Gdzie znaleźć dobrego prawnika?

Gdzie znaleźć dobrego prawnika?

Dla większości z nas prawo, sąd, przepisy i paragrafy to wiedza tajemna. Co więcej, staramy się, by sprawy związane z sądownictwem po prostu nas nie dotyczyły. Życie bywa jednak przewrotne i zdarza się, że potrzebujemy pomocy kogoś, kto na prawie się zna. Co więcej, specjalizuje się w tych aspektach, które nas interesują. Znalezienie dobrego prawnika zarówno stacjonarnie, jak i w Internecie nie jest łatwe i należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach, ponieważ to specjalista może nam pomóc niezależnie od tego, czy chodzi o sprawy rodzinne, majątkowe czy karne zawsze będzie działał w naszym interesie.

Odpowiedni człowiek w odpowiednim miejscu

Z założenia zazwyczaj wiemy, jaki mamy problem, tylko nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak go rozwiązać. Warto poszukać prawnika, który specjalizuje się w konkretnych sprawach i może nam doradzić nie tylko na podstawie paragrafów czy też doświadczenia. Z drugiej strony pamiętajmy, że sprawy związane z prawem bywają dość trudne i często powierzamy komuś swoje życie i majątek, więc warto znaleźć kogoś, do kogo będziemy mieć zaufanie. Tutaj przyda się i intuicja, i ocena fachowca przede wszystkim pod kątem jest wartości jako człowieka. Warto poczytać opinię o danym pracowniku w Internecie ze szczególnym uwzględnieniem tych komentarzy, które mówią, jak prawnik traktuje klienta, jak mocno się angażuje i jak wielką empatią się charakteryzuje.

Rozmawiamy przecież przede wszystkim z człowiekiem w drugiej kolejności z „literą prawa”. Podobne wrażenie możemy mieć już przy pierwszym kontakcie. Najlepiej przygotować sobie wcześniej listę pytań i zagadnień, jakie chcemy z prawnikiem omówić i nawet jeśli wydają nam się one prozaiczne, to nasz przedstawiciel jest od tego, by wszystko nam wyjaśnić. To tyczy się zarówno wizyty w biurze, jak i usługi online. Pytania o doświadczenie, sposób prowadzenia sprawy, delegowanie obowiązków i wreszcie cenę powinny być w danym momencie kluczowe. Nie bójmy się również prosić o referencje.

Nie ma reklamy – ale są opinie

Przepisy zabraniają kancelariom prawniczym, radcom czy adwokatom reklamować swoje usługi. Nie spotkamy więc w mediach ogłoszeń ani ofert. Przynajmniej od szanujących się fachowców. Warto jednak poszukać w Internecie informacji o prawnikach. Na forach wypowiadają się przede wszystkim osoby, które z danej pomocy korzystały, jaki był efekt sprawy i na co zwrócić szczególną uwagę. Warto poznać opinię innych zanim udamy się do konkretnej kancelarii. Jeśli szukamy pomocy bezpłatnej, to sieć również będzie istotną bazą informacji zarówno o samych prawnikach, jak i organizacjach, które pomagają osobom poszkodowanym. Najlepszym źródłem wiedzy będą jednak nasi znajomi i ich znajomi. Oczywiście nawet najlepszy prawnik nie daje gwarancji na zakończenie sprawy gdzie z naszymi oczekiwaniami.

Klienci szukają dobrego prawnika w dwojaki sposób. Jedni kierują się przede wszystkim chęcią znalezienia specjalisty w danej, konkretnej dziedzinie. Jeśli sprawa jest bardzo skomplikowana, to może być to prawdziwym problemem, gdyż najlepsi obłożeni są wieloma innymi pozwami. Jeszcze trudniej jest, jeśli nasz problem jest naprawdę niszowy i często musimy szukać prawnika poza miejscem zamieszkania. Niektórzy uważają, że każdy prawnik jest w stanie pomóc w dowolnej sprawie, ale jest to bardzo ryzykowne podejście. Dlatego właśnie opinia znajomych czy też polecenie kogoś na forum nie zawsze będzie korzystne dla naszej konkretnej sprawy.

Coraz częściej mamy możliwość zasięgnąć porady prawnej przez Internet, coraz bardziej wyszukiwarki po wpisaniu odpowiednich słów kluczowych kierują na właściwe konkretne strony. Jest to pomocne w znalezieniu konkretnych osób, których kompetencje, cennik możemy sprawdzić w kolejnych krokach.

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Ile kosztuje adwokat? Ile zapłacę za reprezentowanie w sądzie?

Osoby, które rozważają skorzystanie z pomocy adwokata, mogą zastanawiać się nad tym, ile będzie kosztowała porada pra...

Czytaj