BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO - czym jest?
Prawo gospodarcze

BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO - czym jest?

 BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO czym się różni od innych banków?

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) - nie jest typowym bankiem, które aktywnie prześcigają się na rynku finansowym ze swoimi ofertami. Już sama forma prawna w jakiej działa, wyróżnia go na tle innych banków. Jest to bowiem jedyny bank, który nie jest spółką akcyjną. Jest bankiem polskim, który funkcjonuje na zasadach banku państwowego. Należy do Skarbu Państwa, a historia jego powstania sięga roku 1924. W porównaniu do znanych nam powszechnie banków komercyjnych, nie posiada dużej sieci oddziałów. Powstał na mocy ustawy do wspierania rządowych programów społeczno - gospodarczych oraz programów samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego.  

W jakich sferach działa BGK?

W ramach obszaru działań BGK wymienia się m.in.:

  1. wsparcie i rozbudowa systemów poręczeń i gwarancji, co ma na celu uaktywnienie przedsiębiorczości,
  2. pełnienie wiodącej roli w systemie konsolidacji finansów publicznych,
  3. sterowanie programami europejskimi oraz rozdysponowywanie środkami unijnymi w skali krajowej i regionalnej,
  4. inicjowanie i kierowanie programami mającymi na celu wzrost gospodarczy Polski,
  5. uczestnictwo w obsłudze rządowych programów finansowych oraz dystrybucji, związanymi z nimi funduszami celowymi, obsłudze rachunków bankowych instytucji państwowych.

Współpraca i wsparcie oferowane przez BGK.

BGK oferuje i przeprowadza liczne projekty rozwojowe dla samorządów, przedsiębiorstw oraz osób fizycznych. W sposób aktywny wspiera przedsiębiorczość i biznes. Najpopularniejsze projekty, jakie oferuje BGK to:

  1. Gwarancje Biznesmax – mające na celu zabezpieczenie spłaty kredytu dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw,
  2. Mieszkanie dla Młodych – mające na celu wsparcie w zakupie pierwszego mieszkania przez młodych ludzi,
  3. Fundusz pożyczek oraz kredytów studenckich – mający na celu m.in. administrowanie środkami przeznaczonymi na dopłaty do kredytów,
  4. Pierwszy biznes – mający na celu wsparcie przyszłych przedsiębiorców,
  5. Fundusz mieszkań na wynajem inwestujący w nieruchomości mieszkaniowe na wynajem.

Programem wiodącym, który realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego tzw. "Rodzina na swoim", który daje możliwość uzyskania preferencyjnego kredytu przez ściśle określone osoby.

Za pośrednictwem Krajowego Banku, sporo osób korzysta również z ww. Funduszu Pożyczek i Kredytów Studenckich dający szansę na wsparcie swojej edukacji. Ponadto, wskazany bank obsługuje Krajowy Fundusz Mieszkaniowy, z którego udziela kredytów dla Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz Spółdzielni mieszkaniowych.

BGK oferuje także poręczenia z Funduszu Poręczeń Unijnych, którego zadaniem jest pomagać przedsiębiorcom w realizacji funduszy strukturalnych.

Zmiany wprowadzane w działalności BGK.

Ostatnio BGK wprowadził spore zmiany w swojej strukturze organizacyjnej. W ostatnim roku jego oddziały w blisko 16 województwach, przekształciły się w regiony BGK. Celem zmian jest wzmocnienie pod względem finansowym systemu wsparcia małych i lokalnych przedsiębiorstw oraz jednostek samorządu terytorialnego. Każdy z przedsiębiorców wymagający wsparcia, zainteresowany uzyskaniem pomocy, może uzyskać szczegółową i profesjonalną informację BGK w danym regionie.

Polecane kancelarie

Ostatnie artykuły

Jak wyjść
z długów?
Prawo cywilne

Bardzo łatwo wpaść w spiralę zadłużenia. Przyczyny mogą być różne: życie ponad stan, nagła utrata pracy, choroba czy ...

Czytaj
Ile kosztuje adwokat? Ile zapłacę za reprezentowanie w sądzie?

Osoby, które rozważają skorzystanie z pomocy adwokata, mogą zastanawiać się nad tym, ile będzie kosztowała porada pra...

Czytaj