Darmowy kredyt - jakie warunki muszą zostać spełnione?

Darmowy kredyt - jakie warunki muszą zostać spełnione?

Kredyt za darmo? To brzmi zbyt dobrze, żeby mogło być prawdziwe! A jednak, dzięki sankcji kredytu darmowego kredytobiorcy mogą cieszyć się bezkosztowym kredytem i zwrócić do banku lub innej instytucji finansowej wyłącznie kwotę pożyczonego kapitału, bez odsetek, prowizji i innych kosztów wynikających z zaciągniętego zobowiązania. Aby sankcja kredytu darmowego miała moc prawną, muszą być jednak spełnione pewne warunki. Jakie? Kto i kiedy może skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego

Sankcję kredytu darmowego (SKD) - https://adamsaj.pl/uslugi/sankcja-kredytu-darmowego/ wprowadziła do polskiego porządku prawnego ustawa z 12 maja 2011 roku dotycząca kredytu konsumenckiego. Zgodnie z art. 45 przedmiotowej ustawy, jeśli kredytodawca naruszy określone w nim obowiązki kredytobiorca ma prawo zwrócić kredyt bez naliczonych odsetek i innych kosztów, które normalnie byłyby wymagane przez kredytodawcę, w ustalonym w umowie terminie. 

Żeby kredytobiorca mógł skorzystać z sankcji kredytu darmowego, umowa kredytowa musi spełniać określone wymogi formalne: 

  • Umowa musi być zawarta po 18 grudnia 2011 r. 
  • W chwili składania oświadczenia o skorzystaniu z sankcji umowa musi być aktywna. Oświadczenie można złożyć nie później niż do roku czasu po zamknięciu umowy (tj. całkowitej spłacie zobowiązania). 
  • Kwota pożyczki nie może przekroczyć 255 550 zł lub równowartości tej kwoty w innej walucie.
  • Konsument musi wykazać, że kredytodawca naruszył jedno lub więcej praw wynikających z ustawy o kredycie konsumenckim.

W jakich sytuacjach można skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Ustawodawca w sposób jednoznaczny wskazuje na okoliczności, które pozwalają skorzystać z sankcji kredytu darmowego. Jakie to okoliczności? Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich możliwości, wskazuje natomiast te, które obserwujemy najczęściej. Należą do nich:

  • Przekroczenie określonych w ustawie dodatkowych kosztów kredytu poza odsetkami.
  • Naruszenie obowiązku zawarcia umowy kredytowej w formie pisemnej lub w innej szczególnej formie.
  • Brak jasnego określenia w treści umowy kredytowej takich elementów jak rodzaj udzielonego kredytu, jego całkowita kwota, czas obowiązywania umowy, termin i sposób wypłaty kredytu, stopa oprocentowania oraz rzeczywista roczna stopa oprocentowania, zasady i termin spłaty.
  • Pominięcie w umowie kredytowej informacji o kosztach, które konsument musi ponieść w związku z umową.

Jak działa sankcja kredytu darmowego?

SKD działa na dwa sposoby. W przypadku aktywnych umów wygasza roszczenia kredytodawcy wobec konsumenta z tytułu kredytu konsumenckiego o zapłatę odsetek oraz innych kosztów. Konsument wciąż jest zobowiązany do spłaty pożyczonego kapitału. W przypadku zamkniętych umów, kredytobiorcy mają prawo zwrócić się do banku z roszczeniem o zwrot niesłusznie uiszczonych kwot. W obu przypadkach nieoceniona okazuje się pomoc prawna. Kancelaria Prawna Lublin - https://adamsaj.pl/ posiada bogate doświadczenie w obsłudze spraw wynikających z sankcji kredytu darmowego.

Artykuł sponsorowany

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Ile kosztuje adwokat? Ile zapłacę za reprezentowanie w sądzie?

Osoby, które rozważają skorzystanie z pomocy adwokata, mogą zastanawiać się nad tym, ile będzie kosztowała porada pra...

Czytaj