraz Głównego Urzędu Statystycznego.

Spółki prawa handlowego

W przypadku spółek prawa handlowego, aby zawiesić ich działalność gospodarczą, należy w pierwszej kolejności podjąć uchwałę o zawieszeniu działalności określonej spółki. Uchwała taka powinna zostać podjęta przez zarząd lub wspólników spółki - w zależności od sposobu reprezentacji w danej spółce prawa handlowego.

W następnej kolejności, spółka powinna złożyć wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej do Krajowego Rejestru Sądowego, przy wykorzystaniu Portalu Rejestru Sądowych. Do wniosku takiego należy dołączyć zarówno podjętą w danej spółce uchwałę o zawieszeniu, jak również oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników.

Jak długo może trwać zawieszenie działalności gospodarczej?

Prawo przedsiębiorców, reguluje kwestię czasu na jaki można zawiesić działalność gospodarczą inaczej w odniesieniu do przedsiębiorców wpisanych do CEIDG, a inaczej w przypadku spółek prawa handlowego, wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego.

Przedsiębiorcy wpisani do CEIDG

W przypadku przedsiębiorców wpisanych do CEIDG, mogą oni podjąć decyzję o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej na czas nieokreślony, jak również na czas określony nie krótszy jednak niż 30 dni.

Co ważne, w przypadku jednoosobowych przedsiębiorców, istnieje możliwość, aby składając wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej w CEIDG, wskazali oni dzień wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku, jak również data zawieszenia działalności może być tożsama z dniem złożenia wniosku o wpis zawieszenia działalności bądź być datą późniejszą.

 

zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej - dokumenty

 

Spółki prawa handlowego

Tymczasem, w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki prawa handlowego, okres zawieszenia działalności gospodarczej może wynosić jedynie od 30 dni do 24 miesięcy. Nie ma zatem możliwości zawieszenia działalności na czas nieokreślony.

Co więcej, w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej przez spółkę osobową lub kapitałową, nie można wskazać daty zawieszenia działalności wcześniejszej niż dzień złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu działalności do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Warto także wskazać, że zarówno w przypadku przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w oparciu o wpis w CEIDG, jak i spółek handlowych, w przypadku gdy we wniosku o wpis zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej zostanie wskazana data wznowienia wykonywania działalności, nie będzie później konieczności składania dodatkowego wniosku w tym przedmiocie.

Co mogę robić w okresie zawieszenia działalności?

W okresie zawieszenia, przedsiębiorca niezależnie od formy, w której prowadzi biznes, nie może wykonywać działalności gospodarczej, jak również osiągać bieżących przychodów.

Jednocześnie, w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej, mogą być przez przedsiębiorcę podejmowane czynności, które są konieczne do zachowania, a także do zabezpieczenia źródła przychodów.

W związku z tym, przedsiębiorca w okresie zawieszenia będzie mógł przykładowo przyjmować należności powstałe przed dniem zawieszenia działalności, jak również osiągać przychody finansowe związane z działalnością gospodarczą wykonywaną przed datą zawieszenia wykonywania działalności.

Co więcej, w trakcie zawieszenia działalności przedsiębiorca może uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych, które są związane z działalnością, która była wykonywana przed datą zawieszenia wykonywania działalności, a także zbywać własne środki trwałe.

Warto także zaznaczyć, że zawieszenie działalności gospodarczej nie ma także wpływu na obowiązek zapłaty zobowiązań powstałych przed dniem zawieszenia działalności gospodarczej.

Obowiązek podatkowy w okresie zawieszenia

W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, przedsiębiorca nie ma obowiązku uiszczania zaliczek na poczet podatku dochodowego, jak również co do zasady obowiązku składania deklaracji VAT.

Warto jednak zaznaczyć, że w pewnych wypadkach składanie deklaracji VAT będzie konieczne. Z sytuacją taką będziemy mieć do czynienia na przykład w odniesieniu do podatników, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także w sytuacji gdy zawieszenie działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego.

Zawieszenie działalności gospodarczej a ZUS

W przypadku dopełnienia związanych z zawieszeniem formalności w CEIDG lub Krajowym Rejestrze Sądowym, nie ma potrzeby dodatkowego informowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o podjętej decyzji o zawieszeniu działalności gospodarczej.

Informacja o wyrejestrowaniu przedsiębiorcy pojawi się automatycznie w systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z czym nie ma obowiązku składania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dodatkowego wniosku o wyrejestrowanie płatnika składek.

Koszt zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej

Zarówno wpis zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej w CEIDG, jak i w Krajowym Rejestrze Sądowym jest wolny od opłat. W związku z tym z zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej w odpowiednim rejestrze nie wiążą się jakiekolwiek opłaty.

Równocześnie, powinieneś mieć na uwadze, że jeśli przy składaniu wniosku będziesz reprezentowany przez pełnomocnika, konieczne będzie wniesienie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa. Opłata taka wynosi 17 zł.

Oferta Kancelarii

Wiesz już jak zawiesić działalność gospodarczą i zdecydowałeś się na zawieszenie wykonywania działalności, jednak potrzebujesz pomocy w przygotowaniu odpowiednich dokumentów?

A może chciałbyś skonsultować możliwości dotyczące zabezpieczenia źródła przychodów i osiągania bieżących przychodów w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, bądź potrzebujesz wsparcia prawnego przy wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej?

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Kancelarii w tym zakresie oraz z naszą ofertę usług świadczonych online na naszej Platformie Obsługi Prawnej i Podatkowej Online.

Artykuł sponsorowany

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Ile kosztuje adwokat? Ile zapłacę za reprezentowanie w sądzie?

Osoby, które rozważają skorzystanie z pomocy adwokata, mogą zastanawiać się nad tym, ile będzie kosztowała porada pra...

Czytaj